کدام رخداد سال 90 در خاطر جامعه پزشکي ماندگار شده است؟

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89017
کدام رخداد سال 90 در خاطر جامعه پزشکي ماندگار شده است؟
سلامت نیوز: در سال 90 که روزهاي پاياني آن را سپري مي کنيم، وقايع ريز و درشت زيادي در حوزه سلامت رخ داد. اختلافات سطوح مختلف مديريتي اين بخش با يکديگر، موضوع رهاشدن و عدم ارايه خدمات به بيماران و جنجال هاي پيرامون آن، تعرفه زيرميزي و انفعال سازمان نظام پزشکي از جمله اين موارد بودند ...

اما آنچه از اظهارنظرهاي گروه هاي مختلف عضو جامعه پزشکي بيشتر نظرها را جلب مي کند و رنگ غالب دارد، يکي مشکلات جدي اقتصادي حوزه سلامت و ديگري عدم تحقق وعده ها و برنامه هاي دولت به ويژه درباره پزشک خانواده بود. با هم برخي از اين اظهارنظرها را مي خوانيم:

اتفاق خوشايندي نظرها را جلب نکرد
دكتر حسن تاميني ليچاني، سخنگوي كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي


سال 90 سالي پر از كشمكش و دغدغه بود. حوادث تلخ و شيريني در اين سال اتفاق افتاد كه برخي از آنها غير قابل پيش‌بيني بود و مانند يك شوك بر ما فرود آمد. برخي از اين اتفاقات جدا از آنكه در همان زمان شرايط را دستخوش تغييرات مي‌كند، عواقب ناگواري به همراه خواهد داشت. تلخ‌ترين رويداد سال 90، بي‌توجهي دولت به برخي از مصوبات و وعده‌هاي گفته شده است كه مي‌تواند از آن دست حوادثي باشد كه سلامت جامعه را به خطر بيندازد. بهترين رخداد تخصيص اعتبار 3 هزار ميليارد توماني به بخش سلامت بود و بي‌توجهي و عمل نكردن دولت به وعده داده شده يكي از همان تلخ‌ترين حوادث سال 90 است. در کل متاسفانه در اين سال اتفاقي خوشايند كه قابل توجه باشد، رخ نداد.

دکتر عظيم مهرور، فوق‌تخصص بيماري‌هاي خون و سرطان، مسوول فني بيمارستان محک

به نظرم گراني و کمبود داروهاي شيمي‌درماني و تغييراتي که دولت در ارز ايجاد کرده و قطع و وصل شدن ورود داروها به بازار رخداد بسيار مهمي در سال 90 بود. بسياري از بيماران ما در سال 90 با مشکل مواجه بودند؛ مشکلي که طي 14 سال گذشته که من در اين حوزه فعاليت مي‌کنم وجود نداشت يا کمتر وجود داشت، اما در سال 90 به اوج خود رسيد. در بسياري مواقع مجبور بوديم به دليل نبود برخي داروها آنها را با داروهاي ديگر جايگزين کنيم که مسلما در روند درمان بيماران تاثيرگذار خواهد بود. گاهي حدود 2 تا 3 هفته هيچ دارويي در زمينه سرطان‌هاي خون و انکولوژي پيدا نمي‌شد که علل متنوعي مثل علل ارزي، مشکلات ورود دارو به کشور و... داشت. شايد بسياري از افراد بگويند مهم‌ترين رخداد سال 90 پيدايش داروهاي جديد در شيمي‌درماني باشد اما به نظر من نبود داروها و گراني آنها در اين حوزه بسيار وحشتناک بود.

