واکسن فلج اطفال از خودکفایی جا ماند

۱۳۹۲/۰۹/۰۹ - ۰۹:۳۷ - کد خبر: 87666
سلامت نیوز : ایران سالیان سال است که در زمینه تولید واکسن فلج اطفال خودکفاست و این بیماری ویروسی در کشور ما برای 16 سال متوالی، ریشه‌کن اعلام شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم ؛ اما حالا قرار است که تا آخر همین هفته، سه میلیون دز واکسن فلج اطفال به کشور وارد شود و این حرف به این معناست که هم برای توزیع واکسن فلج اطفال در کشور با کمبود جدی روبه رو شده ایم و هم این که خودکفایی ایران در زمینه تولید واکسن فلج اطفال شکسته شده است.

رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت نیز ضمن ارائه این خبر در گفت وگو با فارس تاکید کرد: متاسفانه ما با وجود این که تولیدکننده واکسن فلج اطفال در کشور هستیم، اما به علت تاخیرهای به وجود آمده، تولیدکننده داخلی نتوانست به موقع این واکسن را تولید کند و هم اکنون شاهد کمبود واکسن فلج اطفال در کشور هستیم که واقعا برای کشوری که تولیدکننده این واکسن است، سرشکستگی است که با کمبود واکسن فلج اطفال مواجه شود.

البته این سرشکستگی که رسول دیناروند از آن صحبت کرده، تبعات بسیار بیشتری از یک سرشکستگی دارد.

از آنجا که کشور ایران، همسایه کشورهایی مثل افغانستان و پاکستان است که در این کشورها همچنان بیماری فلج اطفال ریشه کن نشده است (عامل بیماری ویروس قابل انتقال است) و همچنین با توجه به این که در طی 16 سال اخیر، منابع مالی بسیار زیادی صرف ریشه کن شدن فلج اطفال در کشور شده است، بازگشت این بیماری به دلیل کمبود واکسن می تواند هم سلامت کودکان ایرانی را با خطر جدی مواجه کند و هم این که 16 سال هزینه و انرژی برای ریشه کن کردن این بیماری مهلک را یکشبه بر باد بدهد.

تحریم ها و مشکل تامین مواد اولیه

موسسه واکسن و سرم سازی رازی، بزرگ ترین تولیدکننده واکسن در کشور است که گفته می شود این موسسه بین کشورهای خاورمیانه هم حرف اول را می زند.

یکی از عمده دلایلی که طی سال های اخیر، کشور ما توانست به خودکفایی در زمینه تولید واکسن برسد، فعالیت های مستمر این موسسه بوده است؛ به گونه ای که می توان این موسسه را عامل اصلی در خودکفایی تولید واکسن یا وابستگی به دیگر کشورها دانست.

هادی فامیل قدکچی که تا همین دیروز هم رئیس موسسه واکسن و سرم سازی رازی بود، اما در زمان تنظیم این گزارش، باخبر شدیم که وی از سمتش برکنار شده است، در گفت وگو با جام جم، عمده ترین دلیل از بین رفتن خودکفایی کشور در تولید واکسن فلج اطفال را مشکل تامین مواد اولیه می داند و می گوید: کشور ما سالانه بین 15 تا 18 میلیون دز واکسن فلج اطفال نیاز دارد که امسال به 18 میلیون دز واکسن فلج اطفال نیازمند هستیم، اما ما از ماه دی سال گذشته، به مجموعه وزارت بهداشت اطلاع دادیم که ما امسال به دلیل تحریم و مشکلات تامین مواد اولیه، فقط می توانیم ده میلیون دز واکسن فلج اطفال تولید کنیم ولی به هشدارهای ما توجه نشد.

وی یادآوری می کند که با وجود این باز هم تعهد داده ایم که تا پایان آذر امسال، سه میلیون و 300 هزار دز واکسن فلج اطفال دیگر تولید کنیم تا به واردات کمتری نیاز داشته باشیم.

