افسردگی چیست؟

۱۳۹۲/۰۹/۰۵ - ۱۲:۵۳ - کد خبر: 87435

سلامت نیوز: برخی اوقات احساس شکست و نا امیدی کردن طبیعی است، اما اگر این احساس طولانی شود می تواند نشان دهنده افسردگی باشد. افسردگی اساسی دوره ای از غمگینی یا بی تفاوتی است که بیش از دو هفته طول می کشد و در فعالیت های روزمره اخلال ایجاد می کند.

به گزارش سلامت نیوز افسردگی نشانه شخصیت منفی یا ضعیف بودن نیست، بلکه مشکلی همگانی است که تندرستی انسان را به خطر می اندازد. مقایسه تصاویر مغز افراد عادی و افسرده نشان داده تفاوت های آشکاری در فعالیت های مغزی آنها وجود دارد.علایم و نشانه های افسردگی: روحی علایم و نشانه های اولیه افسردگی عبارتند از: غمگین شدن و از دست دادن علاقه به زندگی. برخی از بیماران ممکن است احساس گناه و بی ارزشی کنند، نا امید شوند، توانایی انجام دادن کارهای روزمره را از دست بدهند و به خودکشی کردن و مرگ بیندیشند. علایم و نشانه های افسردگی: جسمی افسردگی، برخی اوقات با علایم و نشانه های جسمی ارتباط دارد که عبارتند از: - خستگی و کمبود انرژی - بی خوابی و برخاستن از خواب در ساعت های اولیه صبح - خواب بیش از حد - بروز سردرد، مشکلات گوارشی و ... که حتی با تجویز دارو توسط پزشک نیز درمان نمی شوند. افسردگی می تواند مشکلات دیگری مانند دردهای مزمن برای افراد ایجاد کند. کلیدهای شیمیایی مغز بر خلق و خو و درد تاثیر می گذارند. نتایج بررسی های دانشمندان نشان داده با درمان افسردگی بیماری های دیگر نیز تا حد زیادی درمان می شوند. علایم و نشانه های افسردگی: تغییر ناگهانی در اشتها تغییر بیش از اندازه و ناگهانی در اشتها یا وزن از دیگر علایم و نشانه های ابتلا به افسردگی هستند. برخی از افسردگان به شدت پر خور می شوند و تعدادی نیز اشتهایشان را از دست می دهند.
ضربه زدن به زندگی روزمره عدم درمان افسردگی می تواند موفقیت های شغلی، روابط فردی، شغلی و عادات فردی را نابود کند. افراد افسرده معمولا در تصمیم گیری و تمرکز حواس با مشکل مواجه می شوند. آنها از فعالیت های لذت بخش گذشته مانند برقراری رابطه جنسی پرهیز می کنند. در موارد حاد، ابتلا به افسردگی می تواند جان بیمار را به خطر اندازد.
علایم و نشانه های خودکشی افرادی که افسرده هستند بیشتر از افراد عادی خودکشی می کنند. علایم و نشانه های خطر عبارتند از: حرف زدن درباره خودکشی کردن، تهدید به صدمه زدن به دیگران کردن یا تمایل داشتن به رفتارهای بی پروایانه و خطرناک کردن. هر فردی که علایم و نشانه های فوق را دارد باید به سرعت بستری و درمان شود.
افسردگی: چه کسانی در معرض ابتلا قرار دارند؟ هر کسی می تواند به افسردگی مبتلا شود، اما دانشمندان باور دارند ژنتیک نقش ساسی در ابتلا به این بیماری ایفاء می کند. ابتلای والدین یا یکی از خواهران و برادران به افسردگی می تواند خطر ابتلا به افسردگی را به شدت افزایش دهد. زنان دو برابر مردان در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند.
