استفاده از «يخ گرم» در قطعات كاشتني پزشكي

۱۳۸۶/۱۰/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8831
استفاده از «يخ گرم» در قطعات كاشتني پزشكي

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، مزيت الماس اين است که نسبت به تيتانيوم و استيل ضدزنگ مقاومت سايشي بسيار بالاتري دارد؛ از سوي ديگر، چون اين الماس پروتئين‌هاي لخته‌کننده را به سوي خود جذب مي‌کند، پاسخ انعقاد خون آن کمي بدتر از اين مواد است و همچنين اين امکان وجود دارد که برجستگي‌هاي نانومقياس روي سطح آن موجب خراشيدگي و تحريک بافت اطراف گردد.

حال محققان شبيه‌سازي‌هايي انجام داده‌اند که نشان مي‌دهد لايه‌هاي نازکي از يخ مي‌توانند در دمايي بالاتر از دماي بدن روي اين ساختارها مقاومت کرده و وجود داشته باشند.

چندين لايه يخ نرم و آبدوست مي‌تواند موجب شود ابزارهاي پزشکي روکش‌دهي شده با الماس، در عين مقاومت بالا نسبت به فرسايش، پروتئين‌هاي انعقادي را نيز به خود جذب نکنند.

به گفته الکساندر ويسنر گراس، «مرتب‌سازي بين‌سطحي دماي پايين و کوتاه‌برد آب قبلاً پيش‌بيني شده و در سطوح صفحه‌يي مختلفي همچون ميکا، پلاتينيوم، سيليکون با انتهاي کلري، کوارتز و گرافيت مشاهده شده بود. با اين حال به منظور پايدارسازي روکش‌هاي يخي با ضخامت نانومتري مربوط به جذب ماکرومولکولي در دماي مناسب براي بدن انسان، بستر جديدي مورد نياز است».

ويسنر گراس در آخرين مقاله خود که با همکاري دكتر افتيميوس کاکسيراس، استاد فيزيک کاربردي در دانشگاه هاروارد نوشته شده است، چنين بستري را توصيف مي‌کند.

هسته علمي يافته‌هاي دانشمندان هاروارد اين است که الماس تغييريافته شيميايي قوي‌ترين پايدارکننده سطحي يخ است که تاکنون شناخته شده است.

مطابق شبيه‌سازي‌هاي آنها، الماسي که توسط يک لايه بسيار نازک اتمي سديم تغيير يافته است، مي‌تواند از ذوب شدن لايه نازکي از يخ (به قطر يک پروتئين بسيار کوچک) در دمايي بالاتر از دماي بدن انسان جلوگيري کند كه مي‌توان اين ساختار را «يخ گرم» ناميد.

ويسنر گراس مي‌گويد: «ما فکر مي‌کنيم از ديدگاه فن‌آوري نانو اين نتايج بسيار هيجان‌انگيز هستند، زيرا عرصه جديدي در زمينه سطوح مهندسي شده در سطح اتمي با ويژگي‌هاي فيزيکي جديدي همچون پايدارسازي طولاني مدت يخ به روي محققان مي‌گشايد».

مدل‌سازي اين محققان نشان داد که در شرايط مورد بحث، لايه‌هاي يخ مي‌توانند تا 42 درجه سانتي‌گراد مقاومت کرده و ذوب نشوند. تحت شرايط خاصي اين رقم تا نقطه جوش آب نيز افزايش مي‌يابد.

اين محققان فکر مي‌کنند کابرد اصلي تحقيقات آنها در زمينه قطعات کاشتني پزشکي خواهد بود

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.48983s, 19q