سرگيجه نوعي توهم حركت است

۱۳۸۶/۱۰/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8861
سرگيجه نوعي توهم حركت است

دكتر رحيم‌ دل در گفت وگو با ایسنا، گفت: سرگيجه احساس غير طبيعي و نوعي توهم حركت در افراد است يعني فرد احساس مي‌كند ساختمان به دور سرش مي‌چرخد يا خود او به دور ساختمان مي‌چرخد كه توهمي بيش نيست.

وي گفت:‌ علل خلقي و هيجاني و علل سيستميك مثل كم خوني يا افت فشار خون، افسردگي و اضطراب از علل شايع سرگيجه است.

دكتر رحيم دل عوامل مربوط به گوش و عصب گوش را از ديگر علل سر گيجه دانست و افزود: سرگيجه مي‌تواند در اثر التهاب عصب گوش ايجاد كه معمولا علائم به صورت سرگيجه شديد، تهوع، استفراغ و رنگ پريدگي همراه است و با باز كردن چشم بدتر و با بستن چشم بهتر مي‌شود كه در مدت يك هفته نيز بهبودي حاصل مي‌شود.

وي با بيان اين كه از علل ديگر سرگيجه اختلالات چشمي است، عنوان داشت: گرفتگي عضلات چشم و بينايي ممكن است باعث سرگيجه شود.

اين متخصص بيماري‌هاي مغز و اعصاب همچنين يادآور شد: سرگيجه داراي علل مختلفي است كه مربوط به سيستم عصبي مركزي مي‌باشد و شامل ضايعات عروقي مغزي كه همان سكته مغزي در قشر گيجگاهي يا ساختمان مغز مخچه است كه باعث سرگيجه مي‌شود. همچنين ميگرن كه به ويژه در اطفال به صورت سر دردهايي همراه با سرگيجه است.

وي بيان كرد: تشنج با منشا لوب گيجگاهي مي‌تواند به صورت سرگيجه تظاهر نمايد و همچنين مصرف بيش از حد داروهايي مثل آنتي بيوتيك‌ها يا داروهايي كاهش فشار خون و آرام بخش‌ها ممكن است ايجاد سرگيجه كنند.

عضوهيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد گفت: بعضي از تومورهاي مغزي به خصوص در ناحيه مخچه مي‌تواند باعث ايجاد سرگيجه شود.

وي خاطرنشان كرد: از علل ديگر سرگيجه مي‌توان به عوارض تروما (ضربات به سر) و گاها كم كاري تيروئيد و عفونت‌هاي ويروسي اشاره كرد.

دكتر رحيم دل بيان داشت: بيماري ام اس كه بيماري سيستم عصبي مركزي است ممكن است به صورت سرگيجه نمايان شود كه معمولا شدت آن كمتر ولي مدت طولاني ادامه مي‌يابد. اما سرگيجه‌هاي با منشا عصب گوش با شدت بيشتر ولي به صورت كوتاه مدت باقي مي‌ماند.

وي با اشاره به اين كه درمان سرگيجه بستگي به علت زمينه‌اي بيماري دارد، اذعان داشت: بسياري اوقات بيشتر سرگيجه‌ها با استراحت و استفاده از سرم درماني يا داروهاي آرام بخش و آنتي هيستامين‌ها بهبود مي‌يابند. در صورت افزايش ميزان مصرف برخي داروها كه باعث سرگيجه مي‌شود تنها اقدام لازم، كاهش مصرف دارو است.

عضوهيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد در پايان خاطرنشان كرد: در صورتي كه تشنج دليل سرگيجه باشد با داروهاي ضد تشنج بهبود يابد اما در صورتي كه علت سرگيجه، تومورهاي مغزي باشد ممكن است نيازمند جراحي باشد. اما اگر ميگرن باعث ايجاد سرگيجه باشد با درمان ميگرن بهبودي حاصل مي‌شود

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.43735s, 18q