سيرنزولي مشاركت پزشكان پايتخت/ آراي پزشكان تهراني در انتخابات نظام پزشكي 34 درصد كاهش داشت

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 88915
سيرنزولي مشاركت پزشكان پايتخت/ آراي پزشكان تهراني در انتخابات نظام پزشكي 34 درصد كاهش داشت
سلامت نیوز:مسوولان برگزار کننده انتخابات سازمان نظام پزشکي طي روزهاي گذشته از افزايش ميزان مشارکت پزشکان خبر مي دهند. اما آمار شرکت کنندگان در اين انتخابات در مقايسه با دوره قبل در سال 1387 از کاهش 34درصدي مشارکت پزشکان تهراني از انتخابات سازمان نظام پزشکي حکايت دارد. سياست زدگي در حالي منجر به کاهش ميزان حضور پزشکان پاي صندوق هاي راي براي انتخاب اعضاي سازمان نظام پزشکي شده است که در تهران از مجموع 45 هزار پزشک تهراني، شش هزار و پانصد نفر (معادل 14 درصد) در انتخابات شرکت کردند.
اهميت انتخابات سازمان نظام پزشکي براي پزشکان از آنجايي است که تمامي فعاليت هاي آن در سرنوشت کاري پزشکان تاثير دارد، اما امروز پس از 50 سال فعاليت با بي تفاوتي جامعه پزشکي کشور مواجه شده است. آخرين خبرها از نتايج انتخابات سازمان نظام پزشکي کشور نشان مي دهد، در تهران به رغم تاکيد مسوولان اين سازمان مبني بر حضور پرشور پزشکان تنها شش هزار و 510 نفر شرکت کرده اند. در حالي که ميزان مشارکت پزشکان در دوره قبل در تهران 9 هزار و 850 نفر بود که نشان از کاهش 34 درصدي مشارکت پزشکان و مشارکت 14 درصدي آنها در انتخابات دارد. اعمال محدوديت و ردصلاحيت برخي پزشکان حاضر در ائتلافي موسوم به «ائتلاف سپيد» که متشکل از برخي پزشکان با گرايش سياسي اصلاح طلب بود، از سوي ناظران به عنوان يکي از دلايل نزول استقبال پزشکان در انتخابات نظام پزشکي کشور مطرح مي شود.

رييس هيات مرکزي نظارت: آمار نداريم اما مشارکت افزايش يافته

با اين حال «مراد هاشم زهي»، رييس هيات مرکزي نظارت بر انتخابات نظام پزشکي در پاسخ به سوال روزنامه «شرق» مبني بر اينکه ملاک هيات نظارت بر انتخابات نظام پزشکي براي افزايش ميزان مشارکت در انتخابات نظام پزشکي چيست؟مي گويد: «مسوولان به ما آمار نمي دهند، ما هم آمار نداريم اما فقط به ما گفته اند که در اين انتخابات ميزان مشارکت در تهران و به صورت کلي 20 درصد افزايش داشته است.» او در پاسخ به اين سوال که مطابق آمار مشارکت پزشکان تهراني در انتخابات نظام پزشکي نسبت به دوره قبل يعني سال 1387، 34 درصد کاهش داشته است، چطور عنوان مي شود حضور پزشکان 20 درصد افزايش داشته است، عنوان مي کند: «ما هيچ آماري از دوره هاي قبل نداريم و فقط مي دانيم مشارکت 20 درصد افزايش داشته است.» اظهارات مسوولان برگزار کننده انتخابات نظام پزشکي در شرايطي است که حتي تعداد راي افراد انتخاب شده در اين انتخابات نسبت به دوره قبل هم کاهش يافته است. به طوري که در دوره قبل در سال 1387 نفر اول2850 راي و آخرين نفر انتخاب شده 1300 راي کسب کرد اما در اين دوره آخرين نتايج نشان مي دهد، نفر اول در شهر تهران تنها 1970 راي کسب کرده است.

زالي در صدر انتخابات نظام پزشکي در تهران

مراد هاشم زهي، رييس هيات مرکزي نظارت بر انتخابات نظام پزشکي همچنين در ادامه در مورد نتايج نهايي انتخابات نظام پزشکي گفت: «دکتر عليرضا زالي با ۱۹۱۷ راي، دکتر علي فتاحي با ۱۰۹۵ راي، دکتر علي اصغر پيوندي با ۱۰۶۴ راي، دکتر محمدحسين بدخش با ۹۴۶ راي، دکتر ايرج خسرونيا با ۹۲۶ راي، دکتر حسن هويدا با ۹۰۴ راي، دکتر محمدمهدي حفيظي با ۸۶۹ راي، دکتر احمد شجاعي با ۷۶۰ راي، دکتر محمدمهدي قيامت با ۶۶۴ راي و دکتر گلمکاني با ۶۱۵ راي بيشترين آرا را در گروه پزشکان به خود اختصاص دادند.»