مدیر سابق موسسه واکسن و سرم سازی رازی تاکید می کند که فعلا تحریم های دارویی فرق چندانی با گذشته نکرده است و به همین دلیل، همه مسئولان باید برای خنثی کردن تحریم ها و تامین مواد اولیه تولید واکسن فلج اطفال همت کنند.

ابوالفضل اکبری، معاون تحقیق و تولید موسسه رازی هم به جام جم می گوید: شاید در ظاهر، دارو و واکسن در زمره تحریم ها قرار نداشته باشد، ولی وقتی نمی توانیم هزینه خرید مواد اولیه واکسن سازی را از طریق نقل و انتقال بانکی واریز کنیم، در نتیجه مثل این است که دارو و اکسن هم تحریم شده که همین موضوع هم عامل مهمی در کمبود واکسن فلج اطفال در سال جاری به شمار می آید.

این مقام مسئول ابراز امیدواری می کند که در تهیه و تامین دیگر واکسن های ضروری مردم، مشکلی برای تامین مواد اولیه نداریم و جای نگرانی وجود ندارد.

در حالی که مسئولان موسسه رازی، تحریم ها را عامل مهم واردات واکسن فلج اطفال می دانند، اما دایره تحریم ها ی دارویی تا شش ماه آینده، کمتر از قبل خواهد شد بنابراین باید انتظار داشته باشیم که در سال آینده، دوباره مشکل کمبود واکسن فلج اطفال در کشور به وجود نیاید البته همه این خوشبینی ها به شرطی است که مسئولان فعلی وزارت بهداشت از همین امروز به فکر تامین مواد اولیه واکسن فلج اطفال باشند تا در صورت بروز هرگونه اتفاق غیرمنتظره ای، دوباره سلامت کودکان ایرانی به خطر نیفتد.

سوءمدیریت داخلی در تامین مواد اولیه

شکی نیست که تحریم ها در کاهش دسترسی ایران به بازارهای جهانی دارو و واکسن تاثیرگذار بوده است، اما سیامک مره صادق، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، روایت دیگری از کمبود واکسن فلج اطفال می گوید و در گفت وگو با جام جم خاطرنشان می کند: این که همه تقصیرها را به گردن تحریم ها بیندازیم، کاملا درست نیست. متاسفانه شاهد بودیم که در فاصله بین رفتن دکتر دستجردی و آمدن دکتر هاشمی در راس مدیریت وزارت بهداشت، خلأ چند ماهه ای وجود داشت که طی آن، وزارت بهداشت تامین مواد اولیه واکسن فلج اطفال را در اولویت کارهایش قرار نداد.این نماینده مجلس، معتقد است که کشور ما با وجود تحریم های جهانی باید در زمینه تولید داروها و واکسن های استراتژیکی مثل واکسن فلج اطفال خودکفا باشد و مسئولان فعلی وزارت بهداشت باید این سیاست استقلال را به طور جدی پیگیری کنند.

احمد آریایی نژاد، دیگر عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز ضمن تائید ضعف مدیریت داخلی در زمینه تامین واکسن فلج اطفال به جام جم می گوید: نباید منتظر باشیم تا تحریم ها ما را در منگنه بگذارد و برای ما راه تعیین کند، ولی در حوزه تامین مواد اولیه واکسن فلج اطفال، مسئولان پیشین وزارتخانه اهمال کردند و بی گمان بخش عمده ای از مشکل فعلی کمبود واکسن فلج اطفال به ضعف مدیریت داخلی برمی گردد.

به هر حال، گرچه وزارت بهداشت با انتشار اطلاعیه های متعدد نیز عنوان کرده که مردم نگران کمبود واکسن فلج اطفال نباشند و با واردات این واکسن، کمبودهای داخلی برطرف خواهد شد، اما گزارش های مردمی نیز از کمبود این واکسن حیاتی ـ حتی در شهرهای بزرگ کشور ـ خبر می دهد؛ کمبودی که اگر بزودی کنترل نشود، می تواند سال 92 را تهدیدی برای سلامت کودکان ایرانی به حساب آورد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.63041s, 18q