۱۰۰ میلیون تومان سرمایه دندانی در دهان هر انسان

۱۳۹۲/۰۹/۰۹ - ۱۵:۴۴ - کد خبر: 87713
سلامت نیوز : یک دندانپزشک گفت: در دهان هر انسان بیش از ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه دندانی وجود دارد و بیش از نیمی از علل فقدان دندان‌، ریشه در وراثت و زمینه‌های ژنتیکی دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ کاوه سیدان،‌استاد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این مطلب گفت: زمانی که فردی دندان‌های خود را از دست می‌دهد با این ذهنیت که مشکلی به‌وجود نمی‌آید مجبور به مصرف غذاهای نرم‌تر شود.

سیدان افزود: این دسته غذاها اغلب از کربوهیدرات‌ و موادغذایی پرکالری هستند از این رو غذاهای با پروتئین کمتر و فیبر کم مصرف می‌کند و در نتیجه دچار چاقی و اضافه وزن می‌شود و در کنار افزایش چربی‌های دور شکم و تنگی عروق، دستگاه گوارشی وی نیز دچار اشکال جدی می‌شود.

وی گفت: تمام این مشکلات موجب می‌شود که اگر قرار باشد فردی 75 سال عمر کند به دلیل این تغذیه نادرست و در پی فقدان دندان، 5 تا 10 سال یا بیشتر از سالهای عمر وی کاسته می‌شود.

سیدان افزود: بی‌دندانی هم بر طول عمر و هم بر کیفیت زندگی اثر سوء می‌گذارد. این موضوع آن قدر مهم است که سازمان بهداشت جهانی در بیانیه سال 2008 خود به موضوع بی‌دندانی در جوامع پرداخت و در یکی از بند‌های مصوبه جهانی بر داشتن دندان به عنوان یکی از لازمه‌های حقوق انسانی تأکید کرد.

دبیر انجمن ایمپلنتولوژی ایران افزود: پیرشدن جمعیت و تغذیه نادرست نیز تأثیرات مخربی دارد که استفاده از ایمپلنت‌های دندانی را چندین برابر می‌کند.

این متخصص پروتزهای دندانی با اشاره به اینکه در دهان هر انسان حداقل حدود یکصد میلیون تومان سرمایه دندانی وجود دارد، تأکید کرد: بهترین ابزار بیمه‌کردن دندان‌ها رعایت بهداشت و اصول مراقبتی آنهاست.

دبیر اجرایی گنگره خاورمیانه‌ای ایمپلنت های دندانی کیش گفت: بر اساس آمار کشورهای اسکاندیناوی و ژاپن برترین و پیشرفته‌ترین نقاط جهان در ارائه خدمات بهداشت و درمان مناسب محسوب می‌شوند.

سیدان اشاره کرد که در سوئد و نروژ بیمه‌‌ها تا حدود زیادی درمان و بهداشت دندان را حمایت می‌کنند ولی این کشورها با جمعیت زیر ۱۰ میلیون نفری خود با ایران قابل مقایسه نیستند.بنابراین، بیمه‌های پایه کشور پوششی ندارند ولی برخی از بیمه‌های تکمیلی تا حدودی برای بعضی از سرویس‌های دندانپزشکی تعهد دارند. (بخشی از هزینه‌های ایمپلنت)

مشاور بین الملل رئیس سازمان نظام پزشکی کشور تصریح کرد: در حال حاضر هیچ نظارتی بر عملکرد دندانپزشکان برای درمان با ایمپلنت صورت نمی‌گیرد و تا زمانی که تخلفی صورت نگیرد یا شکایتی از دندانپزشک درمانگر نشود، وی می‌تواند به ایمپلنت‌گذاری خود ادامه دهد.

سیدان گفت: اگر چه متولی رسیدگی به این امر و شکایت احتمالی، سازمان نظام‌پزشکی، سازمان پزشکی قانونی، دادگاه رسیدگی به تخلفات و جرائم پزشکی و سازمان تعزیرات حکومتی محسوب می‌شود ولی با اتفاقات و برنامه‌ریزی‌های در حال انجام، سازمان نظام پزشکی نقش پررنگتری برای رسیدگی خواهد داشت.

وی افزود: انجمن ایمپلنتولوژی ایران اگر چه نوپا محسوب می‌شود ولی افراد صاحب نامی در آن عضو شده‌اند. این انجمن اعضای مختلفی از میان متخصصان رشته‌های مختلف دندانپزشکی تخصصی و دندانپزشکی عمومی دارد و هردو گروه مجاز به همکاری‌های علمی و عملی هستند.

وی گفت: در راستای اعتبار بخشی و برنامه‌های آموزشی قرار است تا پایان آذر با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصمیماتی به منظور اعتبار بخشی، اتخاذ شود.

دبیر انجمن ایمپلنتولوژی ایران با تأکید بر اهمیت همایشهای علمی برای دندانپزشکان گفت: گنگره بین المللی ایمپلنت های دندانی کیش از جمله کنگره‌های خاورمیانه‌ای گروه بین‌المللی ایمپلنت‌های دندانیITI است که 14 و 15 آذر امسال در جزیره کیش برگزار می‌شود.

وی افزود: این همایش در گذشته در امارات متحده عربی، بحرین و قطر برگزار می‌شد و به نوعی کشورهای عربی منطقه برگزارکننده آن بودند اما این نخستین مرتبه است که جمهوری اسلامی ایران برگزار کننده آن است و امتیازی بین المللی برای ایران به شمار می رود.

تاکنون حدود 600 نفر میهمان داخلی و حدود 30 میهمان خارجی در این همایش شرکت دارند. 8سخنران خارجی نیز حضور دارند که برجسته‌ترین آن استاد جهانی ایمپلنت‌های دندانی آقای دکتر نیکلاس لنگ است که در خصوص بیماری‌های بافت های اطراف ایمپلنت فردی شناخته‌شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.35859s, 18q