عدم احراز صلاحيت رييس سازمان نظام پزشکي
دكتر مصطفي محمدي، پزشك عمومي


سال 90 هم مثل هر سال، پر از وعده‌ها و حرف‌هاي دلنشين و اميدواركننده براي دست‌اندركاران بخش بهداشت و درمان البته خالي از عمل به وعده‌ها و قول‌ها بود. از اين لحاظ اگرچه داستان رسيدن پزشك خانواده به شهرها، افزايش بودجه بخش سلامت كشور، حل مشكل بيكاري پزشكان جوان، ساماندهي تعرفه‌ها و جمع شدن بحث زيرميزي و بسياري موارد ديگر كماكان در حد حرف و بلاتكليف باقي ماند و به نوعي همه چيز تكراري به نظر مي‌رسيد، اما در كنار اينها در پايان سال شاهد يك خبر مهم و متفاوت بوديم و آن عدم تاييد صلاحيت رييس كل سازمان نظام پزشكي براي شركت در انتخابات مجلس شوراي اسلامي بود. با توجه به سابقه ايشان و اين تصور كه همواره از افراد بسيار معتمد و موجه نظام بوده‌اند، اتفاقي متفاوت و مهم بود كه بر همين اساس مي‌توان اين موضوع را مهم‌ترين اتفاق سال در حوزه پزشكي و سلامت دانست.

قوانين اجرا نشد
دكتر جواد نظري‌مهر، عضو كميسيون بهداشت ودرمان مجلس شوراي اسلامي


وقتي قانون‌شكني در كشور زياد مي‌شود، اتفاقات و ناگواري‌هاي آن نيز بيشتر خواهد شد. سال 90 سال زيرپا گذاشتن قوانين و مقررات و همچنين بدقولي مسوولان دولتي بود.

وعده‌هاي عمل‌نشده از سوي مسوولان و دولت مانند اعتبار 3 هزار ميليارد توماني كه از سوي دولت بايد پرداخت مي‌شد و نشد، آلودگي هوا، آلودگي آب، نبود استانداردهاي كافي و بي‌توجهي مسوولان مي‌تواند هر يك به نوبه خود يك حادثه تلخ را براي ما رقم بزند و متاسفانه اين رخدادهاي تلخ آنقدر زياد است كه اتفاق شيريني را در ذهن تداعي نمي‌كند.

وقتي قوانين اجرا نشود و مسوولان اصول اخلاقي را زيرپا بگذارند، هزاران كار خوب هم انجام شود، متاسفانه به چشم نخواهد آمد.


شکست پزشک خانواده
دكتر جمشيد زهي، عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي


بهترين رخداد سال 90 در روزهاي پاياني آن اتفاق افتاد و آن پرداخت اعتبارات مابه‌التفاوت‌ دانشگاه علوم پزشكي بود كه در نوع خود خبري مسرت‌بخش بود. از شكست طرح پزشك خانواده مي‌توان به عنوان بدترين و تلخ‌ترين اتفاق سال ياد كرد. تحريم برخي داروها نيز از حوادث تلخي بود كه در سال 90 اتفاق افتاد و باعث شد نتوانيم برخي از داروها را براي بيماران خاص تهيه كنيم.


تصويب و عدم اجراي برنامه پنجم
دكتر انوشيروان محسني بندپي، نائب رييس كميسيون بهداشت مجلس شوراي اسلامي


اگر بخواهيم بهترين و تلخ‌ترين رخداد سال 90 را مورد بررسي قرار دهيم هر دو در برنامه پنجم توسعه خلاصه مي‌شود. بهترين اتفاق، ارتقاي نقش سلامت در برنامه پنجم توسعه بود كه يكي از جامع و كامل‌ترين برنامه‌ها در طول چند سال گذشته بود و اجراي آن مي‌توانست بسياري از مشكلات درماني و بهداشتي مردم را برطرف كند كه متاسفانه عملياتي نشدن آن و عدم تخصيص 3 هزار ميليارد تومان مقرر در قانون از سوي دولت به حوزه سلامت و درمان مشكلاتي را به‌وجود آورد و اين واقعه يك اتفاق ناگوار بود.