ابهام در سرنوشت رياست سازمان نظام پزشکي

کاهش حضور پزشکان در انتخابات سازمان نظام پزشکي در حالي است که همين حضور و کاهش ميزان آرا و مشارکت در انتخابات نظام پزشکي کشور براي انتخاب اعضا با ابهاماتي همراه است. شواهد نشان مي دهد، بي توجهي هيات برگزاري انتخابات نظام پزشکي کشور نسبت به دستور محمود احمدي نژاد براي بازنگري رد صلاحيت هاي صورت گرفته با امتناع احمدي نژاد براي تاييد و امضاي حکم رياست رييس جديد سازمان نظام پزشکي کشور همراه شده است. به طوري که روزنامه «ايران» ارگان رسمي دولت در جديد ترين گزارش خود با اشاره به جزييات برگزاري انتخابات نظام پزشکي تاکيد کرد: انتخابات نظام پزشکي روز گذشته در حالي برگزار شد که بسياري از روند رد صلاحيت ها ابراز نارضايتي کرده بودند و رييس جمهور نيز دستوري مبني بر تجديد نظر در روند اين رد صلاحيت ها داده بود، اما هيات برگزار کننده در ائتلاف با برخي گروه هاي سياسي، بدون توجه به اين دستور، انتخابات را برگزار کرد. اين روزنامه در گزارش خود احتمال عدم تاييد و تنفيذ حکم رياست سازمان نظام پزشکي کشور از سوي رييس جمهور را تاييد کرد که نشان از افزايش احتمال ابطال نتايج اين انتخابات دارد. اما مسوولان برگزار کننده اين انتخابات سعي دارند با پدافند مجلس، آفند دولت را مهار کنند. به طوري که مراد هاشم زهي رييس هيات مرکزي نظارت بر انتخابات نظام پزشکي در اين باره مي گويد: در مملکت امام زمان بن بستي وجود ندارد، در اين مملکت براي هر دردي دوا هست و اگر فردي بخواهد خللي در نظم و انضباط امور مملکت ايجاد کند مجلس تدابير لازم را خواهد ديد. هاشم زهي ادامه مي دهد: مجلس مي تواند اين اختيار را از او سلب و به يک هيات يا شخص ديگري تنفيذ کند که در مواقع حساس تصميمي به صورت سليقه اي براي استفاده خاص اتخاذ نشود و با يک طرح دوفوريتي، مشکلاتي را که در اجراي قانون پيش مي آيد با تدابير لازم حل کند، البته اميدواريم که چنين وضعي پيش نيايد.

بيانيه «اتئلاف سپيد» پيرامون نتايج انتخابات سازمان نظام پزشکي کشور

در پي عدم مشارکت و کناره گيري اعضاي ائتلاف سپيد در انتخابات سازمان نظام پزشکي، اين ائتلاف با صدور بيانيه اي نسبت به آنچه که کاهش اعتبار بزرگ ترين نهاد صنفي کشور ناميدند، هشدار دادند. در بخش هايي از اين بيانيه آمده است: سرانجام پس از فراز و نشيب هاي بسيار انتخابات نظام پزشکي کشور در فضايي پرحاشيه و با استقبال کم جامعه پزشکي برگزار شد. در تهران بزرگ که انتخابات آن از اهميت بسيار ويژه و فوق العاده اي برخوردار است، با کاهش نزديک به 30 درصدي مشارکت مواجه بوديم. اين مساله خصوصا در مورد گروه پزشکان به صورت بسيار معنا داري با کاهش حدود 45 درصدي مواجه شد. در اين انتخابات به رغم پيش بيني هاي اوليه رييس هيات اجرايي انتخابات که افزايش 30 درصدي مشارکت را پيش بيني کرده بود و مصاحبه رييس هيات نظارت بر انتخابات که بدون توجه به آمار و ارقام و در ادامه اشتباهات گذشته ميزان مشارکت را دو برابر دوره پيش عنوان کرده بود، کمتر از 10 درصد اعضاي جامعه پزشکي تهران بزرگ شرکت کردند. اتئلاف سپيد در بيانيه هاي پيش از انتخابات ضمن اعتراض به رد صلاحيت غيرقانوني و سليقه اي جمعي از فعالان جامعه پزشکي، تذکر داد و خواستار برخورد قانوني هيات نظارت شده بود. اکنون که تذکرهاي خيرخواهانه و دلسوزانه در اراده مجريان و ناظران انتخابات تغييري ايجاد نکرد و مسير انتخابات به شيوه نادرستي پيموده شد، مسوول اين اتفاق و کم شدن پشتوانه عمومي اعضاي جامعه پزشکي مسوولان مربوطه بوده و بايد پاسخگوي رفتار خود باشند. در بخش ديگري از اين بيانيه آمده است:اتئلاف سپيد ضمن تاکيد مجدد بر اصلاح روش هاي اتخاذ شده اعلام مي دارد اقتدار نظام پزشکي در گرو برگزاري انتخاباتي با حضور تمامي سلايق صنفي و حرفه اي و با پشتوانه فردي بالاي جامعه پزشکي است. بر مسوولان امر است که با توجه به اين نکته نگذارند از اعتبار بزرگ ترين نهاد صنفي کشور کاسته شده و با کم شدن اعتماد جامعه پزشکي اقتدار خود را از دست دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.82059s, 18q