عمل بازگشت وازکتومی رایگان شد

۱۳۹۲/۰۹/۰۵ - ۱۵:۴۷ - کد خبر: 87471
سلامت نیوز : مدیرکل سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تسهیلات و تمهیداتی تشویقی با هدف افزایش نرخ رشد جمعیت در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است که به زودی تصویب و اجرایی می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر محمد اسماعیل مطلق در حاشیه نشست هم اندیشی کارشناسان وزارت بهداشت و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در مهدیشهر گفت: این خدمات شامل بیمه شدن فرزندان خانواده های غیرکارمند، کمک به خانواده های غیر کارمند، افزایش مرخصی زایمان به 9 ماه در بخش های دولتی و خصوصی و افزایش مرخصی شیر دهی به 9ماه است.

وی با بیان اینکه مجلس بر روی قوانین حمایت کامل از زنان و خانواده کار می کند، افزود: در این زمینه توجه به سلامت باروری و فرزندآوری مورد تاکید است.

وی گفت: در برنامه است تا عمل بازگشت وازکتومی و توبکتومی برای افرادی که قبلا این اعمال را انجام دهد به صورت رایگان اجرایی شود.

وی گفت: این اقدام در استانهای گیلان و اصفهان هم اکنون به صورت آزمایشی در حال اجراست و در آینده در کل کشور اجرایی می شود.

این مسئول، کاهش مرگ و میر نوزادان و مادران را از دیگر برنامه ها برشمرد و اظهار داشت: در حال حاضر مرگ و میز نوزادان 15 در هزار تولد است که باید به 9 در هزار کاهش یابد.

وی گفت: مرگ و میر مادران نیز هم اکنون سالانه 360 نفر است که باید به پایین ترین حد خود برسد.

مدیرکل سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت گفت: قبل از انقلاب به ازای هر 100 هزار نفر تولد 240 مادر فوت می شد که این رقم به 22.4 رسیده است که رقم بالایی است.

وی کاهش عمل سزارین برای زایمان را از دیگر برنامه ها بیان کرد و گفت: هم اکنون 60 درصد زایمان ها به صورت سزارین است که در نظر است با افزایش بیمه زایمان طبیعی و حمایت از زایمان های بدون درد و فیزیولوژی میزان زایمان به صورت سزارین را کاهش دهیم.

کاهش نرخ جمعیت در ایران به پایین ترین حد خود در50 سال اخیر

براساس این گزارش، علیرضا زاهدیان رییس پژوهشکد آمار ایران نیز با بیان اینکه نرخ رشد جمعیت در ایران در سال 90 به 1.3درصد رسیده است، گفت: این نرخ پایین نرخ رشد جمعیت در 50 سال اخیر است.

وی افزود: نرخ رشد جمعیت ایران از 1.6 درصد در سال 85 به 1.3 درصد در سال 90 رسیده است و پیش بینی ها حکایت از آن دارد با تداوم این روند در سال 1420 ایران به نرخ رشد صفر و منفی می رسد.

وی با بیان اینکه هم اکنون سالانه یک میلیون و 400 هزار نفر تولد در کشور به وقوع می پیوندد، افزود: در مقابل 400 هزار نفر در ایران فوت می شوند و به رغم اینکه سالانه یک میلیون نفر به جمعیت افزوده می شود اما این امر در سال 1420 یک تهدید برای کشور محسوب می شود.

زاهدیان تاکید کرد: باید از هم اکنون برنامه ریزی کنیم تا در این 30 سال به مرحله خطر نرسیم و تجربیات کشورهای مختلف نشان می دهد در نرخ شدید کاهش رشد جمعیت برنامه ای قابل جبران نیست.

وی تصریح کرد: در این مدت باید با برنامه های فرهنگی بلندمدت روند کاهش جمعیت در ایران را به تاخیر بیاندازیم.

رییس پژوهشکده آمار ایران مسایل فرهنگی، اقتصادی و نیز تحصیلات را از عوامل موثر در کاهش جمعیت در ایران دانست و گفت: اولویت امروز جوانان برای ادامه تحصیلات ازدواج و فرآیند زندگی را به تاخیر انداخته است.

وی گفت: میانگین سن ازدواج در ایران برای مردان به 26.7 و خانم ها به 23.4 افزایش یافته است.

گفتنی است: این نشست در قالب افزایش موالید و تحقق منویات رهبری معظم انقلاب در خصوص رشد جمعیت با حضور کارشناسان حوزه سلامت وزارت بهداشت و مسئولان دانشگاههای علوم پزشکی سمنان برگزار شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.13899s, 18q