اخذ زیرمیزی توسط پزشکان، شوم است

۱۳۹۲/۰۹/۱۲ - ۱۶:۲۳ - کد خبر: 88000

سلامت نیوز : رییس سازمان نظام پزشکی کشور گفت: پدیده زیرمیزی از ابعاد اجتماعی و چند وجهی برخودار است و نیاز به آسیب‌شناسی و ریشه‌یابی چند وجهی دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر علیرضا زالی در خصوص مساله زیرمیزی پزشکان اظهار کرد: دریافت وجوه غیرمتعارف از نظر جامعه پزشکی کشور و صاحب‌نظران و خبرگان حوزه سلامت مذموم و شوم است و خوشبختانه وجدان جامعه پزشکی کشور نسبت به اقدامات غیرحرفه‌ای و غیراخلاقی بارها پاسخ مناسب خودش را داده است.

وی افزود: البته پدیده زیرمیزی مانند بسیاری از موارد دیگر که از ابعاد اجتماعی و چندوجهی برخوردار است نیاز به یک آسیب‌شناسی و ریشه‌یابی چندوجهی دارد.

زالی با بیان این که برای برخورد با این موضوع دو دسته اقدامات می‌توان انجام داد، گفت: یک دسته از اقدامات پیشگیرانه است که عمده آن در جهت رسیدن و حصول به قیمت تمام شده خدمات مربوط می‌شود، به این معنی که جبران خدمات جامعه پزشکی باید به نحو مناسب و متناسب با کرامت آنها و در وقت مناسب صورت بگیرد. بنابراین اصلاح نظام تعرفه‌ها که می‌تواند همراه با اصلاح سرانه و اعتبارات مناسب بهداشت و درمان در حوزه سلامت باشد باید مورد توجه قرار بگیرد.

رییس سازمان نظام پزشکی کشور ادامه داد: در سال‌های اخیر در زمینه فوق با کاستی‌های فراوانی روبه‌رو بوده‌ایم، البته تنظیم مناسب روابط بین سازمان‌های بیمه‌گر و جامعه پزشکی همراه با ارتقای مکانیسم‌های تعرفه‌ای و استفاده از ظرفیت‌های جامعه پزشکی در بحث تنظیم تعرفه کار موثری خواهد بود.

وی گفت: معتقد به وجود یک نظام تعرفه‌ای هستیم که اگر قیمت تمام شده خدمات و مسایل مربوط به آن اتفاق بیفتد در مجموع به اندازه‌ای راهگشا باشد که بتوان با برقراری نظام تعرفه‌ای و صیانت از تعرفه‌های مورد قبول سازمان نظام پزشکی و همراهی وزارت بهداشت در جهت اقدامات بازدارنده تلاش داشته باشیم.

زالی تاکید کرد: مطمئنا در چنین مواردی اقدامات بازدارنده به تعداد اندکی از افرادی که بخواهند چهره جامعه پزشکی را کدر کنند معطوف خواهد بود هر چند این‌گونه اقدامات ممکن است در کوتاه مدت تاثیرات خاص خود را داشته باشد ولی به دلیل چندوجهی بودن این مساله، به نظر می‌رسد این اقدامات به تنهایی کافی نباشد.

رییس سازمان نظام پزشکی افزود: در دوره جدید سازمان نظام پزشکی به دلیل هماهنگی این حوزه با وزارت بهداشت در تلاش هستیم تا ضمن اصلاح فرآینده تعرفه‌ها و رسیدن به قیمت تمام شده خدمات و همچنین طراحی گام‌های اولیه برای جبران خدمات جامعه پزشکی به نحو مقتضی در آینده نزدیک هماهنگی‌های لازم دیگر با وزارت بهداشت صورت گیرد.

وی افزود: ایجاد شرایط مناسب برای صیانت از جایگاه جامعه پزشکی مهمترین اولویت سازمان نظام پزشکی کشور

رییس سازمان نظام پزشکی به مهمترین اولویت‌های سازمان نظام پزشکی اشاره کرد و گفت: آن چیزی که امسال در مجموعه اولویت‌های اساسی سازمان وجود دارد و از بحث‌های بسیار مهم راهبردی است ایجاد شرایط مناسب برای صیانت از جایگاه والای جامعه پزشکی است.

زالی ادامه داد: با توجه به فضای موجود کشور که فضایی توام با نشاط و امید است امیداریم بتوانیم با تعامل سازنده با دستگاه‌های اجرایی کشور در فضای جدید و با استفاده از ظرفیت‌های سرشار درون جامعه پزشکی چالش‌های متعدد فراروی جامعه پزشکی اعم از مشکلات معیشتی، رفاهی، شغلی و... را مورد تحلیل و بررسی و حل و فصل قرار دهیم.

رییس سازمان نظام پزشکی کشور تاکید کرد: یک نکته مهم ایجاد حس اعتماد مردم نسبت به جامعه پزشکی به عنوان گرانی‌ گاه صنفی اداره مسایل پزشکی کشور است که امید است در بازبینی اعتماد جامعه پزشکی نسبت به سازمان نظام پزشکی قدم‌های موثری برداشته شود.

وی گفت: سازمان نظام پزشکی محل و حلقه اتصال بین مردم و جامعه پزشکی است بنابراین در تنظیم روابط بین مردم و جامعه پزشکی نقش بسیار مهمی را بر عهده دارد که امید است بتوان در تنظیم مناسب و متعامل همراه با حفظ کرامت مردم و پزشکان گام‌های بلندی برداشته شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.8369s, 18q