احتمال كمياب و گران شدن داروهاي وارداتي/بحران اول از همه دامنگير بيماران خاص خواهد شد

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 88948
احتمال كمياب و گران شدن داروهاي وارداتي/بحران اول از همه دامنگير بيماران خاص خواهد شد
سلامت نیوز: «احتمال كمياب و گران شدن داروهاي وارداتي»؛ بحراني كه اول از همه دامنگير بيماران خاص خواهد شد؛ وضعيتي كه مجلسي‌ها، دولت و بانك مركزي را مسبب اصلي آن مي‌دانند.

آنها مي‌گويند اگر همچنان در تخصيص ارز براي واردات داروهاي كمياب و ضروري تعلل شود، درمان بيماران در آستانه بحران جدي قرار خواهد گرفت؛ بحراني كه نمايندگان كميسيون بهداشت و درمان مجلس پنج ماه پيش با نوشتن نامه‌اي به رييس جمهور آن را پيش‌بيني كرده و از اين‌كه بزودي سلامت بيماران با چالش جدي مواجه شود، هشدار داده بودند اما اين هشدار جدي گرفته نشد تا حالا يك بار ديگر با انتقاد جدي رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس از بلاتكليف ماندن تخصيص ارز خريد داروهاي وارداتي نگراني‌ها از بابت بحراني شدن وضع سلامت بيماران دوچندان شود.

تعلل در تامين ارز دارويي


تامين نشدن ارز مورد نياز براي واردات دارو در حالي موجب نگراني‌هاي جدي شده است كه نمايندگان كميسيون بهداشت؛ مجلس، دولت و بانك مركزي را متهمان اصلي اين وضع مي‌دانند. آنها مي‌گويند در حالي كه كشور به دليل تخصيص نيافتن اعتبار مورد نياز براي واردات دارو در تنگنا قرار دارد، بانك مركزي به جاي ارز دارويي به تخصيص ارز براي واردات لوازم بهداشتي و آرايشي اولويت مي‌دهد.

رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از اختصاص 50 ميليون يورو ارز براي واردات لوازم آرايشي در نيمه اول امسال مي‌گويد: در شرايطي كه براي تامين ارز مورد نياز دارو با مشكلات جدي مواجه هستيم بانك مركزي در عمل به تعهداتش كوتاهي مي‌كند و به جاي اختصاص ارز به واردات دارو، تخصيص ارز به واردات لوازم آرايشي و بهداشتي را در اولويت قرار داده است.

حسينعلي شهرياري در گفت‌وگو با مهر از احتمال به خطر افتادن جدي سلامت بيماران در صورت تخصيص نيافتن ارز براي واردات دارو بويژه داروهاي بيماري‌هاي خاص ابراز نگراني كرده و مي‌افزايد: از ابتداي امسال تاكنون بانك مركزي با وجود وعده‌هاي بسيار، اما در عمل ارز قابل توجهي براي واردات داروهاي ضروري اختصاص نداده است.

وضعيت نگران‌كننده بيماران خاص


اختصاص نيافتن ارز مورد نياز براي واردات داروهاي ضروري، بيش از همه گريبانگير بيماران خاص شده است. بسياري از اقلام دارويي كه پزشكان متخصص براي مبتلايان به بيماري‌هاي خاص تجويز مي‌كنند يا مشابه داخلي ندارد يا پزشك صلاح مي‌داند كه بيمار فقط نوع خارجي اين داروها را مصرف كند.

در چنين شرايطي ايجاد بازار سياه براي داروهاي وارداتي كمياب يا ناياب،خريد و فروش آنها با قيمت‌هاي نجومي و سختي تامين هزينه‌هاي اين داروها از جمله مشكلاتي است كه به بحراني شدن وضع درمان بيماران خاص دامن خواهد زد؛ شرايطي كه موجب نگراني جدي نمايندگان كميسيون بهداشت مجلس نيز شده است، به طوري كه رئيس اين كميسيون با اشاره به مشكلات جدي كه هم اكنون براي تامين ارز مورد نياز داروهاي بيماران خاص از جمله بيماران سرطاني به وجود آمده، از بي‌توجهي دولت در اين زمينه انتقاد مي‌كند.

