دانش‌آموزان طعم شیر را می‌چشند

۱۳۹۲/۰۹/۰۷ - ۱۲:۲۲ - کد خبر: 87615

سلامت نیوز : شیر تا 9 روز دیگر به دست دانش‌آموزان می‌رسد. دستور رئیس‌جمهور در گزارش 100 روزه خود برای توزیع شیر در مقاطع اول تا نهم باعث شد که وزارت آموزش و پرورش وعده توزیع شیر را به دانش‌آموزان بدهند و پس از 2 سال این طرح به مدارس راه یابد. روز گذشته مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: از شانزدهم آذرماه توزیع شیر در مدارس شهر تهران آغاز می‌شود که نوبت توزیع شیرها متفاوت است، لذا این‌طور نیست که در یک روز همه نوبت‌ها شیر دریافت کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ؛ اسفندیار چهاربند خاطرنشان کرد: ظرفیت کارخانجات شیر در تهران در طول هفته تنظیم می‌شود و به ترتیب به مناطق اختصاص می‌یابد، اما در طول هفته نوبت‌های توزیع شیر در بین مدارس تقسیم می‌شود. او همچنین به برگزاری نمادین توزیع شیر در روز شنبه در یکی از مدرسه‌های منطقه 19 و همین‌طور قرار توزیع 20 نوبت شیر میان دانش‌آموزان تا قبل از عید اشاره کرد.

چرا توزیع شیر متوقف شد؟

در دوران وزارت حاجی‌بابایی بر وزارت آموزش و پرورش، قائم‌مقام او در شهر تهران درباره توزیع شیر در مدارس گفته بود که سال 90 توزیع شیر در مدارس تهران نخواهیم داشت. علی‌اکبر حامدی گفته بود: «هیچ اعتباری برای تهیه و توزیع شیر در مدارس تهران اختصاص نیافته است». وی علت عدم توزیع شیر را هدفمندی یارانه ها عنوان کرده بود. با وجود تکذیب وزیر وقت اما شیری به دست دانش‌آموزان نرسید. کارشناسان اعتقاد دارند بعد از قطع شدن یارانه‌ها طی دو سال گذشته شاهد 22 درصد کاهش سرانه مصرف لبنیات در کشور بودیم و طی سال گذشته به‌دلیل محدودیت‌های مالی 70 درصد کاهش عرضه شیر در مدارس را داشتیم. همچنین به گفته زهرا عبداللهی، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت «اگرچه قرار بود سالانه ۷۰ نوبت شیر در مدارس توزیع شود اما پارسال فقط ۲۵ نوبت توزیع شد بنابراین سونامی پوکی استخوان در کشور در راه است».

بودجه دولت آماده شده است

چمنی، مشاور انجمن صنایع لبنی با بیان اینکه بودجه‌ای از سوی دولت برای طرح شیر مدارس تامین شده است، گفت: شرکت‌های لبنی آمادگی کامل برای همکاری با دولت به‌منظور اجرای این طرح را دارند و به دلیل آثار عمدتا فرهنگی آن قیمت شیر تحویلی به دولت توسط کارخانه‌ها نیز خیلی پایین‌تر از بازار آزاد است. پیش از این اما ایسنا اعلام کرده بود که در سال تحصیلی جدید اعتبار آن کاهش پیدا کرده است «مبلغ اعتبار شیر مدارس 117 میلیارد تومان عنوان شده که این رقم کاهش بیش از 50 درصدی اعتبار شیر مدارس نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد چرا که در سال 91 این مبلغ 250 میلیارد تومان بود.» فارس درباره بودجه این طرح از زبان وحید کیارشی، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش نوشت؛ دستورالعمل مربوط به توزیع شیر رایگان مدارس در تاریخ 26 آبان 1392 به استان‌ها ابلاغ شده است. که حدود 9 میلیون دانش‌آموز و کارکنان شاغل در مدارس دولتی دوره‌های ابتدایی و دوره اول متوسطه تحت پوشش طرح توزیع رایگان شیر قرار می‌گیرند.

117 میلیون ریال، بودجه امسال توزیع شیر

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش با اشاره به اینکه تعداد نوبت توزیع شیر در مدارس به میزان اعتبار مصوب از سوی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور بستگی دارد، گفت: اعتبار طرح مذکور در بودجه سال 92 بالغ بر 1170 میلیارد ریال پیش‌بینی شده است که وزارت آموزش و پرورش به منظور هرچه بهتر اجرا شدن طرح، تخصیص 1500 میلیارد ریال را در خواست کرده است. حسین چمنی تصریح کرد: در صورت تخصیص اعتبار مورد نیاز و همکاری شرکت های تولید کننده لبنیات، آموزش و پرورش آمادگی دارد تا سقف 70 نوبت شیر رایگان در مدارس توزیع کند. وی با بیان اینکه سرانه مصرف شیر و لبنیات در کشور حدود 70 کیلوگرم برآورد می‌شود، گفت: قرار است طرح شیر مدارس از ماه جاری برای مقاطع تحصیلی پیش‌دبستانی تا نهم دبیرستان اجرا شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.50301s, 18q