علل بروز افسردگی دانشمندان و پزشکان هنوز علت واقعی بروز افسردگی را شناسایی نکرده اند اما تئوری وجود دارد که نشان می دهد ساختار مغز و مواد شیمیایی درون مغز عامل بروز افسردگی هستند. میزان مواد شیمیایی که انتقال دهنده های عصبی نامیده می شوند افزایش یا کاهش می یابند. چه عاملی سبب افزایش یا کاهش مواد شیمیایی می شوند؟ اضطراب پس از حادثه مثل از دست دادن شغل و ... یکی از دلایل ابتلا به افسردگی است. مصرف داروها، مواد مخدر، نوشیدن الکل، تغییر هورمون ها و ... از مهم ترین دلایل ابتلا به افسردگی هستند.
افسردگی فصلی اگر خلق و خوی تان در فصول مختلف تغییر می کند به احتمال زیاد از نوع خاصی از افسردگی که افسردگی فصلی نام دارد رنج می برید. در اکثر مواقع، افسردگی فصلی در فصول پاییز و زمستان، زمانی که ساعات روز کاهش می یابد نمایان می شود. دانشمندان و پزشکان معتقدند بیش از چهار درصد افراد دست کم یک بار به این نوع از افسردگی مبتلا می شوند.
افسردگی پس از زایمان نتایج بررسی های انجام شده نشان می دهد از هر چهار زنی که به تازگی وضع حمل کرده اند سه نفر به افسردگی پس از زایمان مبتلا می شوند. اما غمگینی نزدیک به 12 درصد از مادران سال ها طول می کشد. غمگین شدن، شناخته ترین نوع افسردگی پس از زایمان است که علایم و نشانه هایش مشابه افسردگی است. افسردگی می تواند لذت نگهداری و بازی کردن با نوزاد را از مادر بگیرد.
افسردگی در کودکان در ایالات متحده آمریکا، بیش از دو درصد از کودکان آمریکایی ( از هر 10 کودک یک نفر ) از افسردگی رنج می برند. این بیماری بر توانایی دوست یابی و بازی کردن و عملکرد تحصیلی کودکان تاثیر منفی می گذارد. علایم و نشانه های ابتلا به افسردگی در کودکان مشابه بزرگسالان است، اما برخی از کودکان افسرده در شرایط گوناگون خشمگین می شوند و رفتارهای خطرناک بروز می دهند. تشخیص افسردگی در کودکان می تواند دشوار باشد.
تشخیص افسردگی هنوز نمی توان با آزمایش خون ابتلا به افسردگی را تشخیص داد. پزشکان برای تشخیص بیماری افسردگی به حرف های بیمار، علایم و نشانه ها تکیه می کنند. با بیان تاریخچه ابتلا به افسردگی در خانواده و داروهای مصرف شده، پزشک را در تشخیص صحیح بیماری کمک می کنید. گفت و گو کردن درباره خلق و خو، رفتارها و فعالیت های روزانه می تواند به تشخیص نوع افسردگی کمک زیادی کند.
گفت و گو درمانی برای افسردگی نتایج پژوهش های محققان نشان داده با استفاده از انواع گفت و گو درمانی می توان نوع خفیف افسردگی را درمان کرد. با استفاده از درمان شناختی رفتاری می توان رفتارها و تفکراتی که سبب بروز افسردگی می شوند را از میان برد. با استفاده از درمان های بین فردی پزشکان در می یابند چگونه روابط تان به روح و روان تان آسیب می زنند. روان درمانی به افراد کمک می کند تا دریابند چگونه رفتار و خلق و خویشان بر مسائل غیر قابل حل و احساسات ناخودآگاه تاثیر می گذارند. برخی از بیماران به چند ماه و برخی دیگر به سال ها درمان نیاز دارند. داروها برای افسردگی داروهای ضد افسردگی بر میزان ترشح مواد شیمیایی مغز مثل سروتنین و نوراپی نفرین تاثیر می گذارند. طیف وسیعی از داروها با دوزهای متفاوت برای درمان افسردگی وجود دارد. مصرف دست کم چهار هفته ای داروهای ضد افسردگی می تواند به مقدار اندکی از میزان افسردگی بکاهد. مصرف این نوع داروها با تجویز پزشک می تواند تاثیر مثبتی بر کنترل و درمان افسردگی بگذارد. اگر داروهای تجویز شده تاثیر مثبتی نداشته باشند، پزشک می تواند نوع دیگری از داروها را به بیمار ارائه دهد. ترکیب گفت و گو و دارو درمانی می تواند تاثیر بسیار مفیدی بر کنترل و درمان افسردگی بگذارد.