تورم و افزايش قيمت ها
دکتر شاهين آقابيکلوئي، دانشيار گروه پزشکي قانوني و مسموميت دانشگاه علوم پزشکي تهران و رييس بخش مسموميت بيمارستان يافت‌آباد


در سال 90 همچنان در انتظار اتفاقي خوشايند بوديم كه به جاي آن، با افزايش قيمت‌ها و تورم روبه?رو شديم. تورمي كه باعث بروز مشكلات مالي (افزايش هزينه‌ها و...) در بيمارستان‌‌ها شد و از طرفي تهديدي براي ارائه خدمات مناسب و خوب براي بيماران و پزشكان.

هزينه‌هاي کمرشکن بهداشت و درمان افزايش يافت
دکتر محمدرضا واعظ‌مهدوي، استاد دانشگاه شاهد


افزايش هزينه‌هاي بهداشت و درمان، مهم‌ترين اتفاق در سال 90 بود. گزارشاتي که در مورد هزينه‌هاي بهداشت و درمان به دست آمده نشان مي‌دهد هزينه‌هاي کمرشکن بهداشت و درمان چه در شهرستان‌ها و چه در روستاها به نحو چشمگيري بالا رفته است. براساس اين گزارش‌ها 4 درصد مردم روستا و 4/3 درصد مردم شهرستان‌ها دچار هزينه‌هاي کمرشکن درماني شده‌اند و اين مساله زنگ خطري براي مسوولان است. درواقع اين جمعيت در اثر تحميل اين هزينه‌ها به زير خط فقر خواهند رفت. مطالعات ديگري در تهران نشان مي‌دهد 10 تا 13 درصد مردم گرفتار هزينه‌هاي کمرشکن درماني هستند که به عنوان نيازهاي القايي از طريق شرکت‌هاي واردکننده دارو و تجهيزات پزشکي به مردم تحميل مي‌شود، بدون آنکه نياز واقعي مردم باشد. اين وضعيت نشان‌دهنده آسيب‌پذير شدن مردم به دليل هزينه‌هاي بهداشتي و درماني است که بخش مهمي از آن ناشي از عدم نظارت و رها کردن هزينه‌ها و مداخلات درماني توسط متوليان سلامت به‌خصوص وزارت بهداشت است. علاوه بر آن، تدوين و نهايي‌شدن برنامه پنجم توسعه اتفاق مهم ديگري است که در سال گذشته افتاد. درحقيقت فصل بهداشت و درمان برنامه پنجم توسعه بازمهندسي نظام سلامت و داراي الزامات منطقي و نظم فکري است و مي‌توان گفت اتفاق مثبتي خواهد بود. با توجه به توان اجرايي سازمان‌ها، بعيد به نظر مي‌رسد اين برنامه به خوبي اجرا شود.

شتابزدگي پزشک خانواده، نگران‌کننده است
دکتر حسين ملک‌افضلي، استاد آمار حياتي دانشگاه علوم پزشکي تهران


مهم‌ترين اتفاق در سال گذشته، تصويب 52 شاخص عدالت در سلامت توسط هيات وزيران است. اين شاخص‌ها بنا به پيشنهاد وزارت بهداشت و مصوبه شوراي عالي سلامت تصويب شد و همه وزارتخانه‌ها با کمک وزارت بهداشت موظف شدند در شهرستان‌ها وضعيت اين شاخص‌ها را بررسي کنند و از اين طريق ميزان بي‌عدالتي در مناطق مختلف کشور قابل اندازه‌گيري خواهد بود. درواقع تصويب اين 52 شاخص عدالت در سلامت و ابلاغ آن توسط رييس‌جمهور تعهد سياسي بالاترين مقام اجرايي کشور بود. اين موضوع را مي‌توان يک اتفاق مثبت در سال 90 در نظر گرفت، اما هنوز بحث پزشک خانواده ابهاماتي دارد و اين نگراني‌ وجود دارد که مي‌تواند وضعيت بهداشت و درمان را سروسامان دهد يا نه. علاوه بر آن هنوز طرح پزشک خانواده در روستاها اجرايي نشده، سراغ شهرها آمده‌ايم. درحقيقت سرعتي که طرح پزشک خانواده گرفته مساله نگران‌کننده‌اي است چون ممکن است کيفيت فداي کميت شود.

