بی‌دندانی عامل چاقی و کاهش طول عمر افراد

۱۳۹۲/۰۹/۰۹ - ۱۶:۳۵ - کد خبر: 87739

سلامت نیوز : بر اساس تازه‌ترین بررسی‌های انجام شده، بیش از نیمی از علل فقدان دندان‌، ریشه در وراثت و زمینه‌های ژنتیکی دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر کاوه سیدان، استاد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اعلام این خبر گفت: زمانی که فردی دندان‌های خود را از دست می‌دهد با این ذهنیت که مشکلی به‌ وجود نمی‌آید مجبور به مصرف غذاهای نرم‌تر شود.

وی افزود: از این رو این افراد قادر به خوردن غذاهای حاوی پروتئین، سبزیجات و میوه‌جات به علت سفت بودنشان نیستند ودر نتیجه از غذاهایی که اغلب از کربوهیدرات‌ و مواد غذایی پرکالری هستند مصرف می‌کنند بنابراین دچار چاقی و اضافه وزن شده و درکنار افزایش چربی‌های دور شکم و تنگی عروق، دستگاه گوارشی وی نیز دچار اشکال جدی می‌شود.

وی با بیان اینکه تمام این مشکلات موجب می‌شود که اگر قرار باشد فردی 75 سال عمر کند به دلیل این تغذیه نادرست و در پی فقدان دندان، 5 تا 10 سال و یا بیشتر از سالهای عمر وی کاسته می‌شود، گفت: بی‌دندانی هم بر طول عمر و هم بر کیفیت زندگی اثر سوء می‌گذارد. این موضوع آنقدر مهم است که سازمان بهداشت جهانی در بیانیه سال 2008 خود به موضوع بی‌دندانی در جوامع پرداخت و در یکی از بند‌های مصوبه جهانی بر داشتن دندان به عنوان یکی از لازمه‌های حقوق انسانی تأکید کرد.

دبیر انجمن ایمپلنتولوژی ایران افزود: پیرشدن جمعیت و تغذیه نادرست نیز تأثیرات مخربی دارد که استفاده از ایمپلنت‌های دندانی را چندین برابر خواهد کرد.

این متخصص پروتزهای دندانی با اشاره به اینکه در دهان هر انسان حداقل حدود یکصد میلیون تومان سرمایه دندانی وجود دارد، تاکید کرد: بهترین ابزار بیمه‌ کردن دندان‌ها رعایت بهداشت و اصول مراقبتی آنهاست.

دبیر اجرایی گنگره خاورمیانه‌ای ایمپلنت‌های دندانی کیش گفت: براساس آمار کشورهای اسکاندیناوی و ژاپن برترین و پیشرفته‌ترین نقاط جهان در ارائه خدمات بهداشت و درمان مناسب محسوب می‌شوند.

دکتر سیدان اشاره کرد که در سوئد و نروژ بیمه‌ها تا حدود زیادی درمان و بهداشت دندان را حمایت می‌کنند ولی این کشورها با جمعیت زیر 10 میلیون نفری خود با ایران قابل مقایسه نیستند. بنابراین، بیمه‌های پایه کشور پوششی ندارند ولی برخی از بیمه‌های تکمیلی تا حدودی (بخشی از هزینه‌های ایمپلنت) برای بعضی از سرویس‌های دندانپزشکی تعهد دارند.

مشاور بین‌الملل رییس سازمان نظام پزشکی کشور تصریح کرد: درحال حاضر هیچ نظارتی بر عملکرد دندانپزشکان جهت درمان با ایمپلنت صورت نمی‌گیرد و تا زمانی که تخلفی صورت نگیرد و یا شکایتی از دندانپزشک درمانگر نشود، وی می‌تواند به ایمپلنت‌گذاری خود ادامه دهد.

سیدان گفت: اگرچه متولی رسیدگی به این امر و شکایت احتمالی، سازمان نظام ‌پزشکی، سازمان پزشکی قانونی، دادگاه رسیدگی به تخلفات و جرائم پزشکی و سازمان تعزیرات حکومتی محسوب می‌شود ولی با اتفاقات و برنامه‌ریزی‌های در حال انجام، سازمان نظام پزشکی نقش پررنگتری برای رسیدگی خواهد داشت. انجمن ایمپلنتولوژی ایران اگر چه نوپا محسوب می‌شود ولی افراد صاحب نامی در آن عضو شده‌اند. این انجمن اعضای مختلفی از میان متخصصان رشته‌های مختلف دندانپزشکی تخصصی و دندانپزشکی عمومی دارد و هردو گروه مجاز به همکاری‌های علمی و عملی هستند.

وی ادامه داد: در راستای اعتباربخشی و برنامه‌های آموزشی قرار است تا پایان آذرماه با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصمیماتی به منظور اعتباربخشی، اتخاذ شود.

دبیر انجمن ایمپلنتولوژی ایران با تاکید بر اهمیت همایش‌های علمی برای دندانپزشکان گفت: گنگره بین المللی ایمپلنت های دندانی کیش از جمله کنگره‌های خاورمیانه‌ای) گروه بین‌المللی ایمپلنت‌های دندانی(ITI- است که 14 و 15 آذرماه امسال در جزیره کیش برگزار می‌شود.

وی افزود: این همایش در گذشته در امارات متحده عربی، بحرین و قطر برگزار می‌شد و به نوعی کشورهای عربی منطقه برگزارکننده آن بودند اما این نخستین مرتبه است که جمهوری اسلامی ایران برگزار کننده آن است و امتیازی بین المللی برای ایران به شمار می‌رود.

شایان ذکر است، تاکنون حدود 600 نفر میهمان داخلی و حدود 30 میهمان خارجی در این همایش شرکت دارند. 8 سخنران خارجی نیز حضور دارند که برجسته‌ترین آن استاد جهانی ایمپلنت‌های دندانی آقای دکتر نیکلاس لنگ است که در خصوص بیماری‌های بافت‌های اطراف ایمپلنت فردی شناخته‌ شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13219s, 18q