23 سال قبل، نخستين جرقه درمان ايدز

۱۳۸۶/۰۹/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8780
23 سال قبل، نخستين جرقه درمان ايدز

اكنون 23 سال از زماني كه براي نخستين بار داروهاي ايدز در جهان وارد بازارهاي آمريكا شد، مي‌گذرد.آن زمان، ميزان شكايت از اين داروها به‌خصوص از دارويي كه يك داروي ضد رتروويروس ايدز است، زياد بود چون عوارض جانبي به‌خصوص عوارض سمي زيادي داشت، اما امروز دانشمندان توانسته‌اند عوارض دارو را كمتر كنند و همچنان در مورد اين دارو و اثرات مثبت آن اميدواري وجود دارد.

 البته اين دارو درمان ايدز محسوب نمي‌شود اما تاكنون حد‌اقل در طولاني كردن عمر 15 هزار آمريكايي كه به مرحله علامت‌دار بيماري رسيده‌اند مؤثر بوده است. همچنين با اينكه AZT از جمله داروهايي است كه شفابخش نيستند و بايد روزانه و تا آخر عمر مصرف شوند اما در اوايل اميدواري زيادي را براي دولت‌هايي كه شروع همه‌گير اين بيماري را شاهد بودند، در پي داشت.

 نوامبر 1984 بود كه جرقه كشف AZT يا همان زيدوودين زده‌شد. كسي كه براي اولين بار فهميد كه اين دارو مي‌تواند يك درمان ضد‌رتروويروسي براي بيماري ايدز باشد، خانم مارتي كلاير بود. او هنوز براي يك شركت داروسازي انگليسي كه يكي از بزرگ‌ترين شركت‌هاي دارو‌سازي در اين كشور است، كار مي‌كند. 23سال پيش، او اين دارو را روي سلول‌هايي در يك ظرف كوچك آزمايش كرد.

 او مي‌گويد: شايد نتوانيد تصور كنيد كه اين كار من مي‌توانست چقدر خسته‌كننده باشد. او سلول‌هاي زنده را در اين ظرف كوچك قرار مي‌داد و سپس به آنها ويروس اضافه مي‌كرد. آزمايش او روي اين داروها به اين صورت بود كه اگر داروها در فعاليت در اثر مقابله با ويروس‌ شكست بخورند، سلول‌ها خاموش شده و مي‌ميرند و در آنها پلاك يا سوراخ تشكيل مي‌شود. اين در حالي بود كه خانم كلاير مجبور بود هر كدام از اين پلاك‌ها را در يك ظرف مجزا محاسبه كند.

 او مي‌گويد: من ظرف‌ها را كنار پنجره نگهداري مي‌كردم ولي بعد از مدتي با بررسي 16 ظرف و در كمال تعجب متوجه شدم كه هيچ‌كدام از‌ سلول‌ها پلاك ندارند. خانم كلاير اين را باور نداشت: با مديرم تماس گرفتم و گفتم: يعني فراموش كرده‌ام كه در اين 16 ظرف ويروس اضافه كنم؟! اما همين اتفاق بود كه مديرم به من فهماند من يك اكتشاف بزرگ انجام دادم و آن كشف داروي AZT بود.

 اكنون بيش از 10 سال از زمان گرفتن مجوز دارو مي‌گذرد. با اين حال خانم كلاير مي‌گويد: ما بايد به ياد داشته باشيم كه هنوز عده‌ زيادي از مردم در اثر اين بيماري مي‌ميرند، در عده زيادي از آنها اين بيماري تشخيص داده مي‌شود.

 كشف اين دارو در واقع جرقه اول اميدواري در درمان ايدز بود. اما مشكل اين دارو اين بود و هست كه قيمت 188 دلار براي 100 عدد از آن خارج از توان مالي خيلي از مبتلايان است. خانم كلاير اعتراف مي‌كند كه اگر‌چه اين اتفاق امري نااميد‌كننده است ولي ما مي‌توانيم بهترين داروها را با قابليت در دسترس بودن براي همه مردم بسازيم چون AZT هم علاوه بر قيمت بالا بدون عوارض جانبي نيست.

 با اين حال، بررسي‌ها نشان مي‌دهند در كشورهايي كه داروهاي ضد ايدز از قبيل AZT به سادگي در دسترس است، برنامه‌هاي پيشگيري به‌خصوص در زنان باردار در كاهش تعداد كودكان مبتلا به HIV كاملاً موفــق بــوده اسـت. همچنين مطالـعات نشان داده‌اند كه استفاده از AZT بلافاصله بعد از استفاده از سرنگ آلوده، مي‌تـواند تا ميزان 80 درصد احتمال ابتلا به HIV را كاهش دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.74599s, 19q