طلاق ۲۵‌هزار نفر از كودكاني كه ازدواج كرده بودند

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 88994
طلاق ۲۵‌هزار نفر از كودكاني كه ازدواج كرده بودند
سلامت نیوز: ازدواج‌هاي زير سن قانوني در استان‌هاي جنوبي همچون هرمزگان، سيستان و بلوچستان و خوزستان موجب پديد آمدن بسياري از ناهنجاري‌هاي اجتماعي شده است كه جامعه تاوان سنگين اين ازدواج‌ها را مي‌دهد. به عنوان مثال آمار 10ساله استان هرمزگان نشان مي‌دهد كه ازدواج‌هاي زودرس افزايش يافته، تا جايي كه به گفته غلامپور، مديركل پيشين ثبت احوال هرمزگان وقوع ازدواج‌هاي زودرس و با ثبت قانوني در استان هرمزگان در هشت ماهه سال 89، 458 مورد واقعه ازدواج زير 14 سال در استان به ثبت رسيده كه پنج مورد آن بدون منع قانوني در زير 10سال اعلام شده است.

107 مورد از اين‌گونه ازدواج‌ها در بندرعباس و 78، 37، 72، 10، 34، 26، 6، 46 و 24 مورد نيز به ترتيب در شهرستان‌هاي ميناب، رودان، جاسك و بشاگرد، بندرخمير، بستك، بندرلنگه، پارسيان، قشم و حاجي‌آباد به ثبت رسيده است كه طبق آمار موجود، شوهران در اين‌گونه ازدواج‌ها داراي سنين بين 17 تا 27سال هستند. همچنين در 10ماهه سال 90 تنها شش واقعه ازدواج با زوج‌هاي زير 10سال ثبت شده كه نسبت به سال گذشته 57/3‌درصد كاهش نشان مي‌دهد.

بيشتر پژوهشگران معتقدند كه ازدواج‌هاي نابهنگام و نامطلوب تاثير بسزايي در افزايش آمار طلاق دارد، به طوري‌كه به گفته يك پژوهشگر فعال حوزه كودكان با استناد به پيمان‌نامه جهاني حقوق كودك كه افراد زير ۱۸ سال را كودك دانسته، در حال حاضر ۲۵‌هزار نفر از كودكاني كه ازدواج كرده بودند، طلاق گرفته‌اند. فتحيه قنادي، مشاوره تحصيلي و تربيتي در اين رابطه بيان داشت: سن ازدواج بستگي به شرايط بومي و فرهنگي خانواده‌ها دارد، به نظر مي‌رسد كه ازدواج زودرس يكي از ويژگي‌ها و مقتضيات خانواده‌هاي استان هرمزگان شده است.

ازدواج زودهنگام دختران در خانواده‌هاي پرجمعيت كه از نظر اقتصادي در تنگنا هستند، بيشتر اتفاق مي‌افتد، زيرا والدين بودن دختران را هزينه و بار اضافي بر هزينه خانوار مي‌دانند. از سويي ازدياد مواليد كه يكي از تبعات ازدواج زودرس است، موجب شده كه هرمزگان به عنوان يكي از پر زاد و ولدترين استان‌ها در كشور شناخته شود. ع

صمت لطفي‌زاده، مسوول دفتر پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي بهزيستي هرمزگان در اين رابطه بيان داشت: آسيب‌هاي ازدواج زودهنگام دختران بيش از ازدواج ديرهنگام است و همچنين دختران زير 18 سالي كه ازدواج مي‌كنند، مشكلات جسمي و رواني جدي‌اي زندگي آنان و كودكان‌شان را تهديد مي‌كند.

منبع: مهر
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.26155s, 18q