اظهارنظرهاي بي‌اساس درخصوص ‌كيفيت پايين‌ترداروي ايراني

۱۳۸۶/۱۰/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8862
اظهارنظرهاي بي‌اساس درخصوص ‌كيفيت پايين‌ترداروي ايراني

دكترغلامحسين فرزندي با بيان اين‌ كه صنعت داروسازي ايران متاثر از صنعت داروسازي جهان است به ايسنا گفت: از اين رو شناخت صنعت داروسازي جهان و آشنايي با چالش‌هاي آن مي‌تواند در تصميم‌گيري عميق‌تر درباره صنعت داروسازي كشور سودمند باشد.

وي، تحقيق و توسعه (R&D) و توسعه محصول را در صنعت داروسازي زيربنايي برشمرد و در ادامه كاهش بهره‌وري و تحقيق و توسعه محصول را از چالش‌هاي روز صنعت دارويي دنيا عنوان كرد و افزود: در حالي كه هزينه ساليانه صنعت داروسازي دنيا در زمينه تحقيق و توسعه از 10 درصد رشد برخوردارست، اما توليد مولكول جديد به عنوان خروجي و محصول اين تحقيق‌ها رشد چنداني نداشته است.

دكتر فرزندي، توضيح داد: به عنوان مثال در سال 2003 حدود 30 عدد NAS در دنيا عرضه شد كه كمترين تعداد مولكول خروجي در 25 سال گذشته بوده است.

وي با تاكيد بر اين ‌كه از دلايل كندي سرعت ورود مولكول جديد به بازار دارويي دنيا با وجود افزايش سرمايه‌گذاري در اين بخش افزايش طول دوره تاييد است در ادامه افزود: سخت‌گيري‌هاي قانوني و حساسيت مقامات تاييد كننده و حذف دارو در فازهاي 2 و 3 و چه بسا جمع آوري دارو پس از ورود به بازار (در فاز نخست) فقط به علت حساسيت‌هايي بوده است كه براي افزايش كيفيت و كاهش عوارض جانبي دارو لحاظ مي‌شود.

دكتر فرزندي، با بيان اين ‌كه به تدريج بيولوژي، جايگزين علم شيمي در صنعت داروسازي دنيا خواهد شد، گفت: درحالي ‌كه شيمي و فرآيند مولكول‌هاي شيميايي، اساس صنعت داروسازي است،هم اكنون عمده مولكول‌ها و با ارزش افزوده بالا در صنعت داروسازي حاصل فرآورده‌هاي بيولوژي است.

مديرعامل شركت داروسازي اكسير، ادامه داد: پيش بيني مي‌شود در 15 سال آينده بيش از نيمي از مولكول‌هاي جديد دارويي در حوزه بيولوژي، بيوتكنولوژي و آنتي بادي‌هاي مربوط به حوزه‌ بيوتكنولوژي توليد شود.

وي با تاكيد بر اين‌ كه هم‌زمان با اين جايگزيني، تغيير زير ساخت‌هاي صنعت داروسازي، نيروي متخصص، نوع دانش فني و تكنولوژي الزامي است، افزود: مشخص شدن نقشه ژنتيكي انسان و بروز پيشرفت‌هايي در پديده كلونينگ سبب شد، صنعت داروسازي به سمت بيولوژي و بيوتكنولوژي هدايت شود.

دكتر فرزندي، عوارض جانبي كمتر و قابل پيش بيني بودن رفتار مولكول‌هاي بيولوژي را از فوايد فرآورده‌هاي بيوتكنولوژي برشمرد و گفت: از اين جهت صنعت داروسازي دنيا به سمت بيولوژي حركت مي‌كند.

مديرعامل شركت داروسازي اكسير، ادامه داد: در گذشته تاثير داروها در سطح ارگان و هم اكنون در سطح بافت و حتي مولكول‌هاست. به عنوان مثال امروزه داروسازان براي درمان آسم در صدد توليد داروهاي موثر بر روي بافت اپي تليال در مجاري و يا اثر بر روي سيستم‌هاي سلولي در دستگاه خون‌رساني و يا بر روي زنجيره واكنش‌هاي اينترلوكين و يا مدياتورهاي بافتي هستند.

وي با اشاره به وجود تعامل بين كامپيوتر و علوم مهندسي با صنايع داروسازي، بيوتكنولوژي و نانوتكنولوژي گفت: اين تعامل باعث شد، بسياري از فرآيندهاي تحقيق و توسعه به صورت مدلينگ و شبيه سازي انجام شود. به نحوي كه در دنياي كنوني ارگان‌ها مدل كامپيوتري مي‌شوند.

به گفته فرزندي، بر اساس اين تعامل پيش بيني مي‌شود هزينه تحقيق و توسعه درصنعت داروسازي كاهش يابد.

مديرعامل شركت داروسازي اكسير، ادامه داد: همچنين تكنولوژي موبايل، راديوفركانس و تكنولوژي ريموت مانيتورينگ فاز مطالعات باليني را تحت تاثير قرار داده است؛ به نحوي كه در آينده نزديك in life testing جايگزين روش‌هاي مطالعه باليني فازي خواهد شد.

