معاون درماني دانشگاه علوم پزشكي كردستان:

شناسايي تعداد 472 مورد بيمار مبتلا به ايدز در كردستان

۱۳۹۲/۰۹/۱۰ - ۱۷:۲۴ - کد خبر: 87837
شناسايي تعداد 472 مورد بيمار مبتلا به ايدز در كردستان
سلامت نیوز :معاون درماني دانشگاه علوم پزشكي كردستان در جمع خبرنگاران و رسانه هاي جمعي استان كردستان از شناسايي تعداد 472مورد بيمار مبتلا به ايدز دراين استان خبرداد.

به گزارش خبرنگار سلامت نیوز از سنندج فرزام بيدار پور گفت: ازتعداد 472مورد 111 نفر مبتلا به ايدز مي باشن دكه سيستم ايمني بدن آنها بسيار ضعيف شده است و ماهانه 2 يا 3مورد در استان شناسايي مي شوند.

وي تصريح كرد:جنسيت بيماران مبتلا به ايدز در كردستان 92 درصد آنهارا مردها و 2/7 درصد آنها را زنان تشكيل مي دهند.

وي به تعداد مرگ ومير بيماران مبتلا به ايدز اشاره كرد وگفت: تعداد 175 نفر به دليل مبتلا به ايدز در اين جان خود را ازدست داده اندكه بيشترين گروه سني مبتلابه اين بيماري بين 25 تا 34 سالگي مي باشد.

وي در ادامه خاطرنشان كرد: 86 درصد مبتلايان از طريق اعتياد تزريقي، 10 درصد از طريق روابط جنسي و 7/0درصد از طريق فرآورده هاي خوني 5/2درصد نامشخص و 7/0درصد از طريق مادر به جنين انتقال يافته است .

بيدار پور افزود: بيشترين موارد مشاهده بيماري ايدز در كردستان مربوط به سنندج و بعداز آن سقز و كامياران مي باشد كه متاسفانه اكثرآنها به دليل نداشتن آگاهي و دانش در خصوص اين بيماري و نحوه انتقال ان بوده است .

وي به افزايش رابطه جنسي در بين جوانان اشاره كرد وگفت: در طول 3 سال گذشته رابطه جنسي و آميزش 3 برابر افزايش يافته كه اين خود موجب انتقال بيماري ايدز و افزايش بيماران در سطح استان و كشور مي شود كه بايد ميزان مصرف وسايل پيشگيري (كاندوم زنانه و مردانه )در آميزش جنسي افزايش يابد .

وي در ادامه بيان داشت: هدف اصلي ما در دانشگاه علوم پزشكي كردستان افزايش سطح سواد و آگاهي مردم و جامعه در خصوص اين بيماري و جلوگيري از انتقال آن به سايرين است كه با اطلاع رساني و آموزش و افزايش سطح آگاهي و دانش و مشاوره افراد جامعه به خصوص جوانان مي تواند از افزايش مبتلايان تاحدي جلوگيري كند.

وي در پايان گفت: توانمند سازي زنان در جامعه عامل موثري در كنترل ايدز خواهد بود كه با آگاه سازي زنان و دختران جوان و مشاوره آنها و ورد به جامعه مي توان از شيوع اين بيماري جلوگيري نمود


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.41104s, 18q