رسيدن پزشک خانواده به شهرها اتفاق مهمي بود
دکتر محمدمهدي گويا، مدير مرکز مديريت بيماري‌هاي واگيردار


گسترش طرح پزشک خانواده در شهرها مهم‌ترين اتفاق سلامت در سال گذشته بود. اگر طرح پزشک خانواده گسترش پيدا کند و اجرايي شود، طي سال‌هاي آينده شاهد کنترل و حذف بعضي از بيماري‌هاي مهم در کشور خواهيم بود. پزشک خانواده يکي از ارکان اصلي کنترل بيماري‌هاست و اين قضيه نه‌تنها در مورد بيماري‌هاي واگير بلکه در مورد بيماري‌هاي غيرواگير نيز صدق مي‌کند. همه افرادي که در حوزه سلامت کار مي‌کنند، نهايت فداکاري را در ارائه خدمات نشان مي‌دهند و چهره سلامت هستند.

وضعيت اورژانس‌ها بهبود يافته است
دکتر سجاد رضوي، مديرکل درمان و اعتباربخشي وزارت بهداشت


مهم‌ترين موضوعي که در حوزه فعاليت ما اتفاق افتاده ابلاغ کتاب اعتباربخشي توسط وزير بهداشت بوده است. اين کتاب به دانشگاه ابلاغ شده و اجراي آن از سال 91 براي بيمارستان‌ها اجباري مي‌شود. جدي شدن بحث بيمارستان‌هاي هيات امنايي نيز اتفاق مهم ديگر در سال 90 است. درواقع کمک‌هاي دولت براي هيات امنايي شدن بيمارستان‌ها نسبت به سال‌هاي گذشته بيشتر شده تا اين بيمارستان‌ها پا بگيرند. برنامه پنج ساله پنجم توسعه اهميت بسيار زيادي دارد و مي‌توان گفت هيات امنايي شدن بيمارستان‌ها در راستاي برنامه پنجم توسعه بوده و دولت سعي کرده اين طرح اجرايي شود. ساماندهي اورژانس‌ها نيز موضوع مهم ديگر در سال 90 بوده که بر مبناي آن، متخصصان بايد در اورژانس‌هاي فعال و پرکار مستقر شوند و جوابگوي نيازهاي درماني مردم باشند. در مدت‌زمان کوتاه با بهبود وضعيت اورژانس‌ها شاهد رضايتمندي بيماران بوديم و آوارگي بيماران بين بيمارستان‌ها کمتر شده است.

تعرفه‌ها واقعي نشد
دکتر احمدرضا سروش، رييس بيمارستان شريعتي تهران


در سال گذشته مهم‌ترين اتفاقي که بايد به وقوع مي‌پيوست واقعي شدن تعرفه‌ها بود که متاسفانه واقعي نشد. علاوه بر آن بيمارستان‌ها با توجه به تورم و افزايش قيمت‌ حامل‌هاي انرژي با مشکلات زيادي روبرو بودند. ضربه آخري که به بيمارستان‌ها اصابت کرد، گراني ارز و تحريم‌ها بود که هزينه آنها را دو برابر کرد. در اين بين بيمه‌ها نيز به تعهداتشان عمل نکردند و از تابستان تاکنون به بيمارستان‌ها بدهکارند. به اعتقاد من پرستاران و پزشکاني که 15 شب در ماه را در اورژانس‌ها و بيمارستان‌ها کشيک مي‌ايستند، چهره سال سلامت هستند.

پايه‌هاي طرح پزشک خانواده محکم‌تر شده است
دکتر محمدعلي محققي، معاون آموزشي وزارت بهداشت


مهم‌ترين دستاورد سال 90 در حوزه سلامت، گسترش طرح پزشک خانواده و تحکيم پايه‌هاي آن بوده است. همچنين بايد بپذيريم در تامين خدمات سلامت مردم در سطح کشور، نارسايي‌هايي وجود دارد که برخي از آنها سبب شده، دسترسي به خدمات سلامت براي اقشار محروم‌تر محدود باشد. علاوه بر آن، برخي کمبودهاي دارويي نيز مشکلاتي به وجود آورده است. از طرف ديگر چون رسيدگي به وضعيت اورژانس‌ها، مورد توجه قرار گرفته، کيفيت ارائه خدماتشان بهبود يافته است. به اعتقاد من، ‌خدمتگزاراني که در روستاها و مناطق دوردست به فعاليت مشغول هستند، چهره سال سلامت هستند.

