سرانه مصرف شير در ايران سالانه 91 كيلوگرم و دراروپا300 كيلوگرم است

۱۳۸۶/۱۰/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8863
سرانه مصرف شير در ايران سالانه 91 كيلوگرم و دراروپا300 كيلوگرم است

كتر پريسا ترابي در گفت وگو با ايسنا با استناد به آخرين آمار در مورد سبد غذايي مصرفي ايران كه در سال 81 منتشر شد، مصرف لبنيات هموطنانمان را روزانه 139 گرم برشمرد و با اعلام اين كه 38 گرم از اين ميزان را شير تشكيل مي‌دهد، خاطرنشان كرد: اين در شرايطي است كه مصرف مطلوب لبنيات هر فرد بايد روزانه 225 تا 240 گرم باشد.

دو درصد ايراني‌ها در طول هفته هيچ نوع لبنياتي مصرف نمي‌كنند

تنها حدود 65 درصد از افراد جامعه روزانه يك بار يا بيشتر لبنيات مصرف مي‌كنند

وي افزود: همچنين بر اساس گزارش وضعيت عوامل خطر بيماريهاي غير واگير وزارت بهداشت در سال 84، تنها حدود 65 درصد از افراد جامعه روزانه يك بار يا بيشتر لبنيات مصرف مي‌كنند. در حالي كه 2 درصد ايراني‌ها در طول هفته هيچ گونه لبنياتي مصرف نمي‌كنند.

رييس اداره بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت در ادامه با بيان اين كه 3/4 درصد ايرانيان يك بار و 8/6 درصد دوبار در هفته از لبنيات استفاده مي‌كنند، گفت: در عين حال 6/8 درصد مردم چهار بار، 1/4 درصد پنج بار و 7/3 درصد شش بار در هفته از لبنيات تغذيه مي‌كنند.

ترابي يادآور شد: افراد 55 تا 64 ساله و افراد 35 تا 44 ساله به ترتيب كمترين و بيشترين مصرف لبنيات را به خود اختصاص داده‌اند.

وي در مورد دليل كم بودن سرانه مصرف شير و لبنيات در كشور نسبت به ساير نقاط جهان، عوامل متعددي را در افراد مختلف و تحت تاثير تمايلات و ظرفيت‌هاي اجتماعي و فردي برشمرد و اظهار كرد: قدرت خريد مردم موثرترين عامل در ميزان مصرف اين محصولات است.

وي اضافه كرد: قدرت خريد جامعه و شهرنشيني دو عامل تعيين كننده در ميزان خريد و مصرف محصولات حيواني مانند شير و گوشت است؛ ‌به طوري كه در اقشار كم درآمد و يا با درآمد متوسط، ميزان مصرف اين محصولات كمتر مشاهده مي‌شود.

ميزان يارانه تخصيص يافته به شير در كشور در حد پاييني قرار دارد

‌هزينه‌هاي ناشي از خدمات درماني موارد آسيب ديده بسيار بيشتر از يارانه قابل تخصيص به شيراست

رييس اداره بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت خاطرنشان كرد: ‌از اين رو به نظر مي‌رسد ميزان يارانه تخصيص يافته به شير در كشور ما نسبت به كشورهاي توسعه يافته در حد پاييني قرار دارد.

ترابي در ادامه پوكي استخوان را از عواقب كمي مصرف شير و لبنيات عنوان كرد و به ايسنا گفت: ‌پوكي استخوان به صورت بي صدا و آرام در فرد پيش روي كرده و او را مستعد شكستگي استخوان حتي در مواجهه با ضربات خفيف مي‌كند. از سوي ديگر، ميزان كم مصرف لبنيات بر سلامت دندانها نيز آسيب شديد وارد مي‌سازد.

وي تاكيد كرد:‌ تبعات و هزينه‌هاي ناشي از خدمات درمان سرپايي و بستري موارد آسيب ديده بسيار بيشتر از يارانه قابل تخصيص به شير و افزايش دسترسي اغلب افراد جامعه و به ويژه اقشار كم درآمد است.

رييس دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، اجراي طرح‌هايي مانند غني سازي شير با ويتامين D، طرح‌ شير مدرسه،‌ فرهنگ سازي در جامعه براي افزايش مصرف شير و تشويق صنايع نوشيدني به توليد دوغ كم نمك و بدون گاز و جايگزيني آن به جاي نوشابه‌هاي گازدار كه مصرف مكرر آن سبب كاهش جذب كلسيم در بدن مي‌شود را از جمله اقدامات وزارت بهداشت براي بالا بردن سرانه مصرف شير عنوان كرد و يادآور شد: اداره بهبود تغذيه وزارت بهداشت به طور جدي اهداف خود را در اين زمينه دنبال مي‌كند

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.87815s, 18q