بیمارستانها از تفکیک زباله ها شانه خالی می کنند

۱۳۸۶/۰۹/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8766
بیمارستانها از تفکیک زباله ها شانه خالی می کنند

در شصت و دومین  جلسه شورای شهر تهران که در صحن علنی برگزار شد ، طرح تعیین بهای خدمات پسماندهای پزشکی، صنعتی و ... پس از بحث های طولانی اعضاء برای بار دوم به جلسات بعدی موکول شد.

خسرو دانشجو، سخنگوی شورای شهر در جریان بررسی این طرح گفت: بر اساس قانون شهرداری هیچ گونه مسئولیتی را در این خصوص ندارد و بیمارستانها به عنوان تولید کننده پسماندهای بیمارستانی باید آنها را تبدیل به پسماند عادی کرده و سپس شهرداری آنها را حل کند.

وی تصریح کرد: مسئولان مربوطه متاسفانه هیچ کاری را در این خصوص انجام نمی دهند و تولید کنندگان پسماند بیمارستانی مسئولیتی را در این خصوص نمی پذیرند.

وی گفت: شهرداری تهران به خاطر وظیفه ذاتی نمی تواند نسبت به جمع آوری زباله های بیمارستانی بی تفاوت باشد.

سخنگوی شورای شهر تهران گفت: اعضای کمیسیون عمران تاکید دارند که واحدهای تولید کننده همچنان مسئول این زباله ها بودند، اما شهرداری تهران به خاطر اینکه نمی تواند بی تفاوت باشد، باید با جمع آوری، خطرات این زباله ها را کمتر کند.

دانشجو تصریح کرد: باید عوارضی که در این طرح برای واحدهای تولیدکننده زباله های ویژه در نظر گرفته شد، افزایش یابد و همچنین این واحدها تصور نکنند که با پرداخت عوارض مسئولیت زباله های بیمارستانی از دوش آنها برداشته می شود.

وی گفت: مبلغ عوارض پیشنهادی کمیسیون برنامه و بودجه که به ازای هر کیلوگرم زباله بیمارستانی یکصد تومان است، مناسب است.

دانشجو خاطرنشان کرد: نظر کمیسیون عمران این است که این رقم به 400 تومان افزایش یابد و همچنین شهرداری نسبت به تشکیل پرونده قضایی برای بیمارستان هایی که زباله های ویژه را از عادی تفکیک نمی کنند ، اقدام کند.

عضو کمیسیون توسعه و عمران شهری افزود: دستگاههای متولی زباله های بیمارستانی سالهاست که از امحا و تفکیک مناسب این زباله ها شانه خالی می کنند و بر اساس این طرح دو پیشنهاد برای ساماندهی به این وضعیت مطرح شده که شامل اخذ عوارض از واحدهای تولید کننده این زباله ها و تشکیل پرونده قضایی برای واحدهای متخلف است.

معصومه ابتکار رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران نیز با اشاره به اینکه با تصویب این طرح و اقدام شهرداری برای جمع آوری زباله های بیمارستانی و خرید ماشین آلات ویژه برای این کار، در واقع مسئولیت متولی این زباله ها را به ناچار می پذیرد ، افزود: با تصویب اخذ عوارض از بیمارستان ها بابت حمل زباله های بیمارستانی تنها یک بخش از مشکل این زباله ها حل می شود و بخش دیگر و مهمتر آن یعنی دفن و امحای بهداشتی زباله های بیمارستانی بلاتکلیف خواهد ماند.

وی با تاکید بر اینکه ممکن است با تصویب طرح یاد شده کل مسئولیت زباله های بیمارستانی برخلاف قانون به دوش شهرداری بیفتد، گفت: ساماندهی زباله های بیمارستانی یک فرآیند است که نیازمند کار کارشناسی بوده و شهرداری توان اجرای این طرح را به این شکل ندارد.

همچنین پروین احمدی نژاد عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفت: در این مصوبه تمام دستگاههای مسئول تولید کننده پسماندهای ویژه در جهت جمع آوری و حمل بهداشتی مکلف شده اند و بهتر است مطالعه ای در خصوص این مصوبه دولت صورت پذیرد.

وی افزود: آن چیزی که در کمیسیون بودجه شورا مورد تاکید قرار گرفته، این است که شهرداری مثل همه پیمانکاران در زمینه زباله های بیمارستانی وارد عمل شود.

رسول خادم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر نیز در این مورد گفت: هم اکنون 95 درصد زباله های بیمارستانی را شهرداری جمع آوری می کند اما به خاطر تفکیک نشدن این زباله ها و با خودروهای نامناسب حمل شده و شیرابه های آن در سطح شهر جاری می شود.

وی افزود: علیرغم دستور رئیس جمهور در تامین اعتبارات لازم برای ساماندهی زباله های بیمارستانی، مسئولان مربوطه اعتبارات لازم را تخصیص نداده اند و با تصویب این طرح، بیمارستان ها ملزم به تفکیک زباله های ویژه از عادی می شوند.

دانشجو نیز در ادامه گفت: هیئت دولت مصوبات متعددی برای ساماندهی ، وضعیت زباله های بیمارستانی داشته اما واحدهای تولید کننده اعلام می کنند که اعتبارات لازم را برای خرید دستگاههای زباله سوز ندارند.

وی افزود: زمانی که علت بی توجهی آنها را نسبت به وضعیت زباله های بیمارستانی جویا می شویم ، می گویند پول برای عمل جراحی و زایمان نداریم  چه برسد به خرید دستگاههای زباله سوز!

دانشجو خاطرنشان کرد: بیمارستان های خصوصی نیز که درآمد زیادی دارند مانند سایر بیمارستانهای دولتی از تفکیک زباله ها خودداری می کنند.

سلیمی مدیر عامل سازمان خدمات موتوری شهرداری تهران نیز در این مورد، گفت: 440 بیمارستان و درمانگاه در تهران وجود دارد که مجموعا حدود 75 تن زباله بیمارستانی تولید می کنند و این زباله ها به صورت نیمه بهداشتی توسط شهرداری حمل و دفن می شوند ، این در حالی است که مسئولیت این زباله ها به عهده وزارت بهداشت است.

وی گفت: به خاطر وضعیت نابسامان زباله های بیمارستانی و عدم تفکیک آنها بعضی اندام و اعضای بدن در مقابل بیمارستان ها در سطل های رنگارنگ در خیابان قرار می گیرد این در حالی است که باید بیمارستان ها این زباله ها را در اتاق های ویژه زباله عادی کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.8831s, 19q