سيگار در دستان كودكان 10 ساله

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 88983
سيگار در دستان كودكان 10 ساله
سلامت نیوز: معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر نسبت به كاهش سن مصرف سيگار در جامعه هشدار داد و تاكيد كرد كه اگر خانواده‌ها فكري براي اين معضل نكنند، در آينده با معضلات جدي‌تر مواجه خواهيم شد. اين هشدارها در حالي است كه مديركل پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي سازمان بهزيستي كشور و با استناد به آمار به دست آمده، اعلام كرد كه سن مصرف سيگار در كودكان به 10 سال رسيده است.

خبر رسيدن سن استعمال سيگار در كشور به زير 10 سال در حالي رسانه‌اي مي‌شود كه كشور ما سال هاست قانون جامع ملي مبارزه با دخانيات را تصويب كرده و هر ساله برنامه‌هاي متنوعي را در هفته بدون سيگار در كشور اجرايي مي‌كند. تمهيدات گسترده‌اي نيز همچون درج تصاوير هشدار دهنده بر روي پاكت‌هاي سيگار و منع استعمال دخانيات در اماكن عمومي در كشور به اجرا درآمده است، اما آمار اعلام شده در خصوص سن مصرف دخانيات نشان مي‌دهد كه اين تمهيدات نتيجه مطلوبي نداشته و نه تنها نتوانسته جلوي افزايش مصرف سيگار و دخانيات را در كشور بگيرد بلكه آمارها نشان از كاهش سن استعمال دخانيات نيز مي‌دهد.

حمید صارمی، معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر نيز با بيان اين نكته كه ۱۲ میلیون نفر در ایران در معرض تهدیدات اجتماعی و اعتیاد قرار دارند، به تهران امروز مي‌گويد:‌«60 درصد از مبتلايان به انواع اعتياد در كشورمان را افراد متاهل تشكيل مي‌دهند كه به اين ترتيب تهديدات اجتماعي زيادي خانواده اين افراد را تهديد مي‌كند. اما در برخي موارد سیاست های ما در برخورد با آسیب های اجتماعی سیاست انکار، نفی، سکوت یا اقرار بوده است. این در حالی است که باید با رویکرد واقع‌بینانه به استقبال آسیب‌های اجتماعی برویم و در این صورت است که می‌توانیم جهت‌گیری درستی برای کنترل آسیب‌های اجتماعی در کشور انجام دهیم.» وي تاكيد مي‌كند:« اقدامات پيشگيرانه نيازمند توسعه خدمات پیشگیری اجتماعی است اما تاکنون در این حوزه بسیار ضعیف بوده ایم اين در حالي است كه نیازمند علم سازمان یافته در زمینه پیشگیری هستیم و به یک سرمایه گذاری جدی نیز در این زمینه نیاز داریم.»

ايران معاهده جهانی کنترل دخانیات مصوب سازمان جهانی بهداشت (WHO) را پذیرفته است. بر اساس اين معاهده برای این‌که مصرف سیگار در دنیا به حداقل برسد، همه کشورهای دنیا موظف شده‌اند تا سال 2012 کارهایی از قبيل افزایش قیمت سیگار تا سال 2012 و چاپ تصاویر ضدمصرف دخانیات بر روی پاکت‌های سیگار را داشته باشند كه این تصاویر باید هر 6 ماه یک‌بار عوض شود و هر تولیدکننده سیگار که این کار را نکند، محصولش به عنوان کالای قاچاق شناخته شده و جمع‌آوری خواهد شد. در کشور ما نیز اجرای این بند از معاهده‌نامه از 5 مهر سال گذشته آغاز شده و هم‌اکنون این تصاویر روی همه پاکت‌های دخانیات که در کشور توزیع می‌شود، اعم از سیگار و تنباکو، چاپ شده است. اما با وجود تمام اين اقدامات نه تنها مصرف دخانيات دركشور كمتر نشده كه سن استعمال دخانيات نيز در كشور پايين‌تر آمده است.

‌ رئیس انجمن علمی مددكاري اجتماعي ايران نيز به تهران امروز مي‌گويد: «نوجوانان و جواناني كه براي نخستين بار به استعمال دخانيات روي مي‌آورند به اين دليل كه شخصيتشان در حال شكل گيري است و به دنبال پيدا كردن جايي براي اثبات هويتشان هستند اين كار را براي مطرح شدن در جمع دوستان انجام مي‌دهند و سيگار كشيدن را ملاكي براي بزرگ شدن مي‌دانند. » وي تصريح مي‌كند:‌« اين كار به مرور به عادتي در ميان نوجوانان و جوانان تبديل شده و به هنجاري غلط تبديل مي‌شود.» وي با اشاره به اين نكته كه سیگار دروازه ورود به اعتیاد است، مي‌گويد:«عامل ورود جوانان و نوجوانان به مصرف مواد مخدر استعمال دخانيات است چرا كه نيكوتين موجود در دود سيگار اعتياد آور بوده و مصرف مداوم آن باعث ايجاد وابستگي مي‌شود.»‌

به گفته رئيس انجمن علمي مددكاري اجتماعي ايران به علت اين كه سيگار در میان مواد اعتیادآوری مثل هروئین، تریاک، حشیش و مواد روانگردان، منع اجتماعی کمتری دارد به آسانی در دسترس شهروندان قرار می‌گیرد و نسبت به آن منعي وجود ندارد.

وي با اشاره به آمار رسمي معتادان كشور تاكيد مي‌كند:‌«‌ آمار رسمي معتادان در كشور 2 ميليون نفر اعلام مي‌شود اما واقعيت اين است كه اين افراد از استعمال سيگار شروع كرده‌اند و به اين علت كه استعمال سيگار به نوعي پرستيژ و ملاك ارزيابي براي جوانان و نوجوانان تبديل شده كم كم اين افراد به استعمال مواد مخدر روي مي‌آورند.»‌ وي تاكيد مي‌كند:« اگر آمار غير رسمي اعتياد در كشور را 4 ميليون نفر محاسبه كنيم و حداقل تعداد افراد اين خانواده 4 نفر باشد 16 ميليون نفر به صورت مستقيم با اعتياد دست و پنجه نرم مي‌كنند كه از اين تعداد حدود 2 ميليون كودك با اعتياد مواجه هستند كه معلوم نيست سرنوشت آنها بعد از رفتن به مدرسه با وجود گذشته‌اي كه همراه با يك معتاد بوده، چگونه خواهد بود.»‌
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.44635s, 18q