بیماری انسدادی مزمن ریه چهارمین علت مرگ در جهان است

۱۳۹۲/۰۹/۰۶ - ۱۵:۴۹ - کد خبر: 87579
سلامت نیوز : بیماری انسدادی مزمن ریه چهارمین علت مرگ در جهان است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا ؛ کار‌شناس مسئول بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی کاشان به مناسبت ۲۷ نوامبر (۶ آذر) روز جهانی بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) گفت: این بیماری را می‌توان مرتبط‌ترین ناخوشی ریوی با سیگار دانست.

مرتضی پنجه شاهی تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۲۱۰ میلیون نفر در سرتاسر جهان به این بیماری مبتلا هستند و پیش بینی می‌شود روز به روز به تعداد مبتلایان آن افزوده شود.

این کار‌شناس مسئول اظهار داشت: مرگ و میر ناشی از این بیماری در ۲۰ سال اخیر در زنان بیش از دو برابر شده است و هزینه‌ای بیشتر از آسم را به همراه دارد.

به گفته وی، نه تنها افرادی که خود مصرف کننده سیگار هستند، بلکه افرادی که به طور غیر مستقیم و تنها به دلیل مجاورت با فرد سیگاری با این ماده سمی ارتباط دارند نیز به میزان افراد سیگاری در خطر ابتلا به COPD هستند.

کار‌شناس مسئول بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه کاشان ادامه داد: از سوی دیگر، مصرف سوخت‌های بیولوژیک و جامد همچون فضولات حیوانی و یا چوب و زغال سنگ یکی از مهم‌ترین عوامل خطر پیدایش این بیماری است که متأسفانه در جامعه روستایی ایران، این نوع سوخت هم بیش از سایر سوخت­‌ها در دسترس مردم بوده و هم ارزان‌تر از سوخت­های فرآوری شده همچون گاز شهری به شمار می‌­رود.

پنجه شاهی تاکید کرد: زندگی شهرنشینی همراه با کاهش فعالیت‌های فیزیکی، هوای آلوده، استرس و رژیم غذایی نامناسب، روز به روز شهروندان را به سمت بیماری‌های مزمن از جمله بیماری انسدادی مزمن ریه سوق می‌­دهد.

وی یادآور شد: یکی از جنبه­های مهم این بیماری، از کار افتادگی و ناتوانی بیمار و در نتیجه دیگر آسیب­های اجتماعی است.

کار‌شناس مسئول بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه کاشان گفت: در صورت عدم کنترل به موقع و مفید این معضلات از سوی سیستم بهداشتی و مردم، شاهد فاجعه‌ای خاموش خواهیم بود که با اتخاذ تدابیر مناسب و به موقع به راحتی قابل پیشگیری است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.37998s, 18q