گزارش عيني از مشکلات بيماران سرطاني و صعب العلاج براي تهيه دارو

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89001
گزارش عيني از مشکلات بيماران سرطاني و صعب العلاج براي تهيه دارو
سلامت نیوز: همراه يک بيمار: تمام زندگي ام را فروختم و خرج درمان همسرم کردم

روز جهاني سلامت بود که با ديدن رئيس سازمان غذا و دارو از رشد قيمت دارو پرسيدم.سوالي که با قاطعيت پاسخ رد به آن داده شد و چندي بعد وزير بهداشت رشد قيمت دارو در سال جديد را تنها 9درصد پيش بيني کرد. اعلام خبرهاي متفاوت درباره افزايش نرخ دارو به خصوص داروهاي بيماري هاي صعب العلاج علامت سوال بزرگي در ذهنم ايجاد کرده بود که بالاخره قيمت دارو افزايش پيدا کرده است يا خير؟حال و روز بيماران خاص و سرطاني اين طرف سالي چگونه است؟نوسان هاي نرخ ارز، بازار دارو را هم در نورديده و تاثيرش را بر حال و روز بيماران هم گذاشته است يا نه؟براي رسيدن به پاسخي مناسب براي تمامي اين ابهام ها نياز به انجام کار چندان سخت و دشواري نيست .کافي است ضبط خبرنگاري ات را برداري و با هر وسيله اي که شده خودت را به حوالي ميدان هفت تير تهران برساني.داروخانه 13 آبان براي تمامي بيماران صعب العلاج وخاص نامي آشناست. نبش خيابان خردمند شمالي تعداد زيادي از آدم ها با اعصاب خرد و چهره هايي درهم جمع شده اند و شماره به دست منتظرند تا وقتي نوبتشان شد با کيسه هاي پر از دارو خودشان را به بيمارشان برسانند.مرد جوان از داروخانه بيرون مي زند ولي آنقدر گرفته و ناراحت است که بي محابا با دستش محکم به سينه ام مي زند و با غرولندي زير لب راهش را مي کشد ومي رود.

يک بيمار: نمونه توليد داخل دارويم ناياب شده است

مرد مسني از در اصلي داروخانه در خيابان کريمخان که مختص توزيع داروهاي عمومي است خارج مي شود.از او درباره قيمت دارو مي پرسم و اين که براي تهيه چه دارويي به اين داروخانه دانشگاهي آمده است.مي گويد:بيماري چسبندگي استخوان گوش مياني دارم وهرماه براي تهيه داروي سديم فلورايد که تنها دراين داروخانه پخش مي شود به اين جا مي آيم.
پيرمرد مي گويد:خوشبختانه قيمت داروي مصرفي من نسبت به سال گذشته تغييري نداشته و تنها مشکلي که پيش آمده اين است که اوايل سال گذشته نمونه داخلي اين دارو را به قيمتي به مراتب کمتر تهيه مي کرديم ولي از اواسط سال گذشته داروي توليد داخل ناياب شده است و مجبوريم نمونه خارجي را با قيمتي به مراتب بالاتر تهيه کنيم.جا براي سوزن انداختن نيست.پيش خودم مي گويم با وجود اين همه بيمار سرطاني و مشکل دار در اين شهر بايد يک فکر اساسي براي رفع مشکل توزيع داروهاي اساسي و مورد نيازشان شود تا مجبور نشوند براي تهيه دارونزديک به يک ساعت را در نوبت بايستند.
سرطان ريه نفسم را بريده است

