آموزش و پرورش اعتياد دانش‌آموزان را كتمان نكند

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89054
آموزش و پرورش اعتياد دانش‌آموزان را كتمان نكند
سلامت نیوز :چند سالي است بحث وجود اعتياد در مدارس مطرح مي‌شود اما وزير آموزش و پرورش يك تنه در مقابل كارسناسان و رسانه‌ها ايستاده است و هر بار اين مسئله را يا تكذيب مي‌كند يا مي‌گويد آمارش را اعلام مي‌كنيم. استدلال حميد رضا بابايي هم اين است كه «من نمي‌توانم با اعلام اين مسائل، کار آموزش و پرورش را زير سئوال ببرم. سابق بر اين نيز از اين نگاه مي‌گفتند. من از کيان خانواده بزرگ آموزش و پرورش دفاع مي‌کنم که بگويم مدرسه امن است. اگر بگويم امن نيست، چه چيزي ديگر براي آموزش و پرورش مي‌ماند؟ مسائل زيادي از جمله اقتصادي، اجتماعي و فردي وجود دارد که باعث اين موضوع مي‌شود. ما هيچ گاه اعتياد را تکذيب نکرده‌ايم. ولي آمار را بايد با دليل ارائه کرد.» حالا مديركل مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر به ميدان آمده و مي‌گويد دسترسي دانش‌آموزان به قرص‌هاي روانگردان و شيشه تهديدآميز است.

به نوشته روزنامه تهران امروز محمدمسعود زاهديان اعتقاد دارد وزارت آموزش و پرورش با كتمان كردن اطلاعات مشكل را پيچيده‌تر مي‌كند: «وزارت آموزش‌وپرورش بايد پاسخگوي مواد مخدر پخش شده در مدارس باشد. اگرچه آلودگي مدارس به مواد مخدر درصد كمي دارد اما با توجه به آسيب‌پذيري بالاي جمعيت جوان و تغيير رويكرد استفاده از مواد مخدر و روان‌گردها، وجود مواد صنعتي در مدارس آسيب‌ها را در جامعه افزايش مي‌دهد.» در حالي كه آقاي وزير اعتقاد دارد نبايد آماري از وضعيت اعتياد دانش‌آموزان منتشر شود، مديركل مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر مي‌گويد وزارت آموزش و پرورش بايد پاسخگوي آلودگي مدارس به مواد اعتيادآور باشد: « در حالي كه اين وزارتخانه مسئول اعلام وضعيت مدارس است، بايد با ارائه اطلاعات، آگاهي مردم را در اين زمينه بالاتر ببرد تا آنها نيز با سطح آگاهي واقعي، در روند سالم‌سازي مدارس از اعتياد نيز به ما كمك كند اما اين در حالي است كه كتمان كردن اطلاعات مشكل را پيچيده‌تر مي‌كنند.

نيروي انتظامي در چارچوب مدارس نبايد به برخورد انتظامي بپردازد. نوع برخورد با مدارس در سطح آموزش و پرورش و كاملا فرهنگي و پرورشي است.‌» زاهديان پيچيدن نسخه فرهنگي براي مدارس را راهكار اساسي حل اين موضوع مي‌داند: «درصد كشف مواد مخدر در مدارس، ناچيز و در حد مصرف فردي بوده است كه مقابله با آن نيز از طريق برخوردهاي انضباطي در مدارس انجام شود و مراكز انتظامي و پليس مواد مخدر نيز عوامل توزيع آن را شناسايي و برخورد كنند. هوشياري و آگاهي خانواده‌ها، اولياي مدارس و مربيان بايد به قدري بالا باشد كه در صورت مشاهده با اقدامات مناسب هم فرد را به سمت سلامتي سوق بدهند و هم از آلودگي ساير دانش‌آموزان جلوگيري شود. با توجه به قرار گرفتن دبيرستاني‌ها در سن بلوغ بايد رفتار و دوستان او توسط خانواده رصد شود.» حالا بايد منتظر ماند و ديد كه آقاي وزير همچنان بر پاك كردن صورت مسئله تاكيد دارد يا بالاخره با قبول واقعيت به فكر چاره‌اي براي حل مشكل رسوخ اعتياد و افزايش آن بين دانش‌آموزان خواهد افتاد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.76483s, 18q