دولت نهم یارانه انجمن‌های حمایت از بیماران خاص را قطع کرد

۱۳۸۶/۰۹/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8789
دولت نهم یارانه انجمن‌های حمایت از بیماران خاص را قطع کرد

احمد قویدل در گفتگو با مهر افزود: بالغ بر 15 سال است که وزارت بهداشت با اختصاص یارانه ای به انجمن های حمایت از بیماران خاص این امکان را فراهم آورده بود تا در شرایطی که دولت نمی تواند به صورت مستقیم کمک ویژه ای را در امور درمانی این بیماران انجام دهد از طریق یارانه ، به صورت غیر مستقیم این کمک را انجام داده و از بوجود آمدن مشکل برای نیازهای پیش بینی نشده ، جلوگیری کند.

وی با اشاره به اینکه اختصاص این بودجه به شدت از طریق واحدهای ذیحساب وزارت بهداشت پیگیری می شد ، ادامه داد: هزینه کردن این مبلغ صرفا درحوزه های درمانی و بهداشتی بیماران بود به عبارات دیگر موسسات مذکور نمی توانستند این مبالغ را در حوزه های اداری ، پرسنلی و حتی رفاهی بیماران هزینه کنند.

وی گفت: تعریف بیماران خاص که شامل بیماران دیالیزی ، هموفیلی و تالاسمی می شد به مرور در سالهای مختلف شکسته شد و به جمع 3 انجمن دریافت کننده یارانه ، انجمن موسسه خیریه محک، انجمن امداد سرطان بابل و انجمن حمایت از بیماران کبدی نیز اضافه شد و حتی در سال 85 کمک کوچکی به انجمن نوبنیاد آلزایمر ایران نیز صورت گرفت.

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران تاکید کرد : در طی این سالها هیچ کدام از دولتها نه تنها این یارانه را کاهش ندادند بلکه با اتکا به نقش مثبت انجمن ها در پی افزایش این یارانه ها با کنترل های خاص و اخذ اسناد مالی لازم، بودند اما متاسفانه دولت نهم در یک اقدام باور نکردنی که به هیچ وجه در چارچوب سیاستهای مهرورزانه آن نمی گنجد اقدام به قطع این یارانه ها کرده است.

قویدل افزود: این اقدام غیر رسمی حتی از ابتدای سال نیز اعلام نشده بود و مراجعات مکرر انجمن ها با وعده پرداخت در آینده پاسخ داده می شد و در نهایت این امر چند روزی است که به اعلام واقعیت عدم پیش بینی آن در بودجه انجامیده است.

وی گفت: کانون هموفیلی ایران معتقد است در شرایطی که بسیاری از یارانه ها بصورت غیر هدفمند و حتی در سطح نازل توزیع پول و کالابرگ در بین آحاد جامعه ، جاری است ، قطع بودجه هایی که بصورت هدفمند دراختیار ارتقاء وضعیت بهداشتی و درمانی بیماران قرار می گرفت ، عاقلانه به نظر نمی رسد.

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران افزود: سازمانهای مردم نهادی که از این کمک استفاده می کردند از قوی ترین سازمانهای فعال درحوزه بهداشت و درمان کشور بوده اند.

قویدل گفت: از مسئولین عالی رتبه سیستم اجرایی کشور و همچنین وزیر بهداشت درخواست می کنیم با بررسی سوابق این کمکها و تاثیر آن در بهبود وضعیت بیماران، امکان پرداخت این کمک از طریق بودجه متمم وزارت بهداشت را فراهم کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.48409s, 18q