تيغ دولبه‌تحصيل دختران متاهل در مدارس روزانه!

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89021
تيغ دولبه‌تحصيل دختران متاهل در مدارس روزانه!
سلامت نیوز: گروه‌هاي مخالف با حضور دانش‌آموزان متاهل اعتقاد دارند كه در بسياري از موارد تاهل باعث شده تا دختران ترك تحصيل كنند كه اين مسئله خود به تربيت مادران جواني منجر شده كه آموزه‌هاي لازم و تجربيات كافي براي برخورد با مشكلات زندگي در مقام يك همسر و مادر را ندارند!

موافقان عقيده دارند تفكيك دختران متاهل يا نامزد از دختران مجرد با توجه به اينكه گروه سني همسان دارند يك الگوي وارداتي مطابق با آموزه‌هاي غربي است. در واقع اين ديدگاه تحصيل را يك مانع براي به تاخير انداختن امر ازدواج مي‌داند

مدير برنامه جامع خانواده پايدار استان خراسان رضوي از تلاش براي حضور دانش‌آموزان متاهل در مدارس روزانه خبر مي‌دهد واعتقاد دارد جداسازي اين دانش‌آموزان باعث افزايش سن ازدواج شده است. حضور دانش‌آموزان متاهل در مدارس روزانه چند سال پيش از سوي مجلس رقم خورد كه آن روز هم مثل امروز موافقان و مخالفان زيادي را به دنبال داشته است. «جعفر‌باي» كارشناس و پژوهشگر مسائل اجتماعي از جمله موافقان اين طرح است كه در گفت‌وگو با «تهران امروز» همجواري دانش‌آموزان متاهل و مجرد در مدارس روزانه را باعث تشويق دانش‌آموزان مجرد به ازدواج مي‌داند. اما «مجيد ابهري» آسيب‌شناس اجتماعي به شدت با همزيستي دانش‌آموزان مجرد و متاهل در دوره راهنمايي و دبيرستان مخالفت است. او در گفت‌وگو با تهران امروز اين همجواري را باعث تشويق ازدواج‌هاي زودرس مي‌داند كه پيامدهاي مثبتي براي جامعه به دنبال ندارند!

«مجيد ابهري» اعتقاد دارد كه 80 درصد طلاق‌هايي كه امروز جامعه ايراني را تهديد مي‌كند ناشي از ازدواج‌هاي زودرس است. همچنين او مي‌گويد: «از سوي ديگر نيازهاي فكري و حتي گفت وگوي‌هاي افراد متاهل و مجرد باهم فرق دارند. دل مشغولي و دغدغه‌هاي يك فرد متاهل با افراد مجرد فرق دارد.» اما «جعفر باي» اعتقاد دارد: «تفكيك دختران متاهل يا نامزد از دختران مجرد با توجه به اينكه گروه سني همسان دارند يك الگوي وارداتي مطابق با آموزه‌هاي غربي است. در واقع اين ديدگاه تحصيل را يك مانع براي به تاخير انداختن امر ازدواج مي‌داند.» به گفته او اين اصل با فرهنگ ما نمي‌خواند. همچنين او اعتقاد دارد كه امروز همه دختران اطلاعات لازم درباره دوران زوجيت را دارند، بنابراين اگر در مدارس محدوديت‌هايي چون داشتن آرايش براي متاهل ايجاد شود همزيستي اين دو هيچ مانعي ندارد. او اعتقاد دارد كه اين همجواري باعث تشويق ازدواج در بين دانش‌آموزان دختر در دوره دبيرستان مي‌شود. اما ابهري تشويق به ازدواج‌هاي زودرس را مهم‌ترين عامل در رد همجواري دختران متاهل و مجرد در سنين راهنمايي و دبيرستان مي‌داند و مي‌گويد: «اين همجواري به مشكلات و آسيب‌هاي اجتماعي بيشتري دامن خواهد زد.»

از سوي ديگر مشاوران ازدواج هم ازدواج در سنين دبيرستان را مناسب نمي‌دانند. آنها اعتقاد دارند كه درست است كه سن ازدواج به دلايل موجه يا غيرموجه بالا رفته، اما تجربه نشان مي‌دهد نيمي از‌ دخترهاي 16 - 15 ساله هنوز از تصورات و تخيلات دوران كودكي فاصله نگرفته‌اند و گاهي در انتخاب همسر، تابع معيارهاي به‌شدت احساسي و غيرمنطقي هستند.

البته به توجه به علاقه مسئولان آموزش و پرورش براي ترويج ازدواج در سنين دبيرستاني مدارس ويژه‌اي براي دانش‌آموزان متاهل در نظرگرفته شده و نخستين دبيرستان آن به صورت آزمايشي در كاشمر تاسيس شده است. اما وجود اين مدارس هم با مخالفت‌هاي زيادي از سوي صاحب‌نظران روبه‌رو شده‌است. آنها اعتقاد دارند كه اين مدارس باعث افزايش ازدواج‌هاي زودرس مي‌شود كه چند سال بعد خود به آسيبي جدي براي جامعه تبديل مي‌شوند.

همچنين به اعتقاد كارشناسان آمارهاي ثبت احوال هم به نكاتي خطرناك اشاره مي‌كند كه بسياري از مسئولان توجهي به آنها ندارد. آمارهاي ثبت احوال در سال 90 مي‌گويد: «بيشترين طلاق‌ها در سن 25 سال اتفاق مي‌افتد.» كارشناسان با استناد به اين آمارهاي مي‌گويند ازدواج در سنين پايين علاوه بر مدارس ويژه نياز به آموزش‌هاي ويژه‌اي دارند. آموزش‌هايي كه امروز در مدرسه‌هاي ويژه هم يافت نمي‌شود، چه برسد به مدارس عادي و روزانه. اما مسئله ديگري هم وجود دارد. آنها اعتقاد دارند با توجه به وجود مجردان زياد در سن بين 30 تا 40 سال، دغدغه اصلي ازدواج دختران دبيرستاني نيست!

منبع: تهران امروز

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.41468s, 18q