شناسایی 286 بیمار مبتلا به ایدز در مازندران

۱۳۹۲/۰۹/۱۲ - ۱۶:۲۳ - کد خبر: 88001

سلامت نیوز : معاون فنی مرکز بهداشت مازندران گفت: 286 بیمار مبتلا به ایدز در استان شناسایی شده است.

دکتر نادر آهنگر در گفت‌وگو با (ایسنا)، اظهار کرد: 286 بیمار مبتلا به ایدز در استان شناسایی شده که البته آمار واقعی افراد مبتلا به این بیماری بیشتر است. از این تعداد 80 درصد مرد و مابقی زن هستند.

وی ادامه داد: بیشترین گروه سنی مبتلا به ایدز در مازندران از 25 تا 34 سال هستند.

معاون فنی مرکز بهداشت مازندران با اشاره به این‌که ابتلا به بیماری ایدز دلایل متفاوتی دارد، عنوان کرد: استفاده از وسایل مشترک تزریق در معتادان به مواد مخدر، روابط جنسی پرخطر، تماس با وسایل آلوده، نامشخص و انتقال از مادر به کودک از بیشترین دلایل انتقال این بیماری محسوب می‌شود.

آهنگر درباره درصد ابتلا به بیماری ایدز در مازندران، بیان کرد: انتقال این بیماری به افراد 68 درصد از طریق تزریق، 15.7 درصد روابط جنسی، 1.75 درصد تماس با وسایل آلوده، 3.15 درصد انتقال از مادر به کودک و 11 درصد به صورت نامشخص صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به فعالیت مراکز مشاوره رفتاری در مازندران، گفت: در این مراکز آموزش‌های لازم، خدمات مراقبتی و حمایتی و تجویز داروهای ضد ویروسی برای کنترل بیماری ایدز به صورت رایگان صورت می‌گیرد.

معاون فنی مرکز بهداشت مازندران با تاکید بر این‌که آموزش‌ها در این زمینه باید جدی تر گرفته شود، اظهار کرد: بیماری ایدز جنبه اجتماعی و اقتصادی پیدا کرده و خانواده‌ها را درگیر کرده که می‌تواند پیکره خانواده را به هم بریزد.

آهنگر عنوان کرد: افراد نباید بیماری ایدز را به عنوان انگ اجتماعی ببینند زیرا این امر سبب انکار بیماری می شود. ما باید افراد مبتلا به ایدز را رصد کرده و آموزش‌های لازم را به آنان ارایه دهیم. افراد مبتلا به ایدز نیازمند حمایت بیشتری هستند، در غیر این صورت امکان دارد دست به رفتارهای پرخطر بزنند که این امر سبب گسترش بیماری می‌شود.

دکتر اسماعیل پوریانی، مدیرکل انتقال خون مازندران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنای مازندران درباره احتمال انتقال ویروس ایدز از طریق خون و فرآورده‌های خونی، خاطرنشان کرد: احتمال انتقال این ویروس از طریق خون و فرآورده‌های خونی به صفر رسیده است، زیرا سیستم‌های آزمایشگاهی انتقال خون همگام با استانداردهای کشورهای اروپایی است.

وی افزود: تمام اهتمام ما در اهدای خون سالم به دریافت کنندگان است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.02901s, 18q