ارزش اندازه‌گيري فشارخون در خانه

۱۳۸۶/۰۹/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8791
ارزش اندازه‌گيري فشارخون در خانه

فايده‌هاي اين كار، نياز كمتر به دارو، كنترل بهتر فشارخون و صرفه‌جويي در هزينه‌هاست.

به گزارش رويترز، در اين مطالعه كه در بيمارستان دانشگاهي ماستريخت در هلند انجام شده، 2 گروه بيماران انتخاب شدند، يك گروه از آنها، كساني بودند كه براي كنترل فشارخون، به پزشك مراجعه مي‌كردند و گروه دوم كساني بودند كه به آنها آموزش داده شده بود تا خودشان در خانه فشارشان را اندازه بگيرند.

براي هر 2 گروه، از ابزار ويژه پايش 24 ساعته فشارخون استفاده شد تا ميزان دقيق فشارخون آنها را به‌طور مداوم ثبت كند.

اين بررسي‌ها يك ماه ادامه پيدا كرد و نتيجه اين شد كه گروه دوم، به نتايج بهتري در كنترل فشارخون‌شان دست پيدا كرده بودند و بيشتر در محدوده فشارخون طبيعي باقي مانده بودند.

ضمن اين كه داروهاي كمتري هم مصرف كرده كه اين موضوع باعث صرفه‌جويي قابل‌توجهي در هزينه داروهاي آنها شده بود.

گروه اول، جمعا طي مدت يك ماه، 4 هزار و 420 دلار صرف خريد دارو كرده بودند، در حالي كه گروه دوم، يعني كساني كه خودشان فشارخون‌شان را در خانه اندازه‌گيري مي‌كردند، 3 هزار و 222 دلار خرج اين كار كرده بودند.

حالا بگذريم از اين كه هزينه رفت‌وآمد و انتظار در مطب و درمانگاه هم در اين ميان چقدر صرفه‌جويي شده است.

اما در كنار اين فايده اقتصادي، شاخص‌هاي مربوط به عوارض فشارخون در اعضاي حياتي بدن، مانند كليه و قلب نيز در  بيماران گروه دوم بهتر بود و اين نشان مي دهد كه اين روش، يعني اندازه‌گيري مرتب فشارخون در خانه، اگر به درستي به كار گرفته شود، مي‌تواند باعث شود كه با مصرف داروي كمتر، نتيجه بهتري از درمان عايد فرد شود.

اين نتايج، كه در نشريه علمي «پرفشاري خون» منتشر شده، مي‌تواند به بيماران مبتلا به فشارخون بالا، يك يادآوري مهم كند و آن، اهميت اندازه‌گيري مرتب و مداوم فشارخون است و اين كه اين بيماري‌، بيماري‌اي است كه بايد تا آخر عمر از آن مراقبت كرد و هم به لحاظ پايش و هم به لحاظ مصرف دارو، هيچ زمان از آن غفلت نكرد.

همچنين اين نتايج، در پيشگيري و تشخيص به موقع بيماري فشارخون بالا هم كمك مي كند.

اگر اين فرهنگ در كشور ما جا بيفتد كه در هر خانه‌اي، همان‌طور كه دماسنج براي اندازه‌گيري تب احتمالي كودكان و بزرگسالان وجود دارد، دستگاه اندازه‌گيري فشارخون هم وجود داشته باشد، افراد، به‌خصوص در سنين بعد از 40 سالگي، بيشتر احتمال دارد كه بخواهند ميزان فشارخون‌شان را اندازه بگيرند؛ حتي بدون اين كه نياز باشد براي اين كار وقت خاصي بگذارند و مثلا پيش پزشك يا به درمانگاه بروند.

اگر اين اتفاق كوچك و خوب بيفتد، آن وقت مي‌توانيم اميدوار باشيم كه بسياري از موارد بيماري فشارخون، بيماري‌اي كه در موارد اوليه و خفيف مي‌تواند هيچ علامتي نداشته باشد يا علائمي كاملا غيراختصاصي مانند سردرد و تاري ديد داشته باشد، خيلي زود شناسايي شود و براي درمان آن، اعم از درمان‌هاي تغذيه‌اي يا درمان‌هاي دارويي، اقدام شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.47802s, 18q