مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت:

دستورالعمل کشوری تغذیه سالم در مدارس ابلاغ می‌شود/ چیپس و پفک ممنوع

۱۳۹۲/۰۹/۱۷ - ۱۲:۳۷ - کد خبر: 88245
سلامت نیوز: مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: دستورالعمل جدید تغذیه سالم در مدارس تهیه و به زودی ابلاغ می‌شود. در این دستورالعمل توزیع برخی اقلام غذایی از جمله چیپس، پفک و سوسیس و کالباس در مدارس ممنوع است.

زهرا عبداللهی در گفت‌وگو با فارس؛ در مورد آخرین وضعیت دستورالعمل تغذیه مدارس اظهار داشت: کارهای کارشناسی این دستورالعمل آماده شده و بناست تا طی جلسه مشترکی این دستورالعمل با عنوان دستورالعمل کشوری پایگاه تغذیه سالم در مدارس به امضای معاون بهداشتی وزیر بهداشت و معاون سلامت وزیر آموزش و پرورش برسد و سپس به سراسر کشور ابلاغ شود.

بوفه مدارسی که آیین‌نامه را رعایت نکنند بسته می‌شود


وی در پاسخ به اینکه نحوه نظارت بر بوفه مدارس از این پس چگونه خواهد بود و آی در این آیین‌نامه راهکاری بر آن دیده شده گفت: مسئولان مدارس مسئول اجرای این برنامه هستند و در کنار آن بازرسان بهداشت محیط نیز به صورت دوره‌ای از پایگاه‌های تغذیه مدارس (بوفه) بازدید خواهند کرد تا بر کیفیت غذاها و بهداشت محیط نظارت کنند.

عبداللهی تصریح کرد: در صورت مشاهده موارد خلاف آیین‌نامه مسئول مدرسه باید پاسخگو باشد و در صورت بی‌توجهی پایگاه تغذیه مدارس بسته خواهد شد.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت به مفاد دستورالعمل جدید اشاره کرد که بهداشت محیط مانند کاشی کاری کف و دیوار ها باید رعایت شود و کارکنان بوفه مدارس باید لباس‌های فرم بهداشتی در بوفه مدارس بپوشند.

توزیع غذای گرم تنها در ظروف یکبار مصرف گیاهی


وی ادامه داد: همچنین در مورد توزیع غذای گرم باید غذاها به صورت کم‌چرب، کم نمک و در ظروف یکبار مصرف گیاهی تهیه و توزیع شود و تنها مدارسی که گواهی بهداشت و سلامت داشته باشند امکان تهیه غذا گرم را دارند.

توزیع چیپس،پفک و سوسیس- کالباس ممنوع

این متخصص تغذیه به لیست غذاهایی که امکان توزیع د مدارس را دارند اشاره کرد و گفت: در این آیین‌نامه لیست غذاهای غیرقابل عرضه تعیین شده و توزیع ساندویچ سوسیس و کالباس، فلافل، سمبوسه ممنوع است. همچنین انواع همبرگرهای فاقد بسته‌بندی و مجوز نیز ممنوع بوده و فقط ساندویچ‌های صنعتی سالم مانند ساندویچ تخم‌مرغ و مرغ آن هم نه به صورت فله‌ای امکان‌پذیر است.

عبداللهی اضافه کرد: همچنین توزیع انواع چیپس و پفک، بستنی یخمک، نوشابه‌های گازدار، آدامس حاوی مواد قندی، انواع شیرینی و آب‌نبات‌هایی که به دندان می‌چسبد در بوفه مدارس ممنوع است.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: بوفه مدارس می‌توانند مواد غذایی مفید حاوی املاح و ویتامین‌های مورد نیاز کودکان را توزیع کنند که خشکبار، خرما، انواع مغزها و دانه‌ها، شیر و فرآورده‌های آن و نوشیدنی‌های مانند دوغ بدون گاز صنعتی، آب معدنی، انواع میوه، بیسکویت، کیک، کلوچه و لقمه سالم را شامل می شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.51955s, 18q