سرفه و عطسه كمتر با مصرف مايعات بيشت

۱۳۸۶/۰۹/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8796
سرفه و عطسه كمتر با مصرف مايعات بيشت

 كارشناسان بهداشتي دليل سرفه و عطسه زياد در زمان سرماخوردگي را تجمع مخاط ترشح شده در اطراف راه هوايي تنفسي بدن مي‌دانند.

ويروس‌هاي ناشي از سرفه و عطسه كه از جمله عوارض سرماخوردگي هستند، مي‌توانند چندين روز در خارج از بدن و حتي در محيط بي‌جان زنده بمانند.

سيستم ايمني افراد در برخورد بااين ويروس‌ها متفاوت عمل مي‌كند به طوري كه برخي افراد مقاوم در برابر بيماري هستند و برخي ديگر حتي با كوچكترين مجاورت با فرد بيمار ، ممكن است دچاربيماري شوند.

دكتر"ابراهيم بني حبيب " يك پزشك عمومي دراين مورد به خبرنگار ايرنا گفت: بيشتر ويروس‌هاي سرماخوردگي از طريق تماس مستقيم منتشر مي‌شوند به عنوان مثال كسي كه سرماخورده است و در صورتي كه به داخل دست‌هاي خود عطسه و سپس اشيايي مثل تلفن ، صفحه كليد كامپيوتر يا ليوان را لمس كند، ازاين طريق ويروس را منتقل مي‌كند.

وي افزود: ميكروب‌ها مي‌توانند براي ساعت‌ها و در بعضي موارد هفته‌ها زنده باقي بمانند و سپس به فرد بعدي كه آن اشيا را لمس مي‌كند، منتقل شود.

اين پزشك عمومي با اشاره به اين كه بايد افراد دست‌هاي خود را مكررا در زمان سرماخوردگي بشويند، تاكيد كرد : در صورتي كه امكان شستن دست ها وجود ندارد بايد دست‌ها را بسيار محكم براي مدت يك دقيقه به هم مالش داد زيرا با اين كار اكثر ويروس‌هاي سرماخوردگي از پوست جدا مي‌شوند.

وي افزود: هنگام سرفه و عطسه نبايد از دست‌ها استفاده كرد به دليل اين كه ويروس‌ها و ميكروب‌ها به پوست دست مي‌چسبند و جلوگيري از سرفه و عطسه با استفاده از دست باعث انتقال ميكروب‌ها به ديگران مي‌شود.

اين پزشك عمومي توصيه كرد كه زماني كه بيمار سرفه يا عطسه مي‌كند بايد از يك دستمال استفاده كرده و آن را پس از استفاده بلافاصله دور بياندازد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.06826s, 18q