دكتر فرزندي با اين توضيح كه در روش in life testing فازهاي 1 و 2 و 3 آزمايش‌هاي باليني دارو درهم ادغام مي‌شود، گفت: در اين روش گيرنده دارو در منزل با تكنولوژي موبايل و راديوفركانس كنترل مي‌شود و با بروز كمترين عوارض امكان تغيير مسير مطالعات وجود دارد.

وي از نتايج حاصل از تحقيق و توسعه را توليد مولكول دارويي ويژه هر فرد عنوان كرد و افزود: مشخص شدن نقشه ژنتيكي افراد و شناخت ماهيت كروموزوم‌ها و ژن‌هاي روي آن سبب شده كه صنعت داروسازي دنيا بر اساس ژنتيك افراد رفتار كند.

مديرعامل شركت داروسازي اكسير، يادآور شد: در دنياي امروز مشخص شده كه 27 عارضه شايع ناشي از مصرف داروها به علت تفاوت‌هاي ژنتيكي است كه اين مويد الزام توليد دارو بر اساس ويژگي‌هاي ژنتيكي افراد است.

دكتر فرزندي با اشاره به اين كه 20 تا 50 درصد مردم به علت خصوصيات ژنتيكي به ضد افسردگي‌هاي سه حلقه‌يي پاسخ نمي‌دهند، گفت: حدود 30 تا 70 درصد مردم هم به علت اختلاف در سطح ژنتيكي به اينترفرون پاسخ مناسبي نمي‌دهند بنابراين بايد در آينده بر اساس اختصاصات ژنتيكي افراد داروهاي خاصي توليد و تجويز شود.

وي با تاكيد براين‌ كه در آينده تعداد و طبقه‌بندي بيماري‌ها هم تغيير خواهد كرد، يادآور شد: طبقه‌بندي براساس اختلالات ژنتيكي در آينده تعداد سرطان‌ها را از حدود 200 به 2 هزار مورد مي‌رساند.

مديرعامل شركت داروسازي اكسير، قانون‌گذاري و شرايط محيطي مناسب براي صنعت داروسازي را ضروري برشمرد و افزود: همكاري بيشتر مقامات ملي توسعه دارو و مقامات دولتي، توليد كننده‌ها و مقامات بهداشتي‌ در آينده توصيه مي‌شود تا به ايجاد تيم كاري مشترك منجر شود.

دكتر فرزندي با بيان اين ‌كه در آينده قدرت چانه زني پرداخت‌كنندگان هزينه‌هاي درمان بسيار افزايش خواهد يافت، گفت: هم اكنون در كشورهاي پيشرفته پول دارو را نه بيمار بلكه سيستم‌هاي بيمه‌يي (غالبا خصوصي) پرداخت مي‌كنند. از اين رو حتي كشورهايي كه حساسيت كمتري را نسبت به قيمت دارو نشان مي‌دهند امروزه مطالعات فارماكواكونومي را براي ورود دارو به نظام پرداخت خود الزامي كرده‌اند.

وي ازحركت آزادانه دارو در بازار جهاني به عنوان اتفاق بعدي در صنعت داروسازي ياد كرد و افزود: در گذشته دولت‌ها با ايجاد موانعي نظير اعمال تعرفه گمركي، مانع از جابه جايي دارو مي شدند كه امروزه با توجه به عضويت كشورها در سازمان تجارت جهاني اين محدوديت‌ها برداشته شده است.

مدير عامل شركت داروسازي اكسير در گفت‌و‌گو با ايسنا افزود: با اعمال سياست تفاوت قيمت، قيمت دارو در نقاط مختلف دنيا متفاوت شد، حركت آزادانه دنيا و واردات موازي سبب شد كه تنظيم قيمت دارو در بازارهاي سنتي با دورترين بازارهاي دنيا وجود داشته باشد. همچنين شاهد اهميت روزافزون مالكيت معنوي و حقوق مرتبط با آن در بازار دارويي جهان هستيم.

دكتر فرزندي، با اشاره به فشار افكار عمومي بر روي صنعت داروسازي دنيا نسبت به اين كه اين صنعت صرفا به فكر درآمد و سود نه دغدغه و نگراني مردم است، ادامه داد: بدين ترتيب صنايع داروسازي بزرگ دنيا واكنش‌هايي را نشان داده‌اند.

وي افزود: از اين رو شركت‌هايي نظير G.S.K بر روي مالاريا، شركت داروسازي اونتيس بر روي نوعي تريكومونازيس آفريقايي و شركت نوارتيس بر روي جذام كار مي‌كنند تا بدين ترتيب صنعت داروسازي از زير فشار افكار عمومي مبني بر بي‌توجهي به مشكلات كشور‌ها و جوامع فقير خارج شوند.

مدير عامل شركت داروسازي اكسير، افزود: از آن جايي كه بورس‌هاي سهام دارويي استحكام خود را در دنيا به چالش كشيده شده است بنابراين سهام‌داران خواستار كاهش قيمت تمام شده و افزايش سود در صنايع داروسازي از طريق كاهش هزينه‌ها هستند.