شهرياري مي‌گويد: متاسفانه با وجود نامه‌اي كه پنج ماه قبل به رييس‌جمهور نوشتيم و در آن درباره احتمال بروز مشكلات جدي براي بيماران خاص در صورت عدم تامين ارز واردات دارو هشدار داديم، اما معلوم نيست چرا بانك مركزي به اين مشكل بي‌توجهي مي‌كند.

وزارت بهداشت مسئول نيست

در شرايطي كه نمايندگان كميسيون بهداشت مجلس از اولويت دادن اختصاص ارز براي واردات لوازم بهداشتي و آرايشي نسبت به ارز دارويي انتقاد مي‌كنند، اما معاون سازمان غذا و داروي وزارت بهداشت مي‌گويد وزارت بهداشت هيچ نامه يا توصيه‌اي به منظور اختصاص ارز دارويي براي واردات لوازم آرايشي و بهداشتي و حتي مواد غذايي نداشته است و اصولا اين موضوع هيچ ربطي به وزارت بهداشت ندارد و وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانك مركزي در اين زمينه مسئول هستند.

بهروز جنت در گفت‌و‌گو با جام‌جم توضيح مي‌دهد: وزارت بهداشت فقط در زمينه دارو، اولويت‌هاي واردات را تعيين مي‌كند تا از اين نظر با كمبودي مواجه نشويم. البته بخش كوچكي از لوازم بهداشتي كه جنبه دارويي دارند نيز مانند دارو، ارز مرجع دريافت مي‌كند كه در اين زمينه معاونت دارويي سازمان غذا و دارو تصميم مي‌گيرد.

وي تاكيد مي‌كند: وزارت بهداشت در امور تجاري شركت‌ها دخالتي نمي‌كند و كالاهاي وارداتي را صرفا از نظر سلامت و ايمني كنترل مي‌كند و به شركت‌هاي صلاحيت‌دار مجوز فعاليت مي‌دهد.

جنت در پاسخ به انتقاد مطرح شده از سوي رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس از اظهارنظر در اين زمينه خودداري كرده و هرگونه توضيحي درباره وضع تخصيص ارز دارويي را به مسئولان معاونت داروي وزارت بهداشت واگذار مي‌كند.

براي پاسخ به انتقادهاي مطرح شده از سوي رييس كميسيون بهداشت مجلس و ابهاماتي كه در وضع تخصيص ارز دارويي مطرح است، تلاش كرديم با مسئولان وزارت بهداشت گفت‌وگويي هرچند كوتاه داشته باشيم، اما متاسفانه چندين ساعت پيگيري و بارها تماس تلفني بي‌نتيجه ماند.

شانه‌ساز، مديركل نظارت بر داروي وزارت بهداشت، حسن امامي رضوي، معاون سلامت وزارت بهداشت، دكتر شيباني، معاون غذا و داروي وزارت بهداشت و حسن آقاجاني، مشاور وزير بهداشت ازجمله مسوولاني در وزارت بهداشت بودند كه يا گوشي تلفن همراهشان خاموش بود، يا در جلسه بودند، يا ما را براي گرفتن پاسخ سوالاتمان به معاونت ديگري ارجاع دادند و به اين ترتيب به ناچار اين گزارش در سكوت مسئولان معاونت داروي وزارت بهداشت نوشته شد. در هر حال روزنامه جام‌جم همچنان آمادگي دارد تا توضيحات مسئولان اين وزارتخانه را دريافت و منتشر سازد.

تعلل در تخصيص ارز مورد نياز براي واردات دارو درحالي صورت مي‌گيرد كه اين نگراني وجود دارد وضع پيش آمده از يك‌سو موجب كمياب شدن داروهاي وارداتي، ايجاد بازار سياه و قيمت‌هاي زياد در خريد و فروش اين داروها و از سوي ديگر ناتواني مالي بيماران براي تهيه اين داروها شده و روند درمان آنها را با مخاطرات جدي مواجه كند.

منبع: جام جم آنلاین
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.44244s, 18q