خريد و فروش پرندگان خوراكي زنده در تهران ممنوع شد

۱۳۸۶/۱۰/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8841
خريد و فروش پرندگان خوراكي زنده در تهران ممنوع شد

به گزارش سلامت نیوز محمد امام هادي، معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با اعلام اين مطلب به خبرنگار اجتماعي خبرگزاري فارس گفت: تاكنون هيچ موردي از ابتلاي انسان به بيماري آنفلوانزاي پرندگان در استان تهران نداشته‌ايم و در اين مورد مي‌توان با اطمينان سخن گفت؛ چون حتي اگر يك مورد ابتلا به اين بيماري وجود داشته باشد به قدري موضوع حساس و جدي است كه مثل بمب همه با خبر مي‌شوند و چون امكان سرايت آن نيز بالاست نمي‌توان اين موضوع را مخفي كرد.
وي تاكيد كرد: به طور قطع در محدود دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي يعني بخشهايي از تهران و شهرستانهاي دماوند، فيروز كوه، پاكدشت و ورامين هيچ موردي از ابتلاي انسان به بيماري آنفلوانزاي پرندگان وجود ندارد و در ديگر مناطق استان تهران نيز چنين گزارشهايي نبوده است چون در هر صورت ما با خبر مي‌شديم.
امام هادي گفت:‌ با اين وجود خطر بروز بيماري آنفلوانزاي پرندگان همچنان به صورت جدي وجود دارد و اين خطر وجود دارد كه اين بيماري در شهر تهران بومي شود به همين علت براي جلوگيري از اين خطر بالقوه تدابير پيشگيرانه با همكاري وزارت بهداشت، وزارت كشور، نيروي انتظامي و وزارت جهاد كشاورزي در حال انجام است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي افزود: به همين علت از مدتي پيش با همكاري نيروي انتظامي بازار فروش پرندگان در منطقه گمرك و مولوي به طور كلي پاكسازي شد، اين كار علاوه بر يك اقدام بهداشتي به منظور پيشگيري از بيماري به علت پاكسازي چهره شهر تهران به عنوان پايتخت هم بود.
وي گفت: اكنون بازار فروش پرندگان به منطقه ميدان شوش منتقل شده است اما در اين بازار نيز فقط پرندگان زينتي كه احتمال انتقال بيماري توسط آنها در حداقل ممكن است عرضه مي‌شود و به طوري كلي فروش هر نوع پرنده زنده خوراكي مانند مرغ، خروس، غاز و اردك در استان تهران ممنوع است.
امام هادي افزود: البته اين اقدام به معناي مشاهده بيماري آنفلوانزاي پرندگان در بين پرندگان در استان تهران نيست، زيرا پرنده بيمار كاملاً وضعيت مشخصي دارد و حالت مردني دارد، بيماري آن به سرعت به ساير پرندگان يا حتي انسان منتقل مي‌شود و حتي يك مورد آلوده آن مي‌تواند كل شهر را آلوده كند، جمع آوري پرندگان زنده خوراكي صرفاً يك اقدام پيشگيرانه و بهداشتي بود.
وي تاكيد كرد: مسئله بيماري آنفلوانزاي پرندگان موضوعي است كه رسيدگي به آن به صورت جدي در دستور كار وزارت بهداشت، وزارت جهاد كشاورزي و وزارت كشور است و به هيچوجه قصدي براي مخفي كردن اين موضوع وجود ندارد زيرا همه مي‌دانيم كه تجربه انكار ايدز در ايران براي سالهاي متمادي چه زيانهايي را به دنبال داشت.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.52979s, 18q