آیا در هوای سرد کهیر می‌زنید؟

۱۳۹۲/۰۹/۱۸ - ۱۲:۰۸ - کد خبر: 88310

سلامت نیوز : «کهیر سرد» یا «کهیر ناشی از سرما» یک نوع اختلال است که افراد مبتلا به آن به سرما آلرژی پیدا می‌کنند و این عارضه خود را با واکنش‌های مزمن پوستی نشان می‌دهد. به گفته پزشکان آمار دقیق افراد مبتلا به این نوع آلرژی هنوز مشخص نیست. این عارضه نادر موجب بروز کهیر، قرمزی، خارش و ورم پوستی و در موارد حاد حتی منجر به شوک «آنافیلاکسی» می‌شود. آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک جدی است که به طور ناگهانی آغاز می‌شود و می‌تواند منجر به مرگ فرد شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ؛ افرادی که علائم بیماری کهیر سرد در آنها شدید است، اغلب نمی‌توانند در ماه‌های سرد سال بیرون بروند، در آب خنک شنا کنند و یا حتی نوشیدنی حاوی یخ بنوشند. همچنین علت بروز کهیر سرد در بسیاری از مبتلایان نامشخص است، اما به نظر می‌رسد که در افراد مبتلا سرما باعث می‌شود سلول‌های بدن هیستامین ترشح کنند و این ماده به نوبه خود به واکنش‌های آلرژی منجر می‌شود. افراد مبتلا به کهیر سرد بایستی تا حد امکان از تماس با هوای سرد و آب سرد خودداری کنند. به عنوان مثال شنا کردن در آب سرد، شایع ترین علت کهیر شدید در کل بدن است که منجر به غش کردن، شوک و حتی مرگ فرد می‌شود.اگر فکر می‌کنید دچار کهیر سرد و یا آلرژی به سرما هستید، با پزشک مشورت کنید. درمان کهیر سرد شامل مصرف داروهای آنتی هیستامین، قبل از مواجهه با سرما است.

نشانه‌های کهیر سرد

علائم کهیر سرد بلافاصله بعد از تماس پوست با هوای سرد و یا آب سرد بروز می‌کند. اگرچه علائم کهیر سرد در طی مواجهه با سرما شروع می‌شوند، ولی این علائم اغلب در طی گرم کردن پوست بدتر می‌شوند. اکثریت موارد کهیر سرد هنگام تماس پوست با دمای کمتر از 4/4 درجه سانتیگراد بروز می‌کنند، ولی برخی افراد در دماهای بالاتر هم دچار کهیر می‌شوند. آب و هوای مرطوب و بادخیز، کهیر سرد را بیشتر می‌کنند.

علائم کهیر سرد عبارتند از

1- کهیرهای قرمز رنگ و خارش دار روی پوست قسمتی از بدن که در معرض سرما بوده است. این کهیرها تا نیم ساعت روی پوست باقی می‌مانند. 2- ورم دست‌ها موقع نگه داشتن اشیای سرد. 3- ورم لب‌ها موقع خوردن موادغذایی سرد.4- در موارد نادر، ورم شدید زبان و گلو، راه نفس کشیدن را می‌بندد (ورم حلقی).

واکنش‌های شدید بدن به سرما

در افرادی که مبتلا به کهیر سرد هستند، مواجهه با سرما خطرناک است. در برخی افراد کهیر در کل بدن رخ می‌دهد که به نام واکنش سیستمیک شناخته می‌شود. علائم واکنش شدید بدن به سرما عبارتند از:1- غش کردن 2- سرد شدن بدن3- ضربان تند قلب4- ورم دست و پا یا بالاتنه.بدترین واکنش‌های کهیر سرد هنگام تماس کل بدن با سرما بروز می‌کنند، مثل شنا کردن در آب سرد.آزاد شدن زیاد هیستامین و سایر مواد شیمیایی توسط سیستم ایمنی بدن در این گونه مواقع، باعث افت ناگهانی فشارخون و در نتیجه غش کردن، شوک و حتی مرگ می‌شود. هنگام شنا کردن در آب سرد، بیهوشی فرد مبتلا به کهیر سرد باعث غرق شدن او می‌شود. شدت علائم کهیر سرد مختلف هستند. برخی افراد واکنش کمی به سرما نشان می‌دهند و برخی دیگر حساسیت شدید. در برخی موارد کهیر سرد بعد از چند ماه خودبخود بر طرف می‌شود. در سایر موارد، سال‌های زیادی ادامه دارد.

