استفاده از سولاریوم سبب ایجاد سرطان پوست می‌شود

۱۳۹۲/۰۹/۰۹ - ۱۶:۳۴ - کد خبر: 87731

سلامت نیوز : مدیرگروه پوست دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: استفاده از سولاریوم در کوتاه‌مدت می‌تواند باعث قرمزی، سوزش و خارش مشابه آفتاب سوختگی شود.

دکتر مسعود ملکی در گفت‌وگو با (ایسنا) ، تصریح کرد: سولاریوم دستگاهی برای برنزه ‌کردن پوست است که استفاده از این دستگاه در درازمدت می‌تواند سبب پیری، کدر شدن، کک و مک، افزایش چین و چروک، شلی، افتادگی و ضخیم شدن پوست شود.

وی با اشاره به اینکه افزایش خطر سرطان پوست از عوارض استفاده از سولاریوم است، اظهار کرد: برنزه کردن با آفتاب در تابستان بیشتر صورت می‌گیرد اما استفاده از سولاریوم که در آن اشعه مصنوعی استفاده می‌شود در هر فصلی ممکن است.

ملکی عنوان کرد: اشعه ماوراء بنفش باعث تکثیر ملانوسیت‌ها (سلول‌هایی که در پوست رنگدانه‌سازی می‌کنند) و افزایش مهاجرت و رنگدانه‌سازی آنها می‌شود و بدین طریق باعث افزایش رنگدانه در پوست و برنزه شدن آن می‌شود.

این متخصص پوست و مو تصریح کرد: استفاده از سولاریوم یکی از دلایل افزایش سرطان پوست در آمریکا و استرالیا طی چند دهه گذشته است و مردم باید از نتایج این اشتباه در سایر نقاط دنیا استفاده و از انجام این کار مضر خودداری کنند.

ملکی بیان کرد: پوست ایرانی‌ها، پوستی متوسط از نظر رنگ است و به همین دلیل نیازی به برنزه کردن ندارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.59698s, 18q