نوزاد را به پشت بخوابانید/ از رختخواب‌های شل و گشاد استفاده نکنید

۱۳۹۲/۰۹/۱۱ - ۱۴:۰۸ - کد خبر: 87883

سلامت نیوز : یک متخصص کودکان به ارائه چند توصیه به مادران در خصوص نحوه مراقبت و باید و نبایدهای خواب در نوزادان پرداخت.

دکتر خلیل فریور در گفت‌وگو با (ایسنا)، با بیان اینکه اولین و مهم‌ترین اصل در مراقبت از نوزاد، روش صحیح نگه داشتن بدن اوست، اظهار کرد: تا زمانی که نوزاد قدرت کنترل سر و گردن خود را به دست نیاورده است، باید با دقت تمام مراقب سر و گردن او بود. حمایت مناسب از سر نوزاد، در هنگام در آغوش گرفتن و یا به طور عمودی نگه داشتن کودک بسیار مهم است.

وی تاکید کرد: به هیچ وجه نباید کودک را تکان داد و یا لرزانید. بعضی از والدین اغلب موقع بازی کردن یا موقع ناراحتی او،‌ نوزاد را تکان می‌دهند. این مسئله می‌تواند عوارض وحشتناکی مانند خون‌ریزی مغزی را هم به دنبال داشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: حتی موقع حمل کودک در سبد نوزاد، گهواره یا صندلی مخصوص او باید مطمئن شد که نوزاد به خوبی در جای خود قرار گرفته و محکم شده است و احتمال لغزیدن یا افتادن وجود ندارد.

فریور درباره خواب نوزاد نیز در توصیه‌ای خطاب به مادران گفت: اگر اولین بارتان است که بچه‌دار می‌شوید شاید روزهای اول تعجب کنید که نوزادتان روزی 16 ساعت می‌خوابد. نوزادان اغلب هر سه تا چهار ساعت یک بار می‌خوابند و شب و روز زیاد برایشان فرقی نمی‌کند.

این متخصص کودکان افزود: در سه ماه اول زندگی آنها در شب حداقل شش تا هشت ساعت می‌خوابند اما در این مدت، حداقل یک بار برای شیر خوردن بیدار می‌شوند. به تدریج نوزادان با بالا رفتن سن عادات خواب خاص خود را پیدا می‌کنند. به همین دلیل تا زمانی که وزن طبیعی دارند و سالم به نظر می‌رسند، نباید زیاد نگران زمان خواب یا بیدارشدن آنها بود.

وی با بیان اینکه به یاد داشته باشید موقع خواب حتما کودک را به پشت بخوابانید تا جلوی نشانگان مرگ ناگهانی نوزاد که اغلب موقع خواب به وجود می‌آید،‌ گرفته شود، توصیه کرد: از رختخواب‌های شل و گشاد که احتمال خفه کردن نوزاد و گرفتن راه تنفس او را دارد، استفاده نکنید. نوزاد را روی بالش نخوابانید و موقع خواب در صورت داشتن حیوانات خانگی، آنها را از نوزاد دور کنید.

این متخصص کودکان افزود: دقت کنید که هر شب وضعیت سر کودک را تغییر دهید(یک شب روی سمت چپ و یک شب روی سمت راست)، تا جلوی تخت شدن یک سمت سر گرفته شود. تهویه محل خواب نوزاد باید طبیعی باشد. هیچ وقت نوزاد را حتی اگر خواب است تنها نگذارید و حواستان به او باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.30465s, 18q