نوید سالی بدون آلودگی

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89051
نوید سالی بدون آلودگی
سلامت نیوز : پايتخت و البته كلانشهرهاي بزرگ كشور بويژه اصفهان و تبريز در هفته‌هاي اخير شرايط بغرنجي را پشت‌سر گذاشته‌اند، آلودگي هوا امسال زودتر از هر زمان ديگري به سراغ شهروندان اين كلانشهرها آمد تا نشان دهد مسئله آلودگي يك معضل هميشگي و پايدار است و حتي اگر فصلي با بارش زيادي نيز همراه بود، دليلي بر محو آلودگي هوا براي هميشه نيست.
به نوشته روزنامه ایران مهم‌ترين علت آن هم تردد بيش از 3 ميليون خودرو و بي‌مبالاتي شهروندان در استفاده از خودروهاي شخصي و البته توسعه‌نيافتگي سيستم حمل و نقل عمومي در شهرهاي بزرگ است.

محمدحسين اردشيري، مديركل HSE (بهداشت، ايمني و محيط زيست) وزارت نفت در گفت‌و‌گو با با تأكيد بر اينكه در حال حاضر بيش از 60 درصد آلودگي هوا ناشي از وسايل نقليه شخصي و عمومي است، مي‌گويد: فرآورده‌هاي نفتي سوخت كشور شامل بنزين، نفت گاز (گازوئيل) و سوخت جت است كه متأسفانه بيشترين آلودگي‌ها نيز مرتبط با سوخت بنزين و نفت گاز ناشي از خودروهاست. بر اين اساس وزارت نفت از پنج سال گذشته تاكنون شروع به نوسازي، بهسازي و بهينه‌سازي پالايشگاه‌هاي توليد سوخت كرده است.

وي با اشاره به ساخت دو پالايشگاه نوساز در اراك و بندرعباس مي‌افزايد: اين دو پالايشگاه هم‌اكنون داراي طرح توسعه‌اي هستند، اما در بعضي پالايشگاه‌هاي ديگر عمليات بهينه‌سازي به پايان رسيده و در بعضي ديگر نيز در دست انجام است.

اردشيري تأكيد مي‌كند كه سوخت خودروها و البته خود خودروها بايد بر‌اساس استاندارد يورو 5 و يورو 4 توليد و ساخته شود، چرا كه اين دو فاكتور در ايجاد آلودگي نقش تعيين‌كننده‌اي دارند.
وي توضيح مي‌دهد: در حال حاضر همه پالايشگاه‌هاي كشور اعم از دو پالايشگاه نوساز، سوخت يورو 2 توليد مي‌كنند كه با برنامه‌ريزي‌هايي كه صورت گرفته، به‌تدريج توليد سوخت كشور از يورو 2 به يورو 5 ارتقا مي‌يابد.

مديركل بهداشت، ايمني و محيط زيست وزارت نفت با اشاره به اينكه پالايشگاه اراك از دو ماه پيش به بهره‌برداري رسيده و راه‌اندازي شده است، مي‌گويد: پالايشگاه تهران نيز هم‌اكنون 98 درصد پيشرفت فيزيكي داشته و تا يكي - دو ماه آينده به‌طور كامل به بهره‌برداري مي‌رسد، با آغاز به كار اين پالايشگاه همه تهران تحت پوشش آن قرار مي‌گيرد. علاوه بر اين پالايشگاه بندرعباس و لاوان نيز اوايل سال آينده آغاز به كار خواهند كرد.

اردشـيـري تصـريـح مي‌كند: بر‌اساس برنامه كلي وزارت نفت امسال 3 پالايشگاه اراك، تهران و لاوان راه‌اندازي خواهند شد.

به گفته وي، در حال حاضر 9 پالايشگاه در سراسر كشور وجود دارد كه پالايشگاه ستاره خليج فارس در بندرعباس نيز پس از ساخت به اين آمار اضافه مي‌شود، اين پالايشگاه هم‌اكنون در دست ساخت است و اواسط سال 92 به بهره‌برداري مي‌رسد، قرار است اين پالايشگاه حدود 35 ميليون ليتر بنزين مطابق با استانداردهاي يورو 5 توليد كند.
اردشيري ادامه مي‌دهد كه اين پالايشگاه هم‌اكنون 40 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است و تا دو سال آينده به بهره‌برداري مي‌رسد.

