روزجهاني بهداشت پيشنهاد ايران بود

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 88909
روزجهاني بهداشت پيشنهاد ايران بود
سلامت نیوز: همه ساله هفتم آوريل مصادف با 18 فروردين ماه به عنوان روز جهاني بهداشت که آغازين روز هفته سلامت در ايران نيز است در 193 کشور جهان در سطحي گسترده و عالي جشن گرفته مي‌شود. همچنين هر سال به اين مناسبت، شعاري مرتبط با مهمترين دغدغه‌هاي سازمان جهاني بهداشت اعلام شده و در سراسر جهان برنامه‌هاي ويژه اي در همين رابطه طراحي و اجرا و شعار اعلام شده در دستور کار برنامه‌هاي سلامت تمامي کشــور‌هاي عضو قرار مي‌گيرد.
به گزارش سلامت نیوز، در ابتدا پيشنهاد تأسيس سازمان جهاني بهداشت توسط نمايندگان دو کشور چين و برزيل در سال 1945 در اجلاس سانفرانسيسکو ارائه شد و رسماً با امضا و ارسال اساسنامه توسط نمايندگان 26 کشور جهان در هفتم آوريل 1948 مصادف با 18 فروردين 1327 شمسي به دبير کل سازمان ملل اعلام موجوديت شد.در بيش از 60 سال گذشته در هيچ يک از منابع جهاني نام ايران به عنوان ارائه دهنده و پيشنهاد دهنده روز جهاني بهداشت (روز سلامتي) ثبت نشده؛ اما پس از سه سال تحقيق و پيگيري مستمر از طريق 4 شخصيت علمي شامل؛ استاد دکتر غلامرضا اعواني استاد دانشگاه و چهره ماندگار (عضو هيات رئيسه فدراسيون حکمت و فلسفه جهان)، استاد دکتر محمد مهدي اصفهاني مشاور وزير بهداشت در زمينه طب اسلامي و استاد دانشکده طب سنتي دانشگاه علوم پزشکي تهران، سرکار خانم دکتر نسرين مصفا استاد دانشکده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران و سرکار خانم دکتر نريمان مصفا استاد دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، اثبات شد که اين روز بزرگ جهاني در سال 1946 توسط هيات نمايندگي ايران و در سال 1948 در دستور کار پيگيري هيات ايران قرار داشته و سرانجام در سال 1950 رسماً روز هفتم آوريل (هجدهم فروردين) به عنوان روز جهاني بهداشت انتخاب شده است.
در گزارش رسمي دکتر محمد حسين حافظي در مورخ 7/11/1327 مصادف با 1948 ميلادي به وزارت بهداشت چنين آورده شده که «موضوع روز جهاني بهداشت که پيشنهاد و تصويب وزارت بهداري بوده رسماً در دستور کار هئيت مديره سازمان قرار گرفته است». همچنين در روزنامه تريبون دوژنو منتسب به تاريخ 13 ژوئيه 1948 با تيتر «روزي به عنوان روز جهاني بهداشت» اشاره شده است: «پنج شنبه گذشته سالگرد تاسيس کميسيون کارشناسي بهداشت بود. از اين پس روزي به عنوان «روز جهاني بهداشت» ناميده خواهد شد. اين روز طبق پيشنهاد ارائه شده از سوي هئيت ايراني شرکت کننده در نخستين نشست جهاني بهداشت که بايد شنبه آينده به کار خود خاتمه دهد انتخاب شده است». اين روز جهاني را با آرمان سلامتي، صلح، ثبات و امنيت جهاني و احترام به نظم طبيعت و همه مخلوقات خداوند به اتفاق تمام جهانيان جشن مي‌گيريم.
نویسنده: رضا دوست محمدي



نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
13.65704s, 19q