كاهش تصادفات از سال آينده امكانپذير نيست

۱۳۸۶/۰۹/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8754
كاهش تصادفات از سال آينده امكانپذير نيست

وي در مراسم راه‌اندازي اولين دوره پزشكي ترافيك در دانشگاه شهيد بهشتي تهران افزود: آن چيزي كه رشد 3/11 درصدي كشته‌ها و رشد 20 درصدي مجروحين در 5 سال گذشته در ايران را كاهش داد همفكري و همبستگي سازمان‌ها و ارگان‌هاي مختلف مانند صدا و سيما، آموزش و پرورش، خبرگزاري‌ها و مطبوعات، مجلس و پليس بود.

وي گفت: در سال 85 ميزان كشته‌هاي تصادفات رانندگي براي اولين بار منفي شد و در سال 86 نيز 7/13 درصد كاهش كشته و بيش از 9 درصد كاهش مجروح و مصدوم و 20 درصد كاهش تصادفات انجام گرفت.

وي گفت: پيش‌بيني مي‌كنيم از سال آينده ديگر با اين ابزارها نمي‌توان ميزان تصادفات را كاهش داد و بايد در جهت موفقيت در كاهش تصادفات به فنون جديد دست يابيم.

وي با بيان اينكه وضعيت رانندگي مردم 30درصد بهبود يافته است گفت: بايد با اقدامات فرهنگي اين رويه را افزايش دهيم.

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي ادامه داد: بايد با استفاده از روش‌هاي علمي و تجهيزات نو نسبت به كنترل ترافيك و تصادفات اقدام كنيم.

وي گفت: سامانه ترافيك در كشور ما بيمار است كه اين بيماري سالي 28 هزار كشته بر جاي مي‌گذارد و بعد از ايست قلبي دومين عامل
 مرگ و مير در ايران بشمار مي‌رود.

وي با بيان اينكه اقدامات پليس در جهت كنترل كاهش تصادفات فقط به‌عنوان يك مسكن عمل مي‌كند گفت: بايد به‌دنبال درمان اساسي در اين زمينه باشيم.

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي ناجا با بيان اينكه امروز در عرصه ترافيك نمي‌توانيم فقط به زمينه سخت‌افزاري فكر كنيم گفت: دولت در تبصره 13، توسعه حمل‌ونقل عمومي را با واگذاري ميلياردها تومان اعتبار در دستور كار قرار داده است.

ولي ما به‌عنوان پليس مي‌گوييم كه فقط توسعه سخت‌افزاري حمل‌ونقل كارگشا نبوده و همراه با افزايش اتوبوس و تاكسي بايد به موازات آن مديريت سامانه بر حمل‌ونقل حاكم شود.

وي گفت:‌ توسعه سخت‌افزاري بايد همپاي توسعه نرم‌افزاري انجام شود تا بيماري ترافيك در كشور نجات يابد.

سردار رويانيان با تأكيد بر توجه بر علوم و فنون روز در امر ترافيك گفت: شايسته نيست كشوري كه در عرصه انرژي هسته‌اي جزو 8 كشور دنياست و در بسياري از علوم زبانزد خاص و عام است در زمينه مسئله ملي كه باعث مرگ‌آفريني هموطنان در تصادفات رانندگي مي‌شود، اقدامي جهت پيشگيري و مهار اين وضعيت بحراني انجام ندهد.

وي گفت: دانشگاه‌هاي ما و جامعه علمي كشور بايد چاره‌اي براي درمان بيماري ترافيك پيدا كند.

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي ناجا با بيان اينكه به‌عنوان پليس مي‌توانيم در يك مقطع توان خودمان را براي كنترل رانندگان پرخطر انجام دهيم گفت: با افزايش 4 برابري توان راهنمايي و رانندگي مي‌توان 40 درصد ميزان كشته‌ها و مرگ‌ و مير ناشي از تصادفات را كاهش داد ولي اين امر هم مقطعي است. وي با بيان اينكه مسئله ترافيك فقط بر عهده پليس نيست گفت: مجموعه‌اي از سازمان‌ها بايد هماهنگ بشوند تا تأثيرگذاري در جهت كاهش ترافيك صورت گيرد.

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي با انتقاد از اينكه نيروهاي پليس بايد به‌صورت فيزيكي نسبت به كنترل محدوده طرح ترافيك و زوج و فرد اقدام كنند گفت: مي‌توانيم با استفاده از تجهيزات نسبت به كنترل اين گونه محدوديت‌ها اقدام كرده و مردم خودشان انتخاب كنند زماني كه وارد محدوده ترافيك بشوند بايد هزينه آن‌را بپردازند  نه اينكه پليس با ابزار جريمه نسبت به كنترل اين محدوده‌ها اقدام كند. به گزارش خبرنگار فارس، همچنين سردار رويانيان در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشي مبني بر تأخير در صدور كارت سوخت خودروهاي صفر كيلومتر و المثني گفت: صدور كارت سوخت بر عهده شركت نفت است.

ولي دلايلي كه باعث شد تا در گذشته تأخيري در صدور كارت داشته باشيم مربوط به تعميرات اساسي در سامانه توليد كارت و ترميم كارت مورد نياز بود كه اين مشكل رفع شده است.

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي ناجا در مورد ورود خودروهاي مسافربر شخصي ساماندهي شده به محدوده طرح ترافيك گفت: صدور كارت طرح ترافيك بر عهده شهرداري‌هاست ولي در مورد خودروهاي مسافربر ساماندهي شده شخصي كه خط آنها در محدوده طرح ترافيك ساماندهي شده است طي مذاكراتي با رئيس سازمان تاكسيراني عنوان شد كه اين سازمان فهرست خودروهايي كه خط آنها در محدوده طرح ترافيك است به راهنمايي و رانندگي ارسال كنند تا اين افراد به‌دليل ورود به محدوده طرح ترافيك جريمه نشوند.

اين مقام انتظامي در مورد استفاده شخصي از خودروهاي دولتي و برخورد پليس با آنها نيز گفت: دستورالعمل مجددي در مورد برخورد قاطع‌تر با اين تخلف صادر كرديم و مأموران بدون هيچ چشم‌پوشي و به‌طور جدي با افرادي كه از خودروهاي دولتي استفاده شخصي مي‌كنند برخورد مي‌كند.

وي گفت: پس از برخورد با اين افراد مورد تخلف آنها به سازمان‌هاي مربوطه نيز ارسال مي‌شود.

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي در پاسخ به پرسشي مبني بر واگذاري خودورهاي بدون پلاك از سوي نمايندگي‌هاي شركت‌هاي خودروسازي به مردم و تردد آنها در شهر گفت: واگذاري خودرو بدون پلاك خلاف است و اگر چنين اقدامي صورت گيرد پليس برخورد مي‌كند.

وي گفت: مشكل شماره‌گذاري خودروهاي پرايد مرتفع شده و تاكنون 20 هزار پلاك به شركت سايپا واگذار كرده‌ايم. وي ادامه داد: اين شركت 30 هزار مجوز شماره‌گذاري ديگر نيز دارد و 20 هزار شماره نيز درخواست كرده كه در اين خصوص در حال طي مراحل قانوني است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.73793s, 18q