تاکید بر تجمیع بیمارستان‌های آموزشی و جلوگیری از ریزکردن بیش از حد تخصص‌ها

۱۳۹۲/۰۹/۰۶ - ۱۵:۴۵ - کد خبر: 87574

سلامت نیوز : معاون آموزشی وزارت بهداشت در خصوص گزارش 100 روزه معاونت آموزشی وزارت بهداشت در دولت یازدهم، به تجمیع بیمارستان‌های آموزشی اشاره کرد و گفت: استانداردهای اعتبار بخشی بیمارستان‌های آموزشی تدوین و در حال تهیه نحوه اجرایی کردن آن برای امتیاز دهی بیمارستان‌های آموزشی هستیم.

سید امیر محسن ضیایی در گفت‌وگو با (ایسنا)، گفت: تعداد زیادی عرصه بالینی به عنوان بیمارستان آموزشی در اختیار گرفته شده است که این موضوع هزینه را زیاد می‌کند و از آنجایی که بیمارستان‌های آموزشی دو ماموریت بزرگ ارائه خدمات و آموزش که بسیار پیچیده است را انجام می‌دهند، نمی‌توانند در شرایط فعلی موفق عمل کنند.

به گفته ضیایی متاسفانه با این وضعیت بیمارستان‌های آموزشی در هر دو جهت ارائه خدمات و آموزش نمی‌توانند موفق عمل کنند و بسیاری از آنها استانداردهای لازم را ندارند، بنابراین در نظر داریم آنها را فقط عرصه درمانی صرف کنیم و فضای آموزشی آن را به بیمارستان آموزشی دارای استاندارد منتقل کنیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: بعضی از بیمارستان‌ها فقط شرایط فیلد آموزشی رشته خاصی را دارند که در نظر گرفته شده است که در این اعتبار بخشی آنها فقط یک بخش آموزشی می‌شوند و مابقی بخش‌ها به کار درمانی می‌پردازند، چرا که این سیاست به نفع مردم، آموزش و درمان کشور است.

با بیان اینکه در این مدت اصلاحات نرم افزاری در حوزه معاونت آموزشی انجام شده است، با اشاره به تفویض اختیار بخشی از سیاست‌های این معاونت به مراکز و سازمان‌های مرتبط از جمله سازمان نظام پزشکی، اظهار کرد: در نظر داریم این اقدام را برای کلیه فعالیت‌های قابل واگذاری انجام دهیم.

وی با تاکید بر ارتقای سیستم پاسخگویی و کاهش میزان مراجعه حضوری دانشجویان و دیگر متقاضیان، اظهار کرد: از ادارات مختلف خواسته شده که سیستم نرم افزاری برای نحوه ارتباط با متقاضیانشان تهیه کنند.

ضیایی با بیان اینکه وضعیت موجود آموزش پزشکی تحلیل و نسبت به آسیب شناسی آن اقدام شده است، خاطر نشان کرد: این موضوع در راستای رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت در سیستم آموزش علوم پزشکی کشور است.

وی با بیان اینکه هدف نهایی و غایی ما در نظام آموزش علوم پزشکی ارتقای کیفیت آموزش پزشکی است، خاطر نشان کرد: گسترش کمی باید هدفمند و بر اساس نیاز جامعه انجام شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت به ارتقای روابط بین الملل تاکید کرد و گفت: در این زمینه با هیات‌های اجرایی کشورهای مختلف دیدار داشته‌ایم که یکی از برنامه‌های این دیدار به رسمیت شناختن مدارک دانش آموختگان ایرانی در اعتبار بخشی‌هایشان است.

وی با بیان اینکه باید تراز روابط بین الملل ما ارتقا یابد تصریح کرد: در صدد تسهیل در مقررات برای جذب دانشجویان خارجی به ویژه در دوره‌های تخصص، فوق تخصص و فلوشیپ هستیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت به جلوگیری از ریز کردن بیش از حد تخصص‌ها اشاره کرد و افزود: مقدمات این کار انجام شده است که در این راستا مطالعات کارشناسی به منظور ریز کردن رشته‌ها در حال انجام است، چرا که معتقدیم که نباید از علم روز غافل شد و باید میان مهارت‌هایی که انباشته می‌شود، تعادل ایجاد کرد.

وی افزود: در برخی از کشورها این اتفاق رخ داد و متاسفانه تاثیری در ارتقای سطح سلامت آنها نداشته است، چرا که این کار فقط موجب افزایش هزینه‌ها می‌شود.

ضیایی با تاکید بر اینکه نباید رشته‌های مادر را تضعیف کنیم، خاطر نشان کرد: این کار تنها به سردرگم شدن مردم می‌انجامد، البته اگر فقط در حد آموزش دانشگاهی باشد خوب است، اما نباید این ریزکردن‌ها وارد عرصه شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.76768s, 19q