ناکامي پزشک خانواده
دكتر شاهرخ رامين، عضو كميسيون بهداشت مجلس شوراي اسلامي


كشف و ساخت داروهاي جديد و اقدامات اساسي براي ساخت برخي از تجهيزات پزشكي از رخدادهاي مثبت سال 90 بود كه هر كدام به نوبه خود نقش بسيار مهمي در سلامت جامعه دارد و اميد به زندگي را در ميان افراد بيمار و خانواده‌هاي آنان بيشتر مي‌كند. طرح پزشك خانواده نيز يكي از طرح‌هايي بود كه اگرچه هنوز تا پايان آن نزديك به 2 سال مانده است اما متاسفانه با شكست روبرو شد و به‌عنوان تلخ‌ترين رخداد و اتفاق سال جاري است چرا كه اجراي آن مي‌توانست تعادل و درمان را در ميان تمام افراد كشور برقرار كند.


کم توجهي به برنامه کاهش آسيب
دكتر مينو محرز، رييس انجمن ايدز ايران


مهم‌ترين اتفاقي كه در سال 90 مي‌تواند يك زنگ خطر محسوب شود، كم‌توجهي به برنامه كاهش آسيب است كه در اوايل سال جاري بسيار خوب عملياتي شد اما متاسفانه در پايان سال مورد كم‌توجهي و بي‌توجهي قرار گرفت كه اين مساله مي‌تواند آمار مبتلايان به ايدز را در كشور بيشتر از گذشته كند.


تمام مشكلات به قوت خود باقي است
دكتر مهدي قيامت، رييس انجمن بيهوشي ايران


هيچ اتفاق و رويداد خاصي در سال 90 رخ نداد كه باعث ناراحتي يا خوشحالي باشد. تمام مشكلات به قوت خود باقي است و ما سال 91 را با كوهي از معضلات و نابساماني‌هايي كه از سال 90 به جا مانده است، آغاز مي‌كنيم.

اشتباه محاسباتي پزشکان
دكتر مهدي محمودي ، پزشک عمومي


يکي از موضوعات مهم سال 90 براي من بحثي بود که در باره انجمن پزشکان عمومي ايران درگرفت و توجه من و بسياري از همکارانم را به اين موضوع جلب کرد. در کنار آن سکوت معنادار سازمان نظام پزشکي درباره اين موضوع هم قابل توجه بود.

هرج و مرج در تعرفه ها
دکتر عبدالرسول صداقت، راديولوژيست و رييس انجمن راديولوژي ايران


از ديدگاه صنفي مهم‌ترين اتفاقي که در سال جاري رخ داد ناديده‌گرفتن موضوع سلامت از طرف دولت بود. زيرا دولت همچنان سلامت را در رده 14 يا 15 اولويت خود در کشور نگه داشت و به تعهدات قانوني خود در تخصيص سهم بخش سلامت از اجراي هدفمندسازي يارانه‌ها عمل نکرد و اين بزرگ‌ترين لطمه را به جامعه پزشکي و به‌خصوص بيماران و مراکز پزشکي وارد کرد. در کنار اينها متاسفانه تصدي‌گري دولت و سازمان‌هاي بيمه‌گر در تعيين تعرفه‌ها اشتباه فاحش ديگري بود که در سال جاري اتفاق افتاد چرا که وقتي تعيين‌کننده تعرفه براي بخش خصوصي دولت و سازمان بيمه‌گر باشد همانند اين است که شما وارد مغازه‌اي شويد و قيمت کالايي که قصد خريد آن را داريد، خود تعيين کنيد يا نرخ استفاده از نيروي خدماتي را که قصد داريد براي کاري به کار بگيريد، خود مشخص کنيد ضمن اينکه ابزار زور و قدرت و تهديد به تعطيلي مرکز پزشکي و... هم در خدمت خودتان باشد. طبيعتا اتفاقي که امسال رخ داد همان‌گونه که پيش‌بيني مي‌شد و بسياري از مسوولان سلامت کشور هم پيش‌بيني مي‌کردند اين بود که ما در سال 90 از نظر صنفي دچار هرج و مرجي در زمينه مسايل تعرفه بوديم. عده‌اي که مستقيما با بيمه‌ها سروکار داشتند و مجبور به پذيرش دفترچه‌هاي بيمه بودند، زيان سنگيني ديدند زيرا ناچار بودند تعرفه‌هاي مصوب دولت را اجرا کنند. عده‌اي ديگر هم از اين فرصت استفاده کرده و تعرفه‌هايي بيش از تعرفه موردنظر سازمان نظام پزشکي را اجرا کردند.