وي مي‌گويد: با راه‌اندازي اين پالايشگاه در بندرعباس، تعداد پالايشگاه‌هاي كشور به عدد 10 مي‌رسد، البته 6 پالايشگاه ديگر نيز در مرحله طراحي قرار دارد كه با احتساب اين 6 عدد، آمار پالايشگاه‌ها در سراسر كشور به عدد 16 خواهد رسيد.

اردشيري ادامه مي‌دهد: همچنين از 9 پالايشگاه موجود در كشور، عمليات بهسازي 3 پالايشگاه (اراك، تهران و لاوان) تا پايان امسال به پايان مي‌رسد و بنابراين، اين پالايشگاه‌ها مي‌توانند سوخت يورو 5 توليد كنند. البته در حال حاضر سوخت همه پالايشگاه‌هاي كشور يورو 2 است، اما ما اين نويد را به مردم مي‌دهيم كه تا پايان سال 91 همه پالايشگاه‌هاي موجود در كشور سوخت يورو 5 توليد خواهند كرد.
به‌طور حتم بسياري از مردم فقط عناوين يورو 2 و يورو 5 را شنيده‌اند و احتمالاً نمي‌دانند كه با ارتقاي كيفيت سوخت از يورو 2 به يورو 5 چه تحول بزرگي در حوزه آلودگي هوا اتفاق مي‌افتد. در اين‌باره از اردشيري سؤال مي‌كنيم و او اين‌گونه پاسخ مي‌دهد: در صورتي كه سوخت خودروها از 2 به 5 ارتقا يابد ميزان گوگرد موجود كه يكي از آلاينده‌هاي اصلي سوخت محسوب مي‌شود، از 6 تا 8 هزار ppm به 10 ppm و به عبارتي صفر مي‌رسد و اين يعني اينكه ما ديگر شاهد آلودگي گوگرد در سراسر كشور نخواهيم بود و با اين توصيف يكي از مهم‌ترين آلودگي‌ها از هوا محو خواهد شد.

وي مي‌گويد: در هواي آلوده املاح ديگري نيز مثل بنزن وجود دارد كه ناشي از كيفيت پائين سوخت در كشور است، با ارتقاي كيفيت سوخت اين املاح نيز هر چند اندك، اما كاهش مي‌يابد. هم اكنون سوختي كه در كشورهاي توسعه يافته توليد و پخش مي‌شود مطابق با يورو 5 است. به همين علت نيز آلودگي اين كشورها براثر سوخت بسيار پائين است، بنابراين با ارتقاي كيفيت سوخت در كشور آلودگي هواي كلانشهرها از اوايل سال آينده بشدت كاهش مي‌يابد. از طرفي با بالارفتن كيفيت سوخت هواپيما ميزان آلودگي ناشي از آن نيز پائين مي‌آيد، البته اين آلودگي در حد چشمگير نيست، اما در هر صورت تأثيرگذار است.

اردشيري بارديگر تأكيد مي‌كند كه بحث توليد سوخت مطابق با يورو 5 به تدريج اتفاق مي‌افتد، به طوري كه در اوايل سال آينده، تهران و 6 ماه اول سال، ديگر كلانشهرهاي كشور را شامل مي‌شود و تا پايان سال 91 نيز سوخت همه شهرهاي بزرگ كشور مطابق با يورو 5 خواهد بود.

مديركل HSE وزارت نفت معتقد است كه بايد حتماً در كنار افزايش كيفيت سوخت، كيفيت خودروهاي توليد داخل نيز ارتقا يابد، چرا كه سوخت و خودرو مكمل يكديگر هستند و در صورتي كه خودروسازها به تكليف خود در اين زمينه عمل نكنند، نتيجه كار مطلوب نخواهد بود و البته شما تصور كنيد روزي را كه سوخت مطابق با استاندارد يورو 5 و خودروها نيز مطابق با استاندارد يورو 4 توليد شود به طور حتم آن روز، روز پاك و بدون آلايندگي براي شهروندان خواهد بود!

اردشيري درباره اعتبار پيش بيني شده براي بهسازي، بازسازي و بهينه سازي پالايشگاه‌هاي موجود در كشور مي‌گويد: كل اعتبار موجود براي پروژه بهسازي، بهينه سازي و بازسازي پالايشگاه‌هاي كشور، 16 ميليارد دلار بوده كه تاكنون حدود 8 تا 10 ميليارد دلار آن براي پيشرفت بعضي پروژه‌ها هزينه شده است!
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.2983s, 18q