رئیس سازمان نظام پرستاری:

پرستاران باسابقه، بیش از حقوقشان هزینه دوا و درمان می‌کنند

۱۳۹۲/۰۹/۱۹ - ۱۵:۲۴ - کد خبر: 88423
سلامت نیوز: رئیس سازمان نظام پرستاری گفت: پرستاران در معرض انواع بیماری‌های واگیر، بیماری‌های روانی، اسکلتی و عضلانی هستند و اکثر آنها بعد از چند سال کار باید بیش از حقوقشان برای درمان و دارو هزینه کنند و حتی در بیمارستانی که سال‌ها در آن کار کرده‌اند نیز، مورد حمایت نیستند.

محمد میرزابیگی در گفت و گو با فارس، گفت: وزیر بهداشت در سخنان اخیر خود که در گزارش صد روزه  مطرح کرد از روسای دانشگاههای علوم پزشکی و بیمارستانهای دولتی خواست که با توجه به ضعف بیمه‌ها سر فصل جدید حمایتی را برای پزشکان،پرستاران و کادر بهداشتی و درمانی باز کنند تا در صورتی که این افراد دچار بیماری شدند، هزینه درمانی زیادی متحمل نشود و خدمات بهداشتی درمانی ارزان یا حتی در حد رایگان به آنها ارائه شود.

وی افزود: این مسئله یکی از دغدغه‌های مهم جامعه پرستاری و ارائه کنندگان خدمات سلامت به مردم است به طوری که این افراد مانند سنگرسازان بی سنگر در دوران دفاع مقدس، در زمان بیماری پناهگاهی ندارند و دچار هزینه‌های کمرشکن می‌شوند.

وی گفت:‌ بسیاری از پزشکان و به خصوص پرستاران در معرض ترشحات بیماران هستند و بیش از افراد عادی در خطر ابتلا به بیماری‌های واگیر مانند هپاتیت یا حتی ایدز هستند،‌بسیاری از آنها به علت نوع شغلی که دارند دچار عوارض اسکلتی و عضلانی، آرتروزهای شدید یا دیسک کمر می‌شود و افرادی که در بخشهای روانی کار می‌کنند به شدت در معرض بیماریها و اختلالات روانی هستند.

میرزابیگی اضافه کرد: همچنین پرستارانی که در بخشهای شیمی درمانی خدمت می کنند، به علت آلودگی‌های شیمیایی در معرض انواع بیماریها و مسمومیتهای شیمیایی هستند.

رئیس سازمان نظام پرستاری گفت:‌ با این وجود اکثر این پرستاران و کادر بهداشتی و درمانی در زمان بیماری و روز واقعه، باید مانند یک بیماری عادی در شلوغی و ازدحام مراکز درمانی درگیر شوند و بعد هم در صورت نیاز، هزینه‌های کمرشکن جراحی و هتلینگ را پرداخت کنند که در اکثر موارد چندین برابر حقوقی که دریافت می‌کنند باید برای هزینه درمان بیماریشان پرداخت کنند.

وی ادامه داد: اگر این سیاست جدید مبنی بر حمایت از هزینه‌های درمانی کادر بهداشت و درمان اجرا شود،انگیزه بالایی در جامعه ارائه کنندگان سلامت ایجاد می شود و در مقابل هزینه‌ای که دانشگاههای علوم پزشکی می‌پردازند به مراتب بیش از آن به بهبود کیفیت خدمات منجر می‌شود.

میرزابیگی اضافه کرد: سیاست دیگری که وزیر بهداشت در گزارش خود به عنوان رویکرد جدید دولت اعلام کرد مبنی بر تقویت بیمه‌ها و تغییر بیمه‌ها از حالت صندوق بیمه به صنعت بیمه نیز یکی از راههای اساسی حل مشکلات حوزه سلامت است که جامعه پرستاری نیز خواهان و حامی آن است.

وی گفت: اینکه بیمه‌های سلامت در کشور به شکل صنعت بیمه درآیند و تقویت شوند و بتوانند با قیمت مناست خدمات با کیفیت را از مراکز ارائه کننده خدمات درمانی به خرید راهبردی کنند در واقع ترجمه دیگر همان خواسته قدیمی پرستاران مبنی بر تعرفه گذاری خدمات است که قطعاً باعث می‌شود هزینه پرداختی از جیب مردم کم شود و کیفیت خدمات هم بالا برود.

وی افزود: نتیجه این سیاست جدید برد همه است هم برد بیمه‌ها، هم برد مردم، هم ارائه کنندگان خدمات که رضایت عمومی را بالا می‌برد، در این صورت مردم نیز حاضرند حق بیمه را هر چقدر که باشد پرداخت کنند، البته پیشنهاد ما این است که پرداخت حق بیمه به صورت پلکانی باشد یعنی در زمان جوانی و سلامت حق بیمه بیشتری دریافت شود و در زمان سالمندی و بازنشستگی حق بیمه کمتر و حتی در حد رایگان از افراد کسر شود.

رئیس سازمان نظام پرستاری ادامه داد: جامعه پرستاری از این سیاست جدید حمایت می‌کند و حاضر است در مراجع تصمیم گیری حاضر شود و پیشنهادهای خود را برای همکاری در مسیر اجرای این سیاستها اعلام کند.

میرزابیگی گفت: امیدواریم اکنون که در فصل بودجه برای سال آینده هستیم، دولت نیز از افزایش بودجه‌های وزارت بهداشت حمایت کند تا تعهدات و قوانین بر زمین مانده حوزه سلامت نیز بتواند به مرحله اجرا برسد و در نهایت سلامت و شادابی در جامعه افزایش یابد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.60241s, 18q