ابتلا به دیابت در ایران در ۳۰ سالگی در اروپا ۷۰ سالگی

کاهش ۳۰۰ هزار سال از عمر بیماران دیابتی ایران

۱۳۹۲/۰۹/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 88439
کاهش ۳۰۰ هزار سال از عمر بیماران دیابتی ایران

سلامت نیوز: دانشیار دانشگاه علوم‌پزشکی تهران با اشاره به کاهش ۳۰۰ هزار سال عمر بیماران دیابتی ایرانی در سال گفت: متاسفانه بیماری دیابت در ایران در سنین حدود ۳۰ تا ۴۰ سالگی رخ می‌دهد ولی در آمریکا و اروپا افراد ۶۰ تا ۷۰ سال مبتلا می‌شوند.
printنسخه قابل چاپ

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، محمدرضا مهاجری‌تهرانی در همایش دیابت و راه‌های پیشگیری از عوارض آن که در بیمارستان 503 ارتش (مهاجر) برگزار شد اظهار داشت: فعالیت‌های بیمارستان 503 ارتش با توجه عملکرد خوب آن در زمینه جلوگیری از قطع عضو پای بیماران دیابتی بسیار خوب بوده است و حتی از عملکرد بیمارستان شریعتی نیز بهتر است.

وی با اشاره به عوارض متعدد بیماری دیابت از جمله عوارض قلبی، عروقی، چشمی، کلیوی و در نهایت قطع عضو عنوان کرد: دیابت شایعه‌ترین بیماری متابولیک دنیاست و در حال حاضر 300 میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا هستند و برآورد می‌شود تا سال 2030 این تعداد به 500 میلیون نفر برسد که بیش‌تر نیز کشورهای جهان سوم را درگیر خود می‌کند.

این فوق تخصص غدد متابولیسم ادامه داد: متأسفانه بیش‌ترین مبتلایان به بیماری دیابت در ایران در سنین اوج و فعالیت هستند ولی در کشورهای توسعه یافته افرادی که بالای 70 سال سن دارند به این بیماری مبتلا می‌شوند و هیچ ارگانی از بدن نیز در مورد بیماری دیابت در امان نخواهد بود.

مهاجری‌تهرانی با اشاره به این‌که عمده علت ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 کم‌تحرکی و افزایش وزن است عنوان کرد: 80 درصد بیماران دیابتی در زمان مراجعه به پزشک چاق هستند و بر این مبنا متأسفانه چاقی شکمی در خانم‌های ایرانی بیش‌تر از مردان شایع است.

* دیابت سومین کشور پرجمعیت دنیا


این دانشیار دانشگاه علوم‌پزشکی تهران با اشاره به جمعیت 300 میلیونی بیماران دیابتی در جهان افزود:‌ بعد از کشورهای چین و هند دیابتی‌ها به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور دنیا به حساب می‌آید و تا 20 سال آینده نیز تعداد دیابتی‌های ایران 2 برابر خواهد شد.

مهاجری‌تهرانی ادامه داد: 10 درصد مردان و 11 درصد زنان ایرانی در سنین بالای 30 سال به دیابت مبتلا می‌شوند که قند خون آنان نیز بالاست و به طور میانگین از هر 100 نفر 20 نفر قند خون بالا دارند.

وی تصریح کرد:‌ در آمریکا افراد بالای 60 تا 70 سال دچار دیابت می‌شوند ولی در ایران افراد بالای 40 سال که در سن فعالیت و اوج کار هستند و باید درآمدزایی کنند به این بیماری مبتلا می‌شوند. در مجموع در خاورمیانه 14 میلیون نفر مبتلا به بیماری دیابت هستند و در کشور ما نیز 10 درصد جمعیتمان به دیابت مبتلا هستند که رقمی بالغ بر 4/5 تا 5 میلیون نفر را در بر می‌گیرد.

این فوق تخصص غدد متابولیسم عنوان کرد: افراد باید بعد از سنین 45 سال حتما قند خون خود را چک کنند. بر این اساس شهرهایی مانند بوشهر، یزد و تهران بالاترین شیوع دیابت را در کشور دارند و شایع‌ترین مشکلات و ابتلا بیماران چشمی و نابینایی، دیالیزی و قطع پا به دلیل دیابت است.

مهاجری‌تهرانی تصریح کرد: 4 تا 5 برابر مشکلات قلبی و عروقی به دلیل بیماری دیابت است و در مجموع در کشور ما 300 هزار سال در طول یک سال از عمر مفید افراد به دلیل بیماری دیابت کاهش می‌یابد؛ بر این اساس هر چقدر افراد بتوانند قند خون خود را کنترل کنند عوارض این بیماری نیز کم‌تر می‌شود.

وی ادامه داد: 15 درصد از بیماران دیابتی به زخم پا مبتلا می‌شوند که از این تعداد نیز 15 درصد دیگر دچار قطع عضو خواهند شد ولی می‌توان 50 تا 80 درصد این مشکلات را با اقدامات پیشگیری جلوگیری کرد.

این دانشیار دانشگاه علوم‌پزشکی تهران با اشاره به برخی از اقدامات نادرست از جمله ریختن خاکستر بر روی زخم پای دیابتی عنوان کرد: طولانی‌ترین زمان بستری در افراد دیابتی به خاطر زخم پا است و متأسفانه افراد زمانی به پزشک مراجعه می‌کنند که دچار عارضه‌های دیابت شده‌اند.

مهاجری‌تهرانی در پایان خاطرنشان کرد: شماره 8729920 برای ارتقای اطلاعات افراد و بیماران در زمینه بیماری دیابت ایجاد شده است و افراد می‌توانند به صورت 24 ساعته با این خط تلفن ارتباط برقرار کنند و تحت مشاوره قرار گیرند. برای درمان بیماران دیابتی باید به صورت تیمی اقدام کرد و در این تیم پزشکی باید ارتوپد، جراح عروق، روانپزشک، متخصص پوست و پرستار حضوری فعال داشته باشند.

همایش دیابت و راه‌های پیشگیری از عوارض آن با همت بیمارستان 503 ارتش برای ارتقای آگاهی مردم با آموزش چهره‌به‌چهره از طریق پزشکان به بیماران برگزار شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.83873s, 18q