مرد جواني با کيسه پر از دارو از داروخانه خارج مي شود.سوالم را برايش تکرار مي کنم. مي گويد:گراني؟تو چه خبرنگاري هستي که اخبار روزنامه ها را نمي خواني؟وزير بهداشت بارها گفته هيچ افزايش قيمتي براي دارو نداشته ايم ولي نمي دانم چرا بعد از عيد که براي تهيه داروي شيمي درماني ام به اين داروخانه آمده ام دارويي را که سال گذشته 3 بسته اش را 75هزار تومان مي خريدم،يک بسته اش را 100هزار تومان مي فروشند. آدم شوخ طبعي است ولي نفس کم مي آورد و روي پله ها مي نشيند و با لبخند مي گويد سرطان ريه نفسم را بريده!گفت و گوي دو نفره ما ادامه داشت که مرد جواني با عصبانيت به سمتم آمد وگفت:دنبال مشکل مردمي؟بيا تا برايت بگويم.هم عصباني است هم بغض امانش را بريده. آن گونه که از ظاهرش پيداست از لحاظ مالي مشکلي براي تهيه دارو ندارد ولي با عصبانيت و کمي لرزش صدا مي گويد:دو سال است همسرم گرفتار سرطان سينه است و 8ماه است داروي سرطان سينه در کشور ناياب شده است.داروي سرطان شده کالاي لوکس؛حتي لوکس تر از مدل هاي متنوع بنز و بي ام و که هرروز يک مدلش در خيابان ها جولان مي دهد.

براي تهيه داروي همسرم به شهر وان ترکيه مي روم

همسرش سرطان سينه دارد و مجبور است هر دو ماه يک بار براي تهيه قرص خوراکي "ناول وين" به شهر وان ترکيه سفر کند تا سايه مادر را به هر طريقي که هست بالاي سر بچه ها حفظ کند.با عصبانيت مي گويد يکي ديگر از داروهايش هم که تا پيش از عيد به راحتي قابل خريد بود الان ناياب شده، بقيه داروها هم که 30تا 40درصد رشد قيمت داشته است. از خدمات بيمه هاي تکميلي هم ناراضي است.چون بيمه ها تا امروز تنها هزينه داروهايي را پرداخت کرده اند که يا در بيمارستان توسط پزشک متخصص تزريق شده، يا به صورت خوراکي در بيمارستان مصرف شده است.چهره زرد رنگ زن مطمئنم مي کند که خودش بيماراست و براي تهيه داروهايش مجبور شده ساعت ها انتظاربکشد. سيروز کبدي دارد و به محض شنيدن سوال، آه مي کشد و مي گويد: هر بسته دارو را پيش از عيد و گراني هاي سکه و ارز مي خريدم 50هزار تومان ولي الان شده 150هزار تومان.سن و سالي ندارد.از روي چهره اش مي توان فهميد تالاسمي دارد چون بيماري چهره اش را تغيير داده و در نگاه اول فکر مي کني مرد مسني است و سن وسالي از او گذشته است.خيلي سريع جواب مي دهد و راهش را مي کشد وبين جمعيت گم مي شود.مي گويد ما براي داروهايمان پول نمي دهيم.بيماري من خاص است؛تالاسمي.

بازهم شيمي درماني و گراني داروهايش.بيشترين مشکل را بيماران سرطاني دارند که داروهايشان به ناگاه از 40 تا 300درصد گران شده است!اين يکي خانمي است که همسرش سرطان غدد لنفاوي دارد.داروهايش را پيش از عيد با 600هزار تومان تهيه مي کرده است و حال با 700هزار تومان بايد تهيه کند زياد اهل صحبت نيست، فقط مي گويد تمام زندگي ام را فروختم و خرج درمان همسرم کردم.

گراني داروهاي وارداتي به نوسان نرخ ارز برمي گردد

پله هاي ساختمان اداري را دو تا يکي بالا مي روم تا مي رسم به اتاق معاون اجرايي داروخانه 13آبان.دکتر محمد رضايي پشت ميزش نشسته است و به سرعت برگه هايي را امضا مي کند.خودم را معرفي مي کنم و مي پرسم دکتر دارو اين طرف سالي گران شده؟جوابي که مي دهد به نوسان هاي نرخ ارز برمي گردد و زماني که قيمت همه چيز ناگهان اوج گرفت. مي گويد:به واسطه نوسان هاي نرخ ارز قيمت برخي اقلام دارويي وارداتي بين 15تا 20درصد رشد داشته است.البته توجه داشته باشيدکه تنها کمتر از 5درصد از داروهاي موردنياز بيماران از خارج از کشور وارد مي شود و از همين 5درصد هم تنها يک يا دو درصدش افزايش قيمت داشته است.رضايي درباره داروهايي که هم نمونه خارجي دارد و هم داخلي، مي گويد بيمه ها تنها داروهاي ايراني را پوشش مي دهند و متاسفانه 40تا 45درصد بيماران به اصرار خود و يا پزشکشان به تهيه داروي خارجي اقدام مي کنند. به همين دليل مجبورند هزينه دارو را از جيب پرداخت کنند که البته فشار مالي سنگيني به آن ها وارد مي کند.دکتر رضايي افزود: بيماران صعب العلاج تنها 15درصد از هزينه دارو را پرداخت مي کنند.

