بيش‌فعالي شايع‌ترين اختلال رواني دركودكان است

۱۳۸۶/۱۰/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8804
بيش‌فعالي شايع‌ترين اختلال رواني دركودكان است

كتايون خوشابي، روانپزشك كودكان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار كرد: اختلال بيش فعالي و كمبود تمركز از شايع‌ترين اختلالات روانپزشكي در كودكان است.

وي در اين باره ادامه داد: با توجه به شدت علائم مربوط به اختلال بيش فعالي، تقريبا بيش از 50 درصد مراجعه‌كنندگان به مراكز روانپزشكي كودك و نوجوان را مبتلايان به اختلال بيش فعالي و كمبود توجه تشكيل مي‌دهد.

دكتر خوشابي با اشاره به شايع‌ترين نوع اختلال بيش فعالي گفت: شايع‌ترين نوع اين اختلال در كودكاني است كه دچار پرتحركي، عملكرد تكانشي و اختلال توجه و تمركز هستند كه حدود 50 تا 55 درصد مبتلايان به بيش فعالي را شامل مي‌شوند. همچنين در 30 درصد اين اختلالات كودك تنها داراي علائم بيش فعالي و اعمال تكانشي است در حالي كه 10 تا 15 درصد مبتلايان فقط كمبود توجه و تمركز دارند.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم بهزيستي درباره علائم شايع اين اختلال گفت: كودكان مبتلا به بيش فعالي غالبا در حال تحرك، دويدن و پريدن هستند. معمولا كلاس درس را بدون اجازه ترك مي‌كنند. بازي‌ها و فعاليت‌هاي اين كودكان معمولا پر سر و صدا است و زياد صحبت مي‌كنند. آنها از توجه به جزييات ناتوان هستند و هنگام صحبت مستقيم با آنها، به نظر مي‌رسد كه گوش نمي‌كنند.

وي ادامه داد: كودكان داراي اختلال بيش فعالي اغلب قادر به پيگيري دستورات و اتمام كارها نيستند و معمولا از فعاليت‌هايي كه نياز به كوشش ذهني دارد اجتناب مي‌كنند. آن‌ها معمولا بي‌صبر و فراموش‌كار هستند و عواقب رفتار خود را پيش‌بيني نمي‌كنند.

دكتر خوشابي، احتمال ايجاد اين بيماري را در پسران بيش از دختران دانست و گفت: اختلال بيش فعالي در پسران حدود 4 تا 5 برابر بيشتر از دختران است و معمولا سن شروع علائم از سه سالگي به بعد است، همچنين احتمال بروز اين بيماري در پسران اول خانواده بيشتر است.

روانپزشك كودكان افزود: اين كودكان معمولا به علت شلوغي و بر هم زدن نظم كلاس اغلب توسط اوليا مدارس و خانواده سرزنش و تحقير مي‌شوند و چون معمولا كارها و فعاليت‌هايشان را نيمه تمام رها مي‌كنند؛ بيشتر در معرض مقايسه با خواهران و برادران خود از طرف والدين قرار مي‌گيرند.

وي خاطرنشان كرد: با توجه به علائم و عوارض ناشي از اين اختلال مانند انواع بد رفتاري و بي‌توجهي به كودك كه در نهايت منجر به كاهش حس احترام به خود و اعتماد به نفس در اين كودكان مي‌شود؛ ضروري است كه اين كودكان تحت درمان قرار بگيرند.

اين روانپزشك كودك به موثرترين روش درمان مبتلا به اختلال بيش فعالي اشاره كرد و گفت: در درمان اين كودكان از داروهاي خاصي استفاده مي‌شود كه حدود 75 درصد كودكان تحت درمان، نسبت به اين داروها پاسخ مثبت مي‌دهند. همچنين رفتار درماني براي خود اين كودكان و استفاده از روش‌هاي فرزند پروري موثر براي والدين آن‌ها توصيه مي‌شود.

دكتر خوشابي درباره علت ايجاد اين اختلال گفت: علت اصلي اين اختلال شناخته شده نيست، اما عوامل متعدد ژنتيكي، رشدي، عوامل عصبي – شيميايي، عوامل عصبي – فيزيولوژيكي و عوامل اجتماعي – روانشناختي در ايجاد اين اختلال موثر هستند

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.10514s, 19q