پيش بيني افزايش سهم مردم از هزينه هاي درمان به ۷۵درصد

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89010
پيش بيني افزايش سهم مردم از هزينه هاي درمان به ۷۵درصد
سلامت نیوز: پيش بيني مي شود سهم مردم از هزينه هاي درمان در سال جاري به ۷۵ درصد برسد که برخلاف اهداف قانون برنامه پنجم توسعه است که در آن جا به صراحت تاکيد شده سهم مردم بايد به ۳۰درصد کاهش يابد.

دکتر انوشيروان محسني بند پي نايب رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس با بيان اين مطلب به خراسان گفت: از مهم ترين اهداف برنامه پنجم توسعه ايجاد عدالت در سلامت و کاهش هزينه هاي مردم به ۳۰درصد است.

وي افزود: اما رشد اعتبارات و بودجه نظام سلامت در لايحه بودجه ۹۱، در اين راستا قرار ندارد؛ با رشد کمي که اين اعتبارات دارد و از سوي ديگر نرخ تورم امسال وضعيت نامطلوبي براي نظام سلامت پيش بيني مي شود.

محسني تصريح کرد: علاوه بر اين رشد اعتبارات بيمه اي از نرخ تورم کمتر است و کسري ۲هزار و ۵۰۰ميليارد توماني اعتبارات وزارت بهداشت عامل مضاعفي براي وضعيت نامطلوب نظام سلامت است.وي با اشاره به اين که امسال سرانه درمان به صورت کسر ۵درصد از حقوق محاسبه مي شود گفت: اين موضوع در نهايت به اين منجر مي شود که سرانه درمان تنها پاسخگوي نيمي از هزينه هاي درمان باشد به همين دليل پيش بيني مي شود سهم مردم از هزينه هاي درماني از ۶۵درصد فعلي به ۷۵درصد افزايش يابد که فشار بسياري را به آحاد جامعه براي هزينه هاي درمان تحميل کند.نايب رئيس کميسيون بهداشت گفت: در سال جاري وزارت بهداشت برنامه مهم اجراي سراسري طرح پزشک خانواده را در دست اجرا دارد که با توجه به اعتبارات، سالي سخت را پيش رو دارد.

وي همچنين افزود: در سال گذشته دولت در لايحه بودجه ۹۰ بخشي از منابع هدفمندي يارانه ها را به بخش سلامت اختصاص داد که البته محقق نشد اما امسال هيچ خبري از اين مسئله در لايحه بودجه ۹۱ نيست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.68945s, 18q