بالا بودن نيترات در سبزيجات، براي انسان زيانبار است

۱۳۸۶/۰۹/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8799
بالا بودن نيترات در سبزيجات، براي انسان زيانبار است

 به گفته او غلظت بالاي نيترات زماني كه برگ‌ها، دمبرگ‌ها و ساقه‌هايشان ماده غذايي را تشكيل دهند، مي‌تواند مشكل ايجاد كند.

مهندس مهدي صادقي‌پور مروي، كارشناس آب و خاك موسسه تحقيقات كشاورزي ورامين، در گفت‌وگو با ايرنا گفت بالا بودن غلظت نيترات در درون گياه براي آن زيان آور نيست اما مصرف آن براي انسان مشكلاتي ايجاد مي‌كند.

نيترات سديم كه به آن "شوره" هم گفته مي‌شود، به عنوان عامل نگهدارنده و عامل ضد باكتري عمل مي‌كند ولي ميزان بالاي آن انسان مضر است.

ناهيد شوقي كارشناس تغذيه و رژيم درماني و عضو انجمن تغذيه ايران به ايرنا گفت وجود نيترات اگر طبيعي باشد زيانبار نيست ولي اگر بطور مصنوعي اين ميزان افزايش يابد براي بدن خطرناك است و آن ميزان اضافي آن در بدن تبديل به نيتروزامين و نيتريد مي‌شود كه سرطان زا است.

به گفته او اين ماده در سبزيجاتي كه بطور طبيعي و مقدار كم وجود دارد زيانبار نيست ولي ميزان بالاي آن منجر به سرطان‌هاي دستگاه گوارشي در انسان مي‌شود.

مهندس صادقي پور گفت سبزيجاتي كه از ميوه(مانند گوجه‌فرنگي، كدو،...) و گل(گل كلم) آنها استفاده مي‌شود نيترات كمتري دارند و نيترات موجود در سبزيجات، با پخته شدن، كم مي‌شود.

به گفته اين كارشناس آب و خاك، مصرف بيش از حد كودهاي ازته باعث افزايش غلظت نيترات در اندام‌هاي قابل مصرف سبزي‌ها مي‌شود و غلظت زياد نيترات در علوفه و در آب آشاميدني انواعي از مسموميت‌ها را تا حد مرگ در دام‌ها ايجاد مي‌كند.

تحقيقات نشان مي‌دهد فقط ‪ ۳۰‬تا ‪ ۴۰‬درصد كودهاي ازته افزوده شده به خاك توسط گياه جذب و بازيافت مي‌شود و بقيه به آب‌هاي زيرزميني و سطحي راه مي‌يابد.

اين كارشناس آب و خاك گفت غلظت نيترات در آب نيز مشكل‌ساز خواهد بود به گونه‌اي كه آخرين مرگ و مير شايع در انگلستان در سال ‪ ۱۹۵۰‬مربوط به غلظت ‪ ۲۵۰‬ميلي‌گرم نيترات در هر ليتر آب آشاميدني اعلام شده است.

صادقي گفت: تحقيقات نشان مي‌دهد كه غلظت نيترات در سبزي‌هاي كنسرو شده معمولا خيلي كمتر نسبت به سبزي‌هاي تازه است.

وي در ادامه با بيان مثالي از اسفناج كنسرو شده افزود: غلظت نيترات در اسفناج‌هاي كنسرو شده ‪ ۴۰‬درصد كمتر از اسفناج‌هاي تازه است زيرا زماني كه فرايند كنسرو كردن انجام مي‌گيرد شستشوي نيترات به وجود مي‌آيد و مقدار زيادي از نيترات در بخش مايع اسفناج پخته باقي مي‌ماند.

كارشناس بخش آب و خاك مركز تحقيقات كشاورزي ورامين اظهار داشت: در صورت پختن سبزي‌ها غلظت نيترات آنها كاهش مي‌يابد.

وي همچنين در خصوص زمان برداشت سبزي‌ها گفت: غلظت نيترات در سبزي ها بين ساعت ‪ ۴‬تا ‪ ۸‬صبح در بالاترين و در ‪ ۴‬بعدازظهر در كمترين ميزان است.

صادقي با اشاره به حساس بودن سبزيجات نسبت به نور، گفت تاريكي باعث تجمع نيترات در گياه مي‌شود و روشنايي هوا باعث مي‌شود تا نيترات در گياه فعال و به ساير مواد تبديل شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.01238s, 18q