مشکل وزارت بهداشت کمبود بودجه است

۱۳۹۲/۰۹/۰۷ - ۱۲:۵۵ - کد خبر: 87620
مشکل وزارت بهداشت کمبود بودجه است
سلامت نیوز : نشست مشترک وزیر و معاونان وزارت بهداشت با اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به منظور بررسی بودجه حوزه سلامت، برگزار شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت در نشست مشترک با اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: وزارت بهداشت مشکلات عدیده‌ای ناشی از کمبود بودجه‌ها دارد و امیدواریم با اهتمام دولت و مجلس، بودجه سال آینده بهتر از امسال باشد.

وی با اشاره به بررسی بودجه سال آینده نظام سلامت در کمیسیونهای دولت افزود: بودجه ای که برای سال جاری پیش‌بینی شده است هیچ برنامه توسعه ای را پوشش نمی دهد.

وزیر بهداشت ادامه داد: البته بنده همانطور که قول داده ام برای توسعه شبکه بهداشت و اجرای برنامه های نظام سلامت با همکارانم برنامه هایی را تدارک دیده ایم ولی از کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می خواهیم در روند تصویب بودجه سال آینده، نظام سلامت را حمایت کنند تا بتوانیم این برنامه ها را عملیاتی کنیم.

عدم تخصیص منابع، اجرای برنامه‌های حوزه سلامت را دچار مشكل می‌كند

مشاور عالی وزیر بهداشت نیز در این نشست اظهار داشت: احكام خوبی در برنامه پنجم توسعه در حوزه سلامت وجود دارد ولی برای اجرای آن احكام منابع كافی وجود ندارد.

دكتر داود دانش جعفری افزود: از منابع مربوط به هدفمندی یارانه‌ها، طبق قانون بودجه، باید امسال 5 هزار میلیارد تومان در اختیار بخش سلامت قرار می‌گرفت ولی امكان تأمین این بودجه برای دولت فراهم نشده است.

وی افزود: در صورتی كه منابع پیش‌بینی شده برای حوزه سلامت، به این حوزه اختصاص نیابد، بخشی از اقدامات و برنامه‌هایی كه باید انجام شود دچار مشكل می‌شود.

دانش جعفری در ادامه خواستار تعامل و همفكری اعضای كمیسیون بهداشت و درمان مجلس برای حل مسایل بودجه‌ای و تامین منابع كافی در حوزه سلامت با توجه به بالا بودن هزینه‌های آموزشی و طرح‌های عمرانی وزارت بهداشت كه همواره جزء مطالبات نمایندگان مجلس بوده است، شد.

ضرورت خلق منابع جدید با اولویت بهداشت بر درمان

دكتر حسینعلی شهریاری رئیس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در این نشست با اشاره به دغدغه‌های مقام معظم رهبری و نیز سایر مسئولان ارشد كشوری برای حوزه سلامت اظهار داشت: باید منابع جدید با اولویت بهداشت بر درمان به منظور كاهش هزینه‌های درمانی خلق كنیم.

وی افزایش مالیات بر درآمدهای كالاهای آسیب‌رسان به سلامت و افزایش عایدات ناشی از قیمت سوخت و حامل‌های انرژی و اختصاص این افزایش قیمت صرفاً به حوزه سلامت و ارائه این پیشنهادات در قالب لایجه را از جمله راهكارهای پیشنهادی برای افزایش منابع حوزه سلامت عنوان كرد.

هزینه 47 تا 55 هزار میلیارد تومانی در بخش سلامت

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداش در این نشست با ارائه گزارشی با عنوان "وضعیت منابع نظام سلامت در سال گذشته، اکنون و سال آینده"، گفت: سال گذشته رقمی بین 47 تا 55 هزار میلیارد تومان در بخش سلامت کشور هزینه شده است كه بخش قابل توجهی از آن هزینه توسط مردم پرداخت شده است.

وی افزود: برای هر یک درصدی که بخواهیم از هزینه های جیب مردم کاهش دهیم باید 500 میلیارد تومان بودجه در اختیار داشته باشیم که این کار را بیمه ها یا دولت باید انجام دهند.

وی بیان داشت: هزینه کرد بخش سلامت سه مشکل اساسی دارد، اول اینکه سهم ما از تولید ناخالص ملی 5.6 درصد و بسیار کم است، دوم اینکه منابع پولی بخش سلامت بد تأمین می شود و بیمه ها نقش کمرنگی در تأمین آن دارند و سوم اینکه همین منابع اندک نیز بد هزینه می شوند.

بیمارستانها یارانه که نمی گیرند یارانه هم می دهند

معاون توسعه مدیریت وزارت بهداشت اضافه کرد: طنز تلخ این قصه اینجاست که نه تنها به بخش درمان یارانه ای تعلق نمی گیرد بلکه این بیمارستانها هستند که با هزینه کرد از جیب شخصی خودشان به مردم یارانه می دهند.

دکتر ایرج حریرچی گفت: طی این سالها 966 پروژه عمرانی در نظام سلامت شروع شده که شامل احداث 279 بیمارستان جدید با 43 هزار تخت، 90 دانشکده جدید با متراژ 55 هزار متر مربع، 55 خوابگاه دانشجویی، 179 پروژه بهداشتی، 326 پروژه درمانی، 39 پروژه آزمایشگاهی و 38 پروژه اورژانس است که سرجمع بالغ بر 6 هزار و 640 میلیارد تومان می شود.

وی افزود: با بودجه های کنونی که در اختیار داریم تکمیل و بهره برداری از این پروژه ها 25 سال طول می کشد.

معاون وزیر بهداشت از پیش بینی افزایش حقوق 15 درصدی کارکنان در سال 93 توسط دولت خبر داد و گفت: از ابتدای امسال تاکنون تنها 50 میلیارد تومان از بودجۀ 2 هزار میلیاردی اجرای برنامه پزشک خانواده به وزارت بهداشت داده شده است.

وی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خواست همچون همیشه پشتیبان نظام سلامت باشند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.23341s, 19q