رتبه ی اول حوادث ترافیکی دنیا به نام ایران است

۱۳۸۶/۰۹/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8749
رتبه ی اول حوادث ترافیکی دنیا به نام ایران است
به گزارش سلامت نیوز نورالدين پيرموذن گقت: در جلسه ديروز كميسيون بهداشت و درمان مجلس با حضور سردار رويانيان، فرمانده پليس راهنمايي و رانندگي كشور، سرهنگ هاشمي، رئيس راهنمايي و رانندگي تهران، مسئولان هلال احمر، معاون سلامت وزارت بهداشت و مسئولاني از وزارت راه و كشور، هر 5 ارگان گزارشهاي تفصيلي خود را در مورد وضعيت ترافيك كشور اعلام كردند.
وي ادامه داد: بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهاني در سال 2002 روزانه 96 نفر در ايران بر اثر حوادث رانندگي جان خود را از دست مي‌دانند اما طي 5 سال گذشته با اعمال دقيقتر مقررات راهنمايي و رانندگي از جمله كمربند ايمني در كشور، تجهيز اورژانس‌هاي پيش بيمارستاني با ورود 2400 آمبولانس جديد، فعاليت گسترده‌تر هلال احمر، كاهش نقاط حادثه خيز جاده‌ها، حضور تكنسين‌هاي طب اورژانس براي كاهش مرگهاي در محل، اين ميزان 3/15 درصد كاهش يافته و به روزانه 76 مرگ كاهش يافته است.
وي که در گفتگو با خبرگزاری فارس مطالب فوق را بیان می نمود در ادامه گفت:‌ با اين حال هنوز از نظر مرگ‌هاي ناشي از تصادفات رانندگي در دنيا اوليم و بايد با فعاليت گسترده‌تر اين ارگانها به اضافه فرهنگ سازي از طريق صدا و سيما و مدارس با ارتقاي فرهنگ ترافيك كشور به كاهش بيشتر اين مرگها همت كنيم البته استفاده از 8 ميليون هميار پليس از بين دانش آموزان گامهايي در اين زمينه برداشته شده است، اما هنوز كافي نيست.
پيرموذن افزود: با وجود رشد عمودي شهر تهران و ورود روزانه هزار خودرو به اين شهر در حالي بزرگراه‌هاي آن افزايش چنداني ندارد بايد منتطر افزايش ميزان اين حوادث بود ضمن اينكه پيش بيني مي‌شود با اين روند شهر تهران تا چند سال آينده به يك پاركينگ بزرگ تبديل شود.
وي افزود: در گزارش‌هاي ديروز عنوان شد كه 97‌درصد تقاطعهاي تهران همسطح است و با چراغ كنترل مي‌شود در حالي كه با توجه به وضع موجود نيازمند تحولات جديدي از نظر مهندسي ترافيك و راهها در تهران هستيم.
مخبر كميسيون بهداشت و درمان مجلس اضافه كرد: كميسيون بهداشت مجلس ديروز براي حل اين معضل سه مصوبه داشت اول پيگيري تصويب هر چه زودتر لايحه رسيدگي به تخلفات و جرايم رانندگي كه در مجلس مانده است، دوم ايجاد هماهنگي بين دستگاه‌هاي مسئول در حوزه ترافيك شامل، وزارت ‌بهداشت، شهرداري، وزارت كشور و راهنمايي و رانندگي است و مصوبه ديگر ايجاد دانشكده پزشكي ترافيك در دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي است.
وي گفت: بر اساس مصوبه آخر اين دانشگاه از سال آينده از بين فارغ التحصيلان پزشكي در رشته mph پزشكي ترافيك دانشجو مي‌پذيرد و در مراحل بعد زمينه براي ايجاد اين رشته در مقطع كارشناسي ارشد و دكترا فراهم مي‌شود.
پيرموذن اضافه كرد: بر اساس آخرين آمارها تا آخر آبان امسال 17 هزار و 476 نفر بر اثر حوادث رانندگي در كشور جان خود را از دست دادند در حالي كه مدت مشابه آن در سال 85 ميزان تلفات رانندگي در كشور 20 هزار و 612 نفر بود كه كاهش 15درصدي را نشان مي دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15267s, 18q