صنايع شير، در آستانه پوکي استخوان!

۱۳۸۶/۱۰/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8900
صنايع شير، در آستانه پوکي استخوان!

عدم تغيير در سياست‌ بي‌توجهي دولت به صنايع لبني، همچنان انتقاد متوليان اين صنعت حياتي كه ارتباط مستقيم با سلامت مردم دارد را برانگيخته است؛ چنان‌كه علي احسان ظفري، مدير عامل اتحاديه تعاوني‌هاي لبني ايران، با اشاره به اينکه شير يکي از نيازهاي تأمين سلامت افراد در هرسني است، به همشهري مي‌گويد: حقيقت چيزي جز اين نيست که صنايع براي پايدار ماندن، نياز به سوددهي دارند، درحالي‌كه صنعت شير ايران ضرر مي‌دهد.

توليدكنندگان شير مي‌گويند قيمت تمام شده هر ليتر شير توليدي، با احتساب مواد مصرفي، هزينه‌هاي سربار و20 درصد سود دامدار، حدود 4550ريال مي‌شود كه با توجه به اعمال سياست عدم افزايش قيمت شير در سال‌جاري، كارخانه هاي  توليد شير پاستوريزه، آن را به قيمت هر ليتر 3300ريال از دامدار خريداري مي‌كنند و اين يعني به ازاي هر ليتر، 1250 ريال ضرر و زيان متوجه توليد‌كننده مي‌شود.

عدم رسيدگي جدي به اين موضوع، به‌رغم تأكيدات مكرر توليدكنندگان، موجبات نارضايتي گسترده دامداران را فراهم كرده و مي‌رود تا سرمايه‌گذاري‌هاي انجام شده در اين زمينه را مختل کرده و توليد شير و فرآورده‌هاي دامي را با مشكل مواجه کند. اين در حالي است که بر اساس گزارش منتشر شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، سرانه مصرف لبنيات در ايران كمتر از يك سوم استاندارد جهاني است، 25 درصد از كودكان ايراني به نوعي از سوء تغذيه  رنج مي برند، آمار پوکي استخوان در ايران قابل توجه است و 90 درصد ايراني‌ها کمبود  کلسيم در رژيم غذايي دارند.

آنچه اين قضيه را حاد‌تر مي‌كند، در معرض خطر بودن توليد شيرهاي يارانه‌اي يعني شير‌هاي مدرسه و شير‌هاي کيسه‌اي است که بيشتر مصرف کنندگان آن طبقه‌هاي متوسط جامعه و سالمندان هستند.

ظفري، مدير عامل اتحاديه تعاوني‌هاي لبني ايران با اشاره به ضرورت توجه دولت به صنايع شير مي‌گويد: اگر وضعيت کنوني ادامه پيدا کند، صنايع شير زمين مي‌خورد و اين در حالي است که دولت براي واردکردن دارو، ارز زيادي را از کشور خارج مي‌کند که مي‌تواند در بسياري از موارد با علاج کردن واقعه قبل از وقوع، اين هزينه را به جاي درمان صرف پيشگيري کند.

ظفري معتقد است دولت سياست مسکني را در اين زمينه در پيش گرفته است که اين سياست هم دردي را دوا نمي‌کند و تنها ممکن است مدتي وقوع فاجعه رابه تأخير بيندازد چرا که اگر بيماري‌اي را نپذيريم، در پي درمان آن هم نخواهيم بود و آن وقت است که مرگ فرا مي‌رسد.

در همين زمينه، دکتر ربابه شيخ الاسلام، متخصص اپيدميولوژي تغذيه، با اشاره به نياز کودکان به شير و همچنين سرانه مصرف پايين ايراني‌ها به همشهري مي‌گويد: اگر قراراست دردي درمان شود بايد شير مدارس را با کلسيم و ويتامين D غني کنند، چه برسد به اينکه همان شيرغني نشده مدارس هم به‌دليل مشکلاتي که در تخصيص يارانه به صنايع شير پيش آمده، در معرض خطر است.

وي در ادامه به راه حل مؤثري در اين زمينه اشاره مي‌کند و مي‌گويد: ما در ايران شاهد توليد مواد غذايي با ارزش تغذيه‌اي پايين هستيم که بعضا با قيمتي بسيارکمتر ازغذاهاي سالم به مردم عرضه مي‌شود؛ در حالي که در همه جاي دنيا، مقوله‌اي به نام «عوارض بر غذاهاي کم ارزش و بي‌ارزش غذايي»، مانع اين کار مي‌شود.

راه حل پيشنهادي دكتر شيخ‌الاسلام اين است: دولت ايران هم مي‌تواند به بحثي به نام «تعديل به خاطر سلامت» توجه كند و براي مواد غذايي با ارزش تغذيه‌اي پايين ماليات و عوارض قراردهد تا هم اين محصولات با قيمت بالاتري به مشتري عرضه شوند و هم از محل درآمد آن، براي سياستگذاري در عرصه سلامت استفاده شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.44319s, 18q