سایه افت تحصیلی بر افق توسعه

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89019
سایه افت تحصیلی بر افق توسعه
سلامت نیوز: مدیرکل آموزش متوسطه نظری آموزش و پرورش گفته که علل این افت تحصیلی هم به درون آموزش و پرورش مربوط است و هم به بیرون آن، اما در ادامه فقط به عوامل بیرونی اشاره کرده و گفت که اولیاء دانش‌آموزان، خود دانش‌آموزان و تفاوت‌های فردی آنان، نوع کتاب و سؤالات و حتی رسانه‌ها همگی در این رابطه تأثیرگذارند و حتماً آموزش وپرورش هم مبرا از هر گناه و خطایی است!

شاید یکی از اعتراف‌های معدود مسئولان آموزش و پرورش به نارسایی، اعتراف آنان به وجود «افت تحصیلی» است. این افت تمام رؤیا و افق‌های آینده جامعه را زیر سایه و ابهام قرار می‌دهد.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه خبری قانون، هفته قبل بود که مدیرکل آموزش متوسطه نظری آموزش و پرورش از افت تحصیلی 18 درصدی در پایه اول دبیرستان خبر داد. وی همچنین برای توجیه آمار 20 درصدی اعلام شده از سوی وزیر آموزش و پرورش درباره این افت تحصیلی گفت که این آمار مربوط به پایان سال 89 است، اما با اقدامات صورت‌گرفته، در حال حاضر افت تحصیلی در اول دبیرستان به کمتر از 18 درصد رسیده است.

به شنیدن آمار متناقض از سوی مسئولان دولتی عادت کرده‌ایم؛ از تورم و رشد اقتصادی گرفته تا آمار افت تحصیلی. اکنون هم قرار نیست به این آمارها بپردازیم. به هر حال یکی دو درصد بالا یا پایین آقای مدیر با وزیر و مسئول بالادستی‌اش موافق است که افت تحصیلی وجود دارد.

اگرچه آقای افشانی گفته که علل این افت تحصیلی هم به درون آموزش و پرورش مربوط است و هم به بیرون آن، اما در ادامه فقط به عوامل بیرونی اشاره کرده و گفت که اولیاء دانش‌آموزان، خود دانش‌آموزان و تفاوت‌های فردی آنان، نوع کتاب و سؤالات و حتی رسانه‌ها همگی در این رابطه تأثیرگذارند و حتماً آموزش وپرورش هم مبرا از هر گناه و خطایی است!


افت تحصیلی چیست؟
به گفته کارشناسان تحصیلی افت تحصیلی، افت عملکرد تحصیلی و درسی دانش‌آموز از سطحی رضایت‌بخش به سطحی نامطلوب است. چنانچه فاصله قابل توجهی بین استعداد بالقوه و استعداد بالفعل فرد در فعالیت‌های درسی مشهود باشد، چنین فاصله‌ای را افت تحصیلی می‌نامند. لذا افت تحصیلی فقط در مردودی و یا تجدیدی و یا ترک تحصیل خلاصه نمی‌شود و در مورد هر دانش‌آموزی که یادگیری او کمتر از توان و استعداد بالقوه و حد انتظار باشد، صدق می‌کند. بنابراین شامل دانش‌آموزان تیزهوش هم می‌شود که ممکن است دچار افت تحصیلی و کم‌آموزی باشند.


اول دبیرستان بیشترین افت و اول ابتدایی کمترین افت
به گفته مسئولان آموزش و پرورش 20 درصد یعنی حدود 260 هزار نفر از دانش آموزان اول متوسطه در سال تحصیلی جدید، جزو مردودین هستند که بالاترین آمار افت و مردودی تحصیلی در میان دوره‌های آموزشی از اول ابتدایی تا آخر دبیرستان است. در عین حال به گفته همین مسئولان پایین‌ترین میزان افت تحصیلی در دوره ابتدایی است.
به گفته کارشناسان و مسئولان آموزش وپرورش افت تحصیلی در پایه اول ابتدایی روستاها بیشتر از مناطق شهری است و این تناسب در سایر پایه‌ها نیز وجود دارد. به نظر می‌رسد دلیل این موضوع به تفاوت امکانات انسانی و مادی آموزش و پرورش در مناطق شهری و روستایی مربوط باشد، وگرنه مطالعات روانشناسان نشان داده که تفاوت معنی‌داری در ضریب هوشی‌دانش آموزان مناطق شهری و روستایی وجود ندارد.


دلایل افت تحصیلی
کارشناسان می‌گویند که افت تحصیلی با تغییر مقطع بیشتر دیده می‌شود. چه تغییر مقطع از دوره ابتدایی به راهنمایی و چه از مقطع راهنمایی به دبیرستان. در مجموع ضریب هوشی کودک، میزان یادگیری او را تعیین می‌کند. عوامل مهم دیگری مانند محیط خانوادگی، نظارت در مدرسه، توانایی معلم، تعداد دانش‌آموزان کلاس و علل روانی هم می‌توانند سبب بروز افت تحصیلی در دانش‌آموز شوند و اینها همه عوامل بیرون از حیطه نفوذ آموزش و پرورش است. اما درباره عوامل مربوط به آموزش وپرورش می‌توان به زیاد بودن تعداد دانش‌آموزان در کلاس اشاره کرد. در این شرایط معلم نمی‌تواند به همه دانش‌آموزان توجه کافی نشان دهد. در نتیجه، دانش‌آموز نمی‌تواند توانایی خود را نشان دهد و همین امر منجر به افت تحصیلی او می‌شود.


در عین حال نباید از مهم‌ترین مسئولیت آموزش وپرورش در این باره غفلت کرد. آموزش و پرورش وظیفه دارد تا با برنامه‌ریزی مناسب درصد تاثیرگذاری متغیرهای خارج از حوزه نفوذ آموزش و پرورش بر افت تحصیلی دانش‌آموزان را کاهش دهد. برای درک بهتر این موضوع کافی است به نقش دکوری مشاوره در مدارس توجه شود. بخش مشاوره با توجه و تمرکز بر مشکلات روانی و خانوادگی دانش‌آموزان و کاهش تأثیر این متغیر، در کاهش افت تحصیلی مؤثر باشد، اما آیا این مراکز دکوری چنین نقشی را ایفاء می‌کنند؟
به هرحال چه این مشکلات مربوط به دورن آموزش پرورش باشد و چه به بیرون آن ربط داشته باشد، باید برای کاهش آن برنامه‌ریزی دقیق و همه جانبه‌ای صورت گیرد. برای کشوری که در اسناد بالادستی اقتصادی خودش را در ترین‌های افق جهانی می‌بیند، این آمار اصلاً دلگرم کننده نیست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.08622s, 18q