بسياري از آلرژي‌هاي‌غذايي با بالا رفتن سن بهبود مي‌يابند

۱۳۸۶/۱۰/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8805
بسياري از آلرژي‌هاي‌غذايي با بالا رفتن سن بهبود مي‌يابند

دكتر ابوالقاسم جزايري، متخصص تغذيه در گفت وگو با ايسنا گفت: آلرژي‌هاي غذايي در افراد زيادي مشاهده مي‌شود و حساسيت‌هايي كه افراد مبتلا به آلرژي نسبت به يك ماده نشان مي‌دهند، متفاوت است.

وي با اشاره به موادغذايي آلرژي زا گفت: در تخم مرغ، گوجه فرنگي و بادام زميني احتمال آلرژي زايي نسبت به مواد ديگر بيشتر است، علاوه بر اين عوامل ارثي نيز تا حدودي در ايجاد آلرژي در فرد دخالت دارند.

دكتر جزايري گفت: فردي كه مبتلا به اين بيماريست بايد در مصرف موادي كه بدن او واكنش نشان مي‌دهد و با استفاده از آن علايم آلرژي در او ظاهر مي‌شود، دقت كند.

وي، كهير، آبريزش بيني و خارش پوست را از علايم عمده آلرژي دانست و ادامه داد: ممكن است استفاده از يك ماده غذايي به مقدار كم براي فرد مشكلي ايجاد نكند و تنها در صورت استفاده از آن ماده به مقدار زياد علائم آلژري ظاهر شود.

دكتر جزايري همچنين به مواد آلرژي زا در كودكان اشاره كرد و گفت: كودكان زير يك تا دو سال، به طور نسبي نسبت به استفاده گندم يا نان حساسيت نشان مي‌دهند. به اين ترتيب استفاده از نان براي كودكاني كه مي‌خواهند غذا خوردن را شروع كنند، توصيه نمي‌شود. البته اين حساسيت با بالا رفتن سن كودك كمتر مي‌شود. همچنين بعضي پروتئين‌هاي موجود در سفيده تخم مرغ نيز در كودكان آلرژي زا هستند.

اين متخصص تغذيه در رابطه با نحوه درمان اين بيماري گفت:‌ استفاده از داروهاي ضد حساسيت مي‌تواند در كنترل اين بيماري موثر بوده و واكنشهاي حساسيت زا را كنترل كنند. كساني كه آلرژي شديد دارند بايد به پزشك مراجعه كنند.

دكتر جزايري در پايان گفت:‌ در بسياري از موارد فرد نسبت به يك ماده غذايي «عدم تحمل» دارد كه به اشتباه اين بيماري را نيز آلرژي مي‌گويند. در «عدم تحمل» اگر فرد به مدت طولاني از يك ماده غذايي استفاده نكند در جذب آن دچار مشكل مي‌شود كه اگر فرد آن ماده غذايي را به مقدار كم مورد استفاده قرار دهد و به تدريج بر مقدار آن اضافه كند، «عدم تحمل» نسبت به آن ماده به احتمال زياد از بين مي‌رود

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.60637s, 18q