از ساختمان داروخانه مي زنم بيرون، موقع رفتن به اين فکر مي کنم که تمام مراجعان به اين داروخانه دانشگاهي، يک مشخصه مشترک دارند؛ همگي افسرده اند وناراحت، بعضي هم عصبي و پرخاشگر. به ناگاه به ياد کلامي از مقام معظم رهبري مي افتم که فرمودند ما مي خواهيم اگر کسي در خانواده مريض شد ، بيش از مريض داري رنج ديگري نداشته باشد . سخني که شعار مسئولان نظام سلامت شده است براي خدمت رساني بهتر به مردم بيمار.حالا لحظه شماري مي کنم تا خانم وزير را از نزديک ببينم و بگويم خانم دکتردستجردي يک روز هم که شده پيش از رفتن به ساختمان وزارت خانه سري به خيابان خردمند شمالي بزنيد و درد و رنج بيماران و همراهانشان را ببينيد تا شايد براي عملي کردن رهنمود مقام معظم رهبري راسخ تر از گذشته گام برداريد.

دکتر محمد عبدزاده مدير کل داروي معاونت داروي سازمان غذاو دارو، علت تغيير قيمت داروهاي بيماري هاي صعب العلاج،سرطاني و خاص را طي چند ماه گذشته تغيير نرخ ارز مرجع توسط بانک مرکزي اعلام کرد و گفت:داروهاي توليد داخل بدون هيچ گونه تغيير قيمتي به بيماران عرضه مي شود و تغيير قيمت ها تنها شامل داروهاي وارداتي است. زيرا اين داروها با نرخ ارز مرجع به کشور وارد مي شود وبا تغيير نرخ ارز مرجع توسط بانک مرکزي قيمت دارو نيز بالا مي رود.

وي تصريح کرد: وزارت بهداشت هيچ نقشي در کاهش يا افزايش قيمت داروهاي وارداتي ندارد.وي خاطرنشان کرد:بيماران سرطاني بستري در بيمارستان ها، تنها 10درصد از هزينه هاي درماني خود را از جيب پرداخت مي کنند و براي خريد دارو به منظور مصرف خارج از بيمارستان نيز در صورت بيمه بودن تنها 15درصد هزينه دارو را از جيب مي پردازند.

وي افزود:در صورت کاهش نرخ ارز مرجع توسط بانک مرکزي، قيمت داروهاي وارداتي نيز کاهش پيدا خواهد کرد.عبدزاده 200قلم دارويي را که از سوي وزير بهداشت تحت پوشش بيمه قرار گرفتنشان اعلام شده است داروهاي نوترکيب خارجي دانست و اظهار داشت:بيشتر داروهاي بيماران صعب العلاج و سرطاني تحت پوشش بيمه قرار دارد وسازمان غذا و دارو با شناسايي داروهاي جديد، براي پوشش بيمه اي اين داروها وتصويب آن در شوراي عالي بيمه گام برمي دارد.وي افزود:قيمت بالاي داروهاي بيماري هاي صعب العلاج هزينه زيادي به بيماران تحميل مي کند چراکه تنها داروهاي 5بيماري خاص شامل هموفيلي،تالاسمي،ام اس،متابوليک و دياليز رايگان است و ديگر بيماران مجبور به تهيه داروهاي مورد نياز خود با قيمتي بالا هستند.

منبع: روزنامه خراسان
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.83223s, 18q