ورزش کردن برای افسردگی نتایج بررسی های محققان نشان داده است ورزش کردن بهترین سلاح برای مقابله کردن با انواع افسردگی است. فعالیت های فیزیکی به ترشح هورمون اندورفین کمک می کند که سبب بهبود خلق و خو می شود. ورزش کردن رابطه مستقیمی با افزایش اعتماد به نفس، بهبود کیفیت خواب، کاهش اضطراب و افزایش انرژی دارد. شنا، پیاده روی و باغبانی کردن بهترین نوع فعالیت بدنی هستند. تلاش کنید دست کم پنج روز در هفته به مدت 20 تا 30 دقیقه ورزش کنید یا فعالیت بدنی داشته باشید.
نور درمانی نور درمانی برای درمان افسردگی فصلی مناسب نیست اما روش مناسبی برای کنترل و درمان انواع دیگر افسردگی است. نور درمانی ممکن است همراه با سایر روش های درمانی استفاده شود. برای استفاده از این روش درمانی با پزشک تان مشورت کنید.
مکمل گیاهی برای درمان افسردگی مخمر St. John's نوعی مکمل گیاهی برای درمان افسردگی است که متخصصان درباره آن نظرات متفاوتی دارند. علی رغم این که نشانه های زیادی درباره تاثیر مثبت این مکمل بر کنترل و درمان افسردگی دارد اما نتایج دو پژوهش دانشمندان دانشگاه هاروارد نشان داده این مکمل گیاهی تاثیری بر کنترل و درمان افسردگی حاد ندارد. پیش از مصرف مکمل های گیاهی حتما با پزشک مشورت کنید.
نقش حمایت های اجتماعی به دلیل آن که تنهایی و افسردگی رابطه نزدیکی با هم دارند، ایجاد و گسترش شبکه حمایت های اجتماعی می تواند نقش زیادی در درمان افسردگی ایفاء کند. پیوستن به یک گروه اجتماعی و ملاقات کردن دوستان و اعضای خانواده از بهترین راه های کسب حمایت اجتماعی است. حتی پیوستن به یک باشگاه کتاب یا رفتن به باشگاه ورزشی می تواند سبب برقراری ارتباط با افراد شود.
تحریک عصب واگیوس تحریک عصب واگیوس می تواند به درمان افسردگی که به داروها پاسخ نمی دهد کمک کند. تحریک عصب واگیوس شبیه دستگاه تنظیم ضربان قلب است. جراحان با قرار دادن دستگاه ارسال فرکانس در ناحیه گردن سبب تحریک عصب واگیوس می شوند.
الکترو شوک درمانی گزینه دیگر برای بیماران مبتلا به افسردگی مالیخولیایی و مقاوم به درمان استفاده از الکترو شوک درمانی است. این روش درمانی در 80 تا 90 درصد موارد به کنترل و درمان بیماری کمک زیادی می کند. چشم انداز زیبا افسردگی سبب ناامیدی و درماندگی می شود، اما حقیقت آن است که این بیماری به راحتی درمان پذیر است. بیش از 80 درصد افراد مبتلا به افسردگی با مصرف دارو، گفت وگو درمانی یا ترکیب این دو درمان می شوند. حتی اگر روش های درمانی فوق بی نتیجه باشند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.25949s, 18q