زنگ هشدار تماس‌های پرخطر جنسی در جامعه به صدا درآمده است

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89056
زنگ هشدار تماس‌های پرخطر جنسی در جامعه به صدا درآمده است
سلامت نیوز: عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان این که هم‌اکنون تماس‌های پرخطر جنسی از مهم‌ترین عوامل شیوع بیماری ایدز در کشور است، گفت: در صورت اجرایی نکردن برنامه‌های آموزشی و پیشگیرانه از سوی وزارت بهداشت به طور حتم در آینده نزدیک شاهد شیوع شدید ایدز در کشور خواهیم بود.

سیامک مره‌صدق در گفت‌وگو با خانه ملت، با اعلام این که هم‌اکنون نحوه انتقال ایدز در کشور در حال تغییر است، افزود: تا چند سال اخیر بیشترین نحوه انتقال از طریق سرنگ‌های آلوده معتادان بود اما هم‌اکنون موضوع تماس جنسی در مبتلایان مطرح شده است.

نماینده اقلیت دینی کلیمیان در مجلس شورای اسلامی،‌ با بیان این که هم‌اکنون زنگ خطر تماس‌های پرخطر جنسی در کشور به صدا درآمده است، گفت: متأسفانه سازمان‌های مربوطه در این زمینه برنامه‌های پیشگیری و آموزشی انجام نداده‌اند.

شیوع بیماری ایدز در جامعه از الگوی لگاریتمی تبعیت می‌کند

وی ادامه داد: در بعضی از گروه‌‌های حاشیه‌ای جامعه رفتارهای پرخطر جنسی انجام می‌شود که این موضوع در زمان کوتاهی به روش لگاریتمی موجب شیوع ایدز می‌شود، این در حالی است که تا چند سال قبل نحوه تزریق سرنگ‌های آلوده از یک الگوی خطی پیروی می‌کرد.

مره‌صدق درباره راه‌های جلوگیری از شیوع بیماری ایدز در کشور، توضیح داد: ارائه آموزش به افراد با رفتار پرخطر جنسی، آموزش به جوانان و نوجوانان و آموزش ضوابط اخلاقی، توزیع رایگان سوزن و وسایل پیشگیری جنسی به شرطی که موجب ترویج اعمال ناپسند نشود، از مهم‌ترین راه‌ها برای پیشگیری از شیوع بیماری ایدز در کشور است.

اجرایی نکردن آموزش‌های پیشگیرانه شیوع فاجعه‌آمیز ایدز را در پی‌دارد

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هشتم، تأکید کرد: در صورت اجرایی نکردن برنامه‌های آموزشی و پیشگیرانه از سوی وزارت بهداشت و سازمان‌های مربوطه به طور حتم در آینده نزدیک شاهد شیوع شدید ایدز در کشور خواهیم بود.

این نماینده مردم در مجلس هشتم، با تأکید بر این که خوشبختانه عملکرد وزارت بهداشت و درمان درباره حمایت از مبتلایان به ایدز خوب بوده است، یاد‌آور شد: با وجود این که هم‌اکنون هزینه درمان بیماری ایدز بسیار بالا است، اما این وزارتخانه عملکرد مناسبی داشته است، به‌عنوان مثال هم‌اکنون ارائه خدمات به این بیماران در بیمارستان‌ها رایگان است و داروی آیمود هم به این افراد داده می‌شود.

وزارت بهداشت تعداد کل موارد ثبت شده مبتلا به HIV پیشرفته در کشور را، سه‌هزار و ۵۴ نفر، تعداد موارد تحت درمان دو هزار و ۵۷۹ نفر، تعداد موارد فوت شده، چهارهزارو ۳۱۱ نفر اعلام کرد و این وزارتخانه برآورد کرد آمار مبتلایان در سال جاری به ۹۳ هزار و ۲۵۰ نفر برسد.

موارد ابتلا به ایدز در ایران در سال ۹۰ در زنان ۵/۸ درصد و در مردان ۵/۹۱ درصد است، همچنین راه انتقال ایدز از طریق اعتیاد تزریقی ۸/۶۹ درصد، مادر به کودک ۸/۰ درصد، موارد نامشخص ۳/۱۸ درصد و از طریق آمیزش جنسی ۱۰ درصد گزارش شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.07163s, 18q