جانبازان هم مثل معلولان دچار مشكل قطع سهميه سوخت شده‌اند

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89006
جانبازان هم مثل معلولان دچار مشكل قطع سهميه سوخت شده‌اند
سلامت نیوز: در حالي كه سازمان بهزيستي كشور در تلاش است كه اميد مددجويان تحت پوشش اين سازمان و به ويژه معلولان بهره‌مند از حمايت‌هاي مالي يا موردي خود را نسبت به آينده‌يي روشن افزايش دهد، ساير سازمان‌هايي كه وظايف موظف در قبال مددجويان تحت پوشش اين سازمان و معلولان دارند، به سادگي از وظايف خود چشم‌پوشي كرده و عمل نكردن به وظايف قانوني خود را با پوشش صوري «ابهام در تفسير» توجيه مي‌كنند.

ستاد ساماندهي سوخت، سازمان هدفمندي يارانه‌ها و وزارت نفت كه متولي تامين، تعيين و توزيع سهميه سوخت و منابع مالي براي خريد اين سهميه هستند، ظرف 26 ماه گذشته كه اجراي هدفمندي يارانه‌ها و افزايش قيمت سوخت در دستور كار دولت قرار گرفت، نه‌تنها براي تامين سوخت معلولان اقدامي نكرده‌اند بلكه طي اين مدت كه معلولان صاحب خودرو، ناچار به خريد بنزين با قيمت آزاد بوده‌اند، هيچ كمك ريالي‌اي براي جبران زيان مالي وارد شده به معلولان تحت پوشش سازمان بهزيستي كه عمدتا از محروم‌ترين اقشار جامعه هستند و خودروي شخصي، وسيله انتقال آنها به محل كار، تحصيل يا توانبخشي است هم در نظر نگرفته‌اند.

با وجود اعتراض مكرر معلولان كه از سوي رسانه‌هاي جمعي و ظرف يك سال گذشته مطرح بوده اما پاسخي از سوي متوليان امر شنيده نشده و سازمان بهزيستي هم هنوز از پيگيري‌هاي مكرر خود براي بازگرداندن سهميه سوختي كه يكي از قانوني‌ترين حقوق معلولان و مهم‌ترين عامل موثر در افزايش حضور اجتماعي آنان به شمار مي‌رود، نتيجه روشن و قانع‌كننده‌يي به دست نياورده است. «اعتماد» روز گذشته و در حاشيه اجراي طرح آفتاب، درباره معضل تامين سوخت معلولان و علت ايجاد اين معضل پرسيد و همايون هاشمي هم به پرسش‌هاي «اعتماد» پاسخ داد.

به نظر مي‌آيد كه سازمان‌هايي مثل سازمان هدفمندي يارانه‌ها و وزارت نفت، نسبت به سازمان بهزيستي قدرت بيشتري دارند و حرف‌شان، كاربرد بيشتري دارد كه توانسته‌اند 26 ماه مانع از پرداخت سهميه سوخت معلولان شوند.

تلقي ما اين نيست كه آنها قدرت بيشتري دارند. همه ما متعلق به يك دولت و نظام هستيم اما بعضي مواقع ممكن است تفسير از قانون و موانع قانوني ريتم كار را كمي كند كند. درصدد هستيم كه روابط بسيار قوي‌تري را بين سازمان بهزيستي و ساير دستگاه‌ها برقرار كنيم. البته اين روابط بوده اما ما آن را تقويت مي‌كنيم. درباره سوخت معلولان هم تلقي ما اين است كه از زمان اجراي هدفمندي يارانه‌ها، تفسير واضحي از پرداخت‌هاي غيرمستقيم به معلولان وجود نداشت. دوستان من هم‌اكنون در حال رايزني هستند و اين تفسيرها شفاف شده است. سال گذشته هم نتيجه بسيار خوبي به دست آمد و سازمان هدفمندي يارانه‌ها، 25 ميليارد تومان بابت تامين غذاي مراكز نگهداري تخصيص داد كه تاثير بسيار خوبي در ايجاد و تقويت فعاليت‌هاي سازمان بهزيستي داشت. امسال هم بودجه‌هاي خوبي دادند.

آيا سازمان هدفمندي يارانه‌ها، اين بودجه‌ها را جايگزين سهميه سوخت معلولان كرده است ؟

خير. اين پرداخت‌ها، تاثير مثبت ناشي از هدفمندي يارانه‌هاست و به نفع ما بوده و اميدواريم مشكلي هم كه در عرصه سوخت معلولان ايجاد شده برطرف شود.

