ناتوانی در حل مشکل یکی از عوامل گرایش به خودکشی است

۱۳۹۲/۰۹/۰۹ - ۱۵:۴۴ - کد خبر: 87711
سلامت نیوز : رئیس انستیتو روانپزشکی تهران از اجرای مدل‌های کاهش و پیشگیری خودکشی در برخی استان‌ها خبر داد و گفت: نداشتن مهارت حل مسئله و نبود ارتباط درست در خانواده میان زن و شوهر یا والدین و فرزند از علل اقدام به خودکشی است.

جعفر بوالهری در گفت‌وگو با فارس در مورد وضعیت خودکشی در کشور گفت: برای شناسایی موارد خودکشی مدل کاهش آسیب را در استان‌هایی که این پدیده بیشتر بوده، اجرا کردیم.

وی ادامه داد: به طور مثال در استان ایلام از 20 سال پیش در موسسه‌ای بر روی این موضوع کار کردیم و مدل‌های مختلف کاهش آسیب را در برخی استان‌ها اجرایی کرده‌ایم که تمام این مدل‌ها با حمایت اداره سلامت روان وزارت بهداشت انجام شده است.

رئیس انستیتو روانپزشکی تهران گفت: کار اصلی در پیشگیری از خودکشی شناسایی موارد افسردگی در کشور است همچنین مواردی که اقدام به خودکشی کرده‌اند باید شناسایی شده و در کنار آن آموزش پزشکt پرستار، روانپزشک، مدیران و ایجاد خط مشاوره الزامی است.

وی تاکید کرد: پیگیری موارد اقدام به خودکشی بسیار ضروری است به طوری که افرادی که قبلاً اقدام به خودکشی کرده‌اند باید برای ادامه درمان، مصرف دارو و حتی ارجاع به موارد بستری تحت مراقبت باشند.

بوالهری ادامه داد: برخی‌ها معتقدند که خودکشی شایع ترین نوع از بیماری افسردگی است و به همین دلیل باید داروی افسردگی به این افراد داده شود و آموزش درمان افسردگی در سطح گسترده به پزشکان عمومی داده شود.

وی در مورد علل خودکشی گفت: مهمترین دلیلی که برخی افراد اقدام به خودکشی می‌کنند نداشتن مهارت حل مسئله است چرا که وقتی فرد نمی‌تواند مشکلش را حل کند اقدام به خودکشی می‌کند.

رئیس انستیتو روانپزشکی تهران ادامه داد: مهارت‌های ارتباطی نیز بسیار مهم هستند، نبود ارتباط درست در خانواده میان زن و شوهر، پدر ومادر و فرزند و همچنین نبود مدیریت در خانواده و در سازمان از عواملی است که به شیوع خودکشی دامن می‌زند.

وی همچنین بر مدیریت تفاوت‌های بین فردی در جامعه برای کاهش موارد خودکشی تاکید کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16553s, 18q