چه موقع نزد پزشک برویم؟

اگر هنگام تماس با سرما دچار حساسیت پوستی شدید، به پزشک مراجعه کنید. حتی اگر علائم شما خفیف باشد، پزشک علت مشکل شما را بررسی می‌کند. اگر دچار حساسیت شدید نسبت به سرما گشتید، به اورژانس زنگ بزنید. در موارد زیر نیز فورا درخواست کمک کنید: احساس سبکی سر کردید.به سختی نفس می‌کشیدید. احساس کردید گلویتان باد کرده است.

علل کهیر ناشی از سرما

علت کهیر ناشی از سرما معلوم نیست. برخی افراد به علت زمینه ارثی، یا یک ویروس و یا یک بیماری دیگر دارای پوست خیلی حساسی هستند و کهیر می‌زنند. تماس با عوامل سرد مثل هوای سرد، جسم سرد و ... باعث آزاد سازی هیستامین و سایر مواد سیستم ایمنی بدن به طرف پوست می‌شود. این مواد باعث قرمزی، خارش و سایر علائم پوستی می‌شوند.

عوامل خطر کهیر ناشی از سرما

آلرژی به سرما در هر سنی و در مردان و زنان بروز می‌کند، ولی اگر شرایط زیر را داشته باشید، بیشتر در معرض ابتلا به کهیر سرد هستید: 1- اگر کودک و یا جوان هستید. یک نوع کهیر به نام کهیر اکتسابی اولیه در کودکان و جوانان بروز می‌کند. این کهیر شایع ترین نوع کهیر است و معمولا طی دو تا سه سال خودبخود بهبود می‌یابد. 2- به تازگی یک عفونت ویروسی داشته اید.بیماری ذات الریه مایکوپلاسما و بیماری مونونوکلئوز با بروز کهیر سرد ارتباط دارند. 3- یک بیماری زمینه‌ای دارید.یک نوع کهیر به نام کهیر اکتسابی ثانویه که شیوع کمی دارد، در اثر یک بیماری زمینه‌ای مثل آرتریت روماتوئید، هپاتیت و یا سرطان بروز می‌کند. 4- دارای یک ویژگی ارثی خاص هستید.به ندرت، کهیر سرد با یک بیماری ارثی به نام سندرم خودالتهابی سرد خانوادگی ارتباط دارد. این سندرم بعد از مواجهه با سرما باعث بروز کهیر پوستی دردناک و علائمی شبیه آنفلوآنزا می‌شود.

عوارض کهیر ناشی از سرما

مهم‌ترین عارضه کهیر سرد، واکنش شدیدی است که بعد از تماس قسمت‌های زیادی از بدن با سرما مثل شنا کردن در آب سرد رخ می‌دهد. مبتلایان به کهیر سرد تمایلی ندارند در سرمای زمستان از خانه خارج شوند و در برخی از آنها این خانه‌نشینی سلامت‌شان را به طور جدی به خطر می‌اندازد.

درمان کهیر ناشی از سرما

درمانی برای کهیر سرد وجود ندارد، اما می‌توان با کارهایی به کاهش آن کمک کرد، مثل پرهیز از هوای سرد و تغییرات ناگهانی دمای هوا. داروهای آنتی هیستامین و سایر داروهای تجویزشده توسط پزشک نیز می‌توانند از بروز کهیر سرد جلوگیری کنند و علائم آن را کاهش دهند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.61528s, 18q