شما مي‌دانيد كه معلولان، اغلب از خانواده‌هايي با سطح پايين درآمد اقتصادي هستند و جمعيتي هم كه تحت پوشش سازمان بهزيستي هستند، قطعا شرايط اقتصادي خوبي ندارند. اين جمعيت، 26 ماه است كه بنزين با قيمت آزاد مي‌خرند. در عين اينكه از جاي ديگري هم نمي‌توانند كارت سوخت تهيه كنند.

ما به همين دليل هزينه اياب و ذهاب را تقويت كرديم.

اما اين هزينه، تمام ترددها را پوشش نمي‌دهد.

البته جانبازان هم دچار مشكل قطع سهميه سوخت شده‌اند. قانون واحدي بايد اجرا شود. در حال حاضر هزينه اياب و ذهاب را به معلولاني كه سهميه سوخت دريافت نكرده‌اند پرداخت مي‌كنيم. براي برطرف كردن اين مشكل هم مكاتبات متعددي انجام داديم و به نظر مي‌رسد اين مشكل به زودي مرتفع شود.

نمي‌خواهيد سازمان هدفمندي يارانه‌ها يا وزارت نفت را موظف كنيد كه به معلولان يا سازمان بهزيستي، بابت 26 ماهي كه سهميه سوخت را قطع كرده خسارت بدهد؟ اگر سازمان هدفمندي يارانه‌ها يا وزارت نفت، در موعد مقرر به تعهد خودش عمل مي‌كرد سازمان بهزيستي مجبور نبود هزينه اياب و ذهاب به معلولان صاحب خودرو بدهد.

ما به هيچ‌وجه دنبال غرامت نيستيم. ما در درون يك دولت كار مي‌كنيم و اين‌گونه واژه‌ها را هم زياد نمي‌شناسيم. نيازي نيست كه درخواست غرامت كنيم زيرا همه به عنوان يك يد واحد به شمار مي‌آييم. شاهد هستم كه دوستان من در حوزه سازمان هدفمندي يارانه‌ها و در وزارت نفت اعلام آمادگي كردند كه مشكل سهميه سوخت معلولان را برطرف كنند.

دليل اين دو نهاد براي تخصيص ندادن سهميه سوخت معلولان چه بوده است؟

يكسان‌سازي پرداخت هدفمندي كه دليل اصلي و دليل منطقي هم هست. زيرا در حال حاضر هدفمندي يارانه‌ها براي تمام آحاد جامعه اجرا مي‌شود و مازاد بر آن بايد از محل صرفه‌جويي هدفمندي يارانه‌ها باشد. ما، سال گذشته و امسال اين مازاد را دريافت كرديم.

يعني سازمان بهزيستي از محل صرفه‌جويي ناشي از هدفمندي يارانه‌ها سهم دارد؟

25 ميليارد تومان به ما دادند. مقداري هم بايد سعه صدر داشته باشيم.

اما قرار است فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها اجرا شود و شرايط اقتصادي براي معلولان سخت‌تر مي‌شود.

به نظر ما بهتر مي‌شود. پيش‌بيني ما اين است كه در فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها، گروه‌هاي خاص و معلولان، مورد توجه ويژه باشند و با ما هم مكاتباتي شده است.

براي سازمان بهزيستي، قانون سهم سالانه‌يي از محل هدفمندي يارانه‌ها در نظر گرفته است؟

آمار و ارقام اين سهم را مشخص مي‌كند.

امسال براي نخستين‌بار، معلولان از طرف يك سازمان دولتي عازم كربلا مي‌شوند. با توجه به اينكه اغلب اين معلولان، جسمي حركتي هستند، امنيت اين افراد چگونه تامين خواهد شد و آيا دولت عراق نسبت به تامين امنيت آنها وظيفه‌يي تقبل كرده است؟

بخشي از اين وظيفه را ما تقبل كرديم، به اين شكل كه معلول نيازمند به همراه، حتما با يكي از افراد خانواده خود اعزام شود اما براي ساير معلولان، مانند زائران عادي با سازمان حج و اوقاف قرارداد بستيم و آنها در عرصه اجراي اين برنامه فعال خواهند بود.

آيا مراكز اقامتي عراق واجد امكانات مناسب براي معلولان جسمي حركتي هستند؟

دوستان ما در حوزه توانبخشي، موظفند كه اين شرايط را بررسي كنند و امسال نخستين گروه تخصصي ما به زودي با هماهنگي من براي رصد وضعيت مراكز اقامتي اعزام خواهند شد.

برنامه هفتگي ديدار با گروه‌هاي آسيب‌ديده تحت پوشش سازمان بهزيستي تا چه زمان ادامه دارد؟

تا آنجا كه توان داريم.

منبع: روزنامه اعتماد
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.0637s, 18q