دكتر فرزندي، با اشاره به بحث بازار و بازاريابي دارويي ادامه داد: حجم بازار دارويي در دنيا از مرز 600 ميليارد دلار گذشته است و شركت‌هاي داروسازي تيم‌هاي متمركز و smart را براي بازاريابي تشكيل داده‌اند در شرايط كنوني بازاريابي از حالت گسترده خارج و به سمت متمركز و كار بر روي پزشكان الگو تغيير كرده است.

وي با بيان اين‌ كه امروز فعاليت بازاريابي و تمركز بر روي تصميم گيرندگان در تهيه پروتكل‌هاي درماني بيشتر شده است، در ادامه با تاكيد بر ضرورت تعيين جايگاه صنعت داروسازي در استراتژي ملي توسعه گفت: اگر صنعت داروسازي جزو حوزه‌هاي داراي ارزش افزوده‌ي بالايي است بايد سياست‌هاي متناسب با آن اجرا شود.

مدير عامل شركت داروسازي اكسير، با بيان اين‌ كه هيچ صنعتي در دنيا بدون نوآوري و خلاقيت رشدي نخواهد داشت، يادآور شد: صنعت داروسازي ايران در حد كپي كاري بدون ابداعات در مقياس وسيع است از اين رو بايد زير ساخت‌هاي قانوني براي نوآوري صنعت داروسازي فراهم شود.

دكتر فرزندي ادامه داد: اگر وزارت بهداشت ايران حداقل پروسس پتنت را به رسميت بشناسد در آن صورت چنانچه فردي روش جديدي را در صنعت داروسازي ايجاد كند با ثبت آن از مزايا آن برخوردار خواهد شد كه شكوفايي تحقيقات و نوآوري را به همراه دارد.

وي بسياري از اظهار نظرها مبني بر بي كيفيتي داروهاي ايراني را بي اساس و فاقد پشتوانه علمي و مطالعاتي برشمرد و افزود: اين تصور خسارات فراواني را متوجه اقتصاد دارويي كشور كرده است.

مديرعامل شركت داروسازي اكسير، افزود: زماني كه دوره پنتت دارويي در دنيا به اتمام مي‌رسد ميزان فروش آن به كمتر از 10 درصد كاهش مي‌يابد؛ بروز اين اتفاق مويد آن است كه مصرف و فروش بسياري از برندها صرفا به علت انحصاري بودنشان است نه به علت كيفيت دارو. از اين رو تبليغات و بازاريابي و تشويق افراد در نسخه نويسي تاثير بسزايي در ميزان فروش انحصاري دارو در دنيا دارد.

دكتر فرزندي اختلاف هزينه پرداختي بابت داروي خارجي و ايراني را نه به علت تفاوت كيفيت بلكه اختلاف تبليغات عنوان كرد و افزود: قيمت دارو در كشور جزو پايين ترين قيمت‌ها در دنياست. متوسط سرانه دارو در ايران 20 و در دنيا يكصد و در كشورهاي پيشرفته تا800 دلار است.

وي با تاكيد براين‌ كه قيمت داروهاي توليد داخل بسيار پايين است، ادامه داد: با عرضه دارو با قيمت پايين ارزش كالا نزد مصرف كننده كاهش مي‌يابد.

مديرعامل شركت داروسازي اكسير، به رسميت شناخته شدن حق پنتت در آينده در كشور را از چالش‌هاي صنعت داروسازي برشمرد و يادآور شد: بسياري از داروهاي توليد داخل قوانين پنتت دنيا را نقض مي‌كنند.

دكتر فرزندي، با تاكيد بر ضرورت انجام مطالعات گسترده در زمينه بيماري‌هاي نوپديد با قدرت فراگيري بالا نظير ايدز و ويروس N1H5 آنفلوآنزاي پرندگان گفت: امروزه تب نيل غربي در نيويورك و اروپا و سيفليس در انگليس يافت شده است. سل و مالاريا در حالت برگشت هستند اين بازگشت ايجاب مي‌كند تا سيستم دارويي و بهداشتي نسبت به بازگشت بيماري‌هاي قديمي حساسيت بيشتري داشته باشد.

وي افزود: سيستم‌هاي بهداشتي و درماني بايد نقشه جا به جايي بيماري‌ها را در دنيا و كشور مطالعه و متناسب با آن صنعت داروسازي به روز شود.

مديرعامل شركت داروسازي اكسير، با بيان اين ‌كه طبق قانون برنامه چهارم توسعه، وزارت بهداشت موظف است 30 درصد از ارز مصرفي دارو را از محل صادرات تامين كند به ايسنا گفت: سال گذشته براي واردات دارو 800 ميليون دلار ارز مصرف شده است بنابراين بايد بالغ بر 200 ميليون دلار صادرات دارو وجود داشته باشد تا وزارت بهداشت به تعهدات قانوني خود عمل كند.

دكتر فرزندي در پايان بر ضرورت حمايت از نوآوري، سهولت جابه جايي دارو در دنيا، نوسازي توان تحقيق و نوآوري، سرمايه گذاري براي صادرات جهت حضور در بازارهاي جهاني تاكيد كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.83463s, 19q