پدافند غيرعامل جدي گرفته نشد
دكترفرشيد جزايري،كارشناس خبره انستيتو تحقيقات واكسن و سرم‌سازي رازي


نخستين انتقادي كه مي‌توان به حوزه سلامت سال 90 وارد كرد، فعاليت‌هاي پدافند غيرعامل در حوزه دارو و سلامت است كه آنچنان كه شايسته بود جدي گرفته نشد. از طرف ديگر، تا زماني كه اهميت تعداد مقالات، دفعات ارجاع و اندكس H را بر تامين نيازهاي بومي و قابليت تجاري‌سازي انديشه‌هاي علمي ترجيح دهيم، به سختي مي‌توان تصور كرد به تمام اهداف علمي يادشده در چشم‌انداز 1404 برسيم.

سوءمديريت، جاي خالي نظارت، تعدد انديشه و فهم?هاي زاويه?دار، پاشنه آشيل سه?وجهي هر مجموعه تلقي مي?گردد. حال بايد پرسيد برنامه ما چيست؟

باز هم حقوق کودکان ضايع شد
دكتر كيارش آرامش، متخصص پزشکي اجتماعي


ناديده گرفتن حقوق كودكان و بسته بودن دست سيستم سلامت در برخورد با افراد كودك‌آزار مهم‌ترين حادثه تلخ و ناگواري است كه متاسفانه هر ساله اتفاق مي‌افتد و در سال 90 به مراتب با اين رويداد تلخ روبرو بوديم. اميدوارم در سال 91 با اجراي قوانين جديد در اين زمينه بتوانيم حقوق از دست‌رفته كودكان آزارديده و همچنين كودكان كار را به آنها برگردانيم.

عدم راهيابي سران پزشكي به خانه ملت
دكتر ايرج خسرونيا، رييس جامعه پزشكان متخصصان داخلي


عدم راهيابي سران پزشكي به خانه ملت و مجلس شوراي اسلامي مهم‌ترين رويداد تلخ و ناگواري بود كه در سال 90 اتفاق افتاد. دومين مساله اين است كه امسال به نام «سال سالمند» معرفي شده است. توجه به سالمندان وظيفه تمام اقشار جامعه به خصوص جامعه پزشكي است. اميدوارم كه امسال كه به اين نام نامگذاري شده است يك هشدار براي دوستداران كشور باشد كه بتوانند با رعايت حقوق سالمندان، زمان سالمندي خود را بيمه كنند.

بارقه اميدي ديده نشد
دکتر اسدا... رجب، رييس انجمن ديابت

اتفاق خاصي در جهت بهبود وضعيت بيماران ديابتي كشور رخ نداده است كه بخواهد بارقه‌اي از اميد را براي ما ايجاد كند. همان مسايل و مشكلاتي كه بيماران ديابتي با آن روبرو بودند در جاي خود باقي مانده و متاسفانه اقدامي كه بتواند دل ما را خوش كند، رخ نداده است.

منبع: هفته نامه سپید

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.28198s, 18q