بيش از ‪ ۴۰۰‬كودك مبتلا به بيماري اتيسم در اصفهان درانتظار درمان هستند

۱۳۸۶/۱۰/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8896
بيش از ‪ ۴۰۰‬كودك مبتلا به بيماري اتيسم در اصفهان درانتظار درمان هستند

 "اتيسم " ( در خود درماندگي ) نوعي اختلال رشدي عصبي مغزي است كه با رفتارهاي ارتباط كلامي غيرطبيعي‌مشخص مي‌شود، علائم اين اختلال كه شايع‌ترين آن مشكلات گفتاري و گفتن كلمات و جملات تكراري است كه در سه سال اول زندگي بروزمي كند.

منزوي شدن از جمع ، خنده و گريه‌هاي بي‌دليل ، لذت از تاب و چرخيدن از ديگر علائم اين بيماري مي‌باشد.

"منصوره همتيان" روز چهارشنبه درگفتگو با خبرنگار ايرنا افزود: تعداد مراجعه‌كنندگان به اين مركز به قدري زياد شده كه درسال‌هاي اخير، بيماران مبتلا به اتيسم را در دو شيفت ‪ ۵۰‬نفري تحت پوشش قرارداده‌ايم.

وي اظهار داشت: اين تراكم جمعيت علاوه بر افزايش بيماران به دليل وجود تنها يك مركز درماني فعال در استان اصفهان است و اين در حالي است كه بر اساس استاندار جهاني بايد مركز اتيسم دريك شيفت حدود ‪ ۳۵‬نفر را تحت پوشش قرار دهند.

وي افزايش تعداد مراكز درماني اتيسم را ضروري دانست و گفت: اين مركز كه از سال ‪ ۷۹‬راه اندازي شده است روزانه دو تاسه نفر مراجعه‌كننده در فهرست انتظار دارد كه برخي از آنان تا مدتها در انتظار مي‌مانند وبرخي خانواده- ها كه توان اقتصادي دارند به شكل خصوصي مربي استخدام مي‌كنند.

وي تقبل نكردن هزينه بيمه اين بيماري را از بزرگترين مشكل مبتلايان به اتيسم دانست و افزود : گفتار درماني، دارو درماني و استفاده از مربي از موارد درماني ثابت و ضروري براي اين افراد مي‌باشد كه ماهيانه حدود ‪۳۰۰‬ تا ‪ ۴۰۰‬هزارتومان و برخي موارد بيشتر از اين ميزان هزينه مي‌برد.

وي افزود : اين هزينه براي بسياري از مراجعه‌كنندگان كه برخي از آنان ازشهرستانهاي اطراف مي‌باشند سنگين و در نهايت از ادامه درمان سرباز مي- زنند .

وي اضافه‌كرد: ناآشنا بودن برخي متخصصان اطفال، مغزواعصاب و روانشناسان با اتيسم به نوعي ديگر درشناخته نشدن بيماري دخيل مي‌باشد.

وي گفت : اين موضوع باعث شده است كه بيماران اتيسم به اشتباه به عنوان بيماري ديگرتحت درمان قرار گيرد كه نه‌تنها نتيجه نمي‌دهد بلكه فرصت درمان را نيز از كودك و مربيان مي‌گيرد.

مسوول مركز اتيسم استان اصفهان نيز افزود : بسياري بر اين باورند كه‌اين بيماري علاج ناپذير است ، در حالي كه اگر بيمار در سه سال اول زندگي كودك شناخته شود ، قابل درمان و نيز كودك مي‌تواند چون ديگر كودكان در مدارس عادي تحصيل كند.

مركز آموزشي توانبخشي كودكان اتيسم استان اصفهان از سال ‪ ۷۹‬فعاليت خود را به شكل خيريه آغاز كرد .

بنابر آخرين آمار منتشر شداز سوي سايت ‪American Acadamik Of Pediatrics‬ از هر ‪ ۱۵۰‬نفر در دنيا يك نفر به اتيسم مبتلا مي‌شود ، وبهترين سن شناسائي و درمان اين بيماري در سه سال اول زندگي است، اين بيماري در شهرهاي صنعتي و در بين پسران سه تا چهار برابر شايع تر است.

دلايل بروز اين بيماري هنوز مشخص نيست اما فرضيه‌ها براين است كه ژنتيك ، آلودگي هوا ، زندگي صنعتي و مواد افزودني در غذاها زمينه بيماري را در ژن تحريك و باعث بروز